Toplu taşıma araçları denetlendi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vaka sayılarının tüm illerde hızla arttığını açıklaması üzerine İçişleri Bakanlığı tarafından yeni bir genelge yayımlandı. Yoğunlaştırılmış koronavirüs denetimlerinin başlayacağının açıklanması üzerine bugün (Perşembe) toplu taşıma araçları tek tek durdurularak denetlendi.
Denetimler yoğunlaşacak

Koronavirüs vaka sayıları ülke genelinde hızla artmaya devam ederken, diğer yandan da tedbir ve yasak kararları da alınıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, vaka sayılarının tüm illerde hızla arttığını açıklaması üzerine İçişleri Bakanlığı tarafından yeni bir genelge yayımlandı. Genelgede koronavirüs denetimlerinin yoğunlaştırılarak başlayacağının açıklanması üzerine Perşembe günü (Bugün) toplu taşıma araçları tek tek durdurularak denetlendi.

Uyarıda bulundular

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen genelge ile 26-29 Kasım tarihlerinde dört gün boyunca vatandaşların yoğun olduğu yerlerde ve toplu ulaşımda yoğunlaştırılmış denetimlerin yapılacağı açıklandı. Artan koronavirüs vakaları nedeniyle denetimlerini sıklaştıran polis ekipleri, otobüs ve minibüsleri tek tek durdurarak denetledi. Denetimlerde sürücülerin Genel Bilgi Toplama (GBT) sorgulaması ile araçların ruhsat ve sigorta durumları da kontrol edildi. Ekipler, sürücü ve yolculara maske ve sosyal mesafe konusunda uyardı.

Genelgenin detayları

İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen genelgenin detayları ise şöyle:

1. 26-27-28-29 Kasım 2020 tarihlerinde tüm il ve ilçelerde, vali ve kaymakamların koordinasyonunda; başta pazar yerleri, toplu ulaşım araçları ve alışveriş merkezleri olmak üzere vatandaşların kalabalık şekilde bulunabildiği yerlere yönelik yoğunlaştırılmış denetimler yapılacak.

2. Toplu ulaşıma araçlarına yönelik denetimde toplu ulaşım araçları tek tek kontrol edilecek. Özellikle yolcu kapasite sınırlaması, HES kodu ibrazı, maske takma zorunluluğu ve ulaşım araçlarında gerekli hijyen/temizlik tedbirlerinin alınması hususlarına ağırlık verilecek.

3. Her bir pazaryeri için ayrı ayrı olmak üzere pazaryeri yöneticisi ilgili yerel yönetimler tarafından belirlenerek valilik/kaymakamlıklarla ivedi şekilde paylaşılacak.

4. Salgınla mücadeleye yönelik alınması gereken tedbirlerden ve belirlenen kurallara uyulmasından sorumlu olacak pazaryeri yöneticilerinin denetim ekipleriyle iletişimi ve koordinasyonu etkin şekilde sağlanacak.

5. AVM’lere yönelik denetimlerde alışveriş merkezi içerisinde aynı anda bulunabilecek kişi sayısı ve çalışma saatleri kısıtlamalarına uyulması hususlarına ağırlık verilecek.

6. Alışveriş merkezlerinin denetiminