KarasuSiyaset

İnsanlar AKPartiden korkuyor

İyi Parti Karasu İlçe Başkanı Hasan Sarıoğlu, koronvirüsle mücadele adı altında alınan birçok tedbirin gerçek önlem olmadığını belirtti. Sarıoğlu, iktidar partisinin ‘ben karar verdim sizde uymak zorundasınız’ edası ile insanların hayatlarını kendi istedikleri gibi kısıtladığını ifade ederek, “İnsanlar Ak Parti’den korkuyor” dedi.

 

Virüsün mesaisi mi var

Koronavirüsle mücadele kapsamında hafta sonu saatlik alınan kısıtlama kararlarının saçma ve gereksiz olduğunu belirten İyi Parti Karasu İlçe Başkanı Hasan Sarıoğlu, “Hafta sonu alınan kısıtlama kararı sadece ‘ben karar aldım siz de uymak zorundasınız’ edası ile alınan bir karar. Virüs mesai ile mi çalışıyor? Ayrıca tedbirler kapsamında kreşler, ilkokullar, alışveriş merkezleri ve çay ocakları gibi birçok kalabalık ortam açıkken kahvehanelerin ve lokantaların kapatılmasının mantıklı bir açıklaması var mı? Milyonlarca kişi bu işletmelerden günlük elde ettikleri gelirler ile ailelerini geçindiriyor. Açılan işletmelerin açılma gerekçesi kira bedelleri, peki kapatılan iş yerleri kira vermiyor mu? Dünyaca zor bir süreçteyiz alınan kararlara kesinlikle karşı değiliz. Fakat okullar kapalı ise tam kapatılmalı, işletmeler kapalı ise hepsi kapatılmalı” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Alınanlar önlem değil

Alınan kararlar kapsamında milyonlarca kişinin işsiz kaldığını ve evine bir ekmek alacak durumu olmadığını belirten Sarıoğlu, “Bir anda karar alınıyor ve canlarının istediği işletmeleri kapatıyorlar. Bu uygulamada insanlar düşünülmüyor bile. Alınan bu kararlar kesinlikle virüsü azaltmaz, hatta çoğaltır. Çünkü insanlara belirli saatler konulduğu takdirde herkes aynı anda dışarıya çıkacak ve yayılma hızı daha çok artacak. Biz önlem alıyoruz şeklinde açıklama yaparak saçma sapan tedbirler almak tamamen insanları zora düşürmekten başka bir şey değil. Daha sıkı tedbirler alarak bu tedbirler kapsamında da denetlemeler yapılmalıdır. İnsanların kafasında büyük bir karmaşa var. Sokakta 100 kişiye soralım hangi saatler arasında dışarı çıkacağını birçok kişi bilemez. İnsanları kınamıyorum çünkü yasak kararı veren kişiler dahi saat kaçtan kaça kadar yasak vereceklerini açıklamaları iki gün sürdü ve bu insanlar ülke yönetiyorlar” dedi.

Belediye göz boyadı

Koronavirüsle mücadele kapsamında yerel yönetimlere çok büyük iş düştüğünü belirten Sarıoğlu, “İnsanlarla oynayarak değil de insanları zora düşürmeyen kararlar alınarak yayılma hızı azaltılabilir. Örneğin tüm yerel yönetimlerle anlaşılarak gün kısıtlama kararı alınabilir ve bu karar doğrultusunda yerel yönetimlerin ekipleri tarafından insanların tüm ihtiyaçları karşılanabilir. Ayrıca kısıtlama alındığı dönemde tüm işletmeler, evler, caddeler ve sokaklar dezenfekte edilebilir. Karasu Belediyesi ilk günlerde göz boyama adına çok güzel dezenfekte çalışması yaptı ve yolları güzelce yıkadı fakat bu günlerde o çalışmaları göremiyoruz. Karasu’da vaka sayıları günden güne artıyor. Artık kalıcı bir çözüm bulunmalı. Karantinada olması gereken kişiler rahatlıkla dışarıda dolaşıyor bu kişilerle ilgili çalışma başlatılmalı. Kuralları çiğneyen kişilerle ilgili ciddi önlemler alınması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Hayatımız onların elinde

