Örnek bahçe projesi

 

Kocaali İlçe Tarım Müdürlüğü üç farklı mahallede belirlediği üç farklı fındık bahçesi için örnek bahçe uygulaması başlattı. Çalışma kapsamında toprak numuneleri geçtiğimiz Pazartesi günü alındı.

 

Üç bahçe

Kocaali İlçe Tarım Müdürlüğü ürün verimi ve kalitesinin artırılmasına yönelik yayım faaliyeti kapsamında Gümüşoluk Mahallesi, Selahiye Mahallesi ve Hızar Mahalle’de belirlenen üç farklı fındık bahçesi için örnek bahçe uygulaması başlattı. Çalışma kapsamında bahçelerden toprak numuneleri geçtiğimiz Pazartesi günü alındı. Belirlenen bahçelerde yapılan budama, ilaçlama ve gübreleme çalışmaları ilçe tarım müdürlüğü ekiplerinin tavsiyesi ve gözetimi ile gerçekleşecek. İlçe tarım müdürlüğü daha sonra bu bahçelerde tarla günleri düzenleyerek üreticilere bilgilendirme yapacak. Konu ile ilgili konuşan Kocaali İlçe Tarım Müdürü Burak Bilgin, toprak tahlil sonuçlarının alınması ile birlikte yol haritalarının belirleneceğini söyledi. Bilgin “Düzenleyeceğimiz tarla günleri ile bahçelerimizi üreticilerimizin ziyaretine açacağız” dedi.

Numuneler alındı

Konu ile ilgili konuşan Kocaali İlçe Tarım Müdürü Burak Bilgin “Çiftçilerimizin ürün verimlerinin artırılmasına yönelik yaptığımız yayım faaliyetlerine bir yenisini daha ekledik. Uygun teknikler kullanarak daha fazla ürün elde etme amacıyla Gümüşoluk, Selahiye ve Hızar Mahallelerinde 3 adet fındık bahçesi belirledik. Belirlediğimiz bahçelerde budamasından, ilaçlamasına kadar tüm aşamalarda bahçe sahipleriyle koordineli bir şekilde çalışacağız. Bu hafta itibariyle belirlediğimiz bahçelerde toprak analizi için gerekli numunelerimizi aldık. Yapılacak analiz sonucunda bir yol haritası belirleyerek işe başlayacağız. Bahçemizin son halini çiftçilerimize canlı gösterim yaparak düzenleyeceğimiz tarla günleriyle buluşturmayı hedefliyoruz. Sahada özverili çalışan değerli mesai arkadaşlarıma ve bizlere güvenerek bahçelerini bize emanet eden bahçe sahiplerine çok teşekkür ederim” ifadelerine yer verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.