Karasu Belediyesi tarafından Pazar yeri veya Atatürk Bulvarı gibi kalabalık ortamlarda alınan sigara içme yasağını takdir ettiğini fakat boş sokaklarda alınan kararların tamamen saçma olduğunu belirten Sarıoğlu, “İnsanların hayatı bu kadar kısıtlanmamalı. Sigara tiryakisi olan kişiler var, bu kişiler ne yapacak. Boş sokaklarda alınan sigara içme yasağının tamamen art niyetli olduğunu ve insanlara tamamen ceza yazmak için alındığını düşünüyoruz. Eskiden insanlar sigara içmek için büyüklerinden korkarlardı sigara içmezlerdi, şimdi ise kendileri oy vererek yönetici yaptıkları kişilerden korkuyorlar. Yasaklarla veya kısıtlamalarla bir yere varamayız. Eğer insanlara iyilik yapılacaksa onlara eğitim vererek iyilik yapılmalı. 18 senedir yaptıkları eğitim sistemini bugün kendileri beğenmiyorlar” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Cezadan kaçamazsınız

İktidar partisinin bütçe yaparken cezadan elde edecekleri gelirleri hesapladıklarını belirten Sarıoğlu, “İnsanları cezalandırmayı marifet sanıyorlar. Son zamanlarda insanlara ceza kesmeyi marifet sananlardan biri ise Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı. Karasu’daki park sorununu çözmek için bisiklet yolu ve olmayacak alanlara yaya geçidi yapıldı. Bunun sebebi ise bisiklet yoluna park eden kişilere hem park cezası hem de işgaliye cezası yazılabilmek. O bisiklet yollarının başka hiçbir açıklaması olamaz çünkü 50 santimlik bisiklet yolu kesinlikle olmaz. Kim çocuğunun orada bisiklet sürmesine izin verir. Karasu’da trafiğin en yoğun olduğu ana caddelerin birinde yolun ortasında bisiklet yolu var peki bu yolun mantığı ne? Yapılan güzel çalışmaları onaylıyoruz fakat bazı noktalara sırf ceza yazmak için ve ben bisiklet yolu yaptım demek için yapılan işler var. Bizler bu olayları eleştirdiğimiz zaman siz yapılana beğenmiyorsunuz oluyor. Doğru yapılan çalışmalara beğeniyoruz, takdirde ediyoruz, fakat gözümüzde kör değil. İnsanları sıkboğaz etmenin, insanları cezalandırmanın saçma sapan projeleri hayata geçirmenin de bir mantığı yok” dedi.

Parayı veren düdüğü çalar

Karasu Belediyesi’nin insanlara sürekli sorun ürettiğini belirten Sarıoğlu, “Bir hizmet yapılıyorsa bu hizmet insanlara kolaylık sağlamak için yapılmalı. Karasu Belediyesi insanların sorunları çözmüyor insanlara sorun üretiyor. Belediyeler çözüm üretme mercidir sıkıntı yaratma merci değil. Karasu’da Atatürk Bulvarı esnafı 4-5 ay derdini dile getirdi. Fakat belediye esnafların sorununu dinlemedi ve kişilerin akşama kadar masalarda oturma gerekçesi ile masaları kaldırdı. Ardından belirli ücret karşılığı masaların konulmasına izin verildi. Bu nasıl bir para düşkünlüğüdür. Esnaf üç ay para kazanacaktı belediye ona bile izin vermedi insanların paralarına göz koydu. Esnafları ve vatandaşları gelir kapısı olarak görmeye başladı. Anlaşılan Karasu’da parası olan her şeyi rahatlıkla yapabiliyor. Karasu’ya geldiyseniz ve paranız varsa belediyeden size sınırsız hizmet” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Belediyenin asıl görevi o

Belediye yönetiminin insanları cezalarla sömürmesi değil insanları mutlu etmesi gerektiğini ve insanlara istihdam sağlaması gerektiğini belirten Sarıoğlu, “İnsanlar çok zor durumda ve belediyeden iş istemek zorunda kalıyor. Fakat belediye ben İş-Kur değilim diyerek insanları tersliyor ve geri gönderiyor. Belediyenin görevi insanlara istihdam sağlamak, Karasu’da küçük projeler ile yüzlerce kişiye istihdam sağlanabilir. Durum çok vahim belediye yatırım yapacak kişilerin dahi Karasu’ya gelmesine izin vermiyor. Boş arsalar farklı bahanelerle satılıyor. Bu arsalar satılmak yerine işadamlarına kiralanabilir ve istihdam sağlanabilir. Milyon dolarlık Karasu’ya Sosyal Gelişim Merkezi yaptılar, fakat aylardır boş duruyor ve o binada Ak Parti çalışmalarından başka ne bir konferans veriliyor ne de insanlara eğitim vermek için bir çalışma yapılıyor. Bizler konuşunca muhalefet oluyoruz fakat vatandaş için yaptıkları hiçbir şey yok” ifadelerini kullandı. Gülcan Elmalı

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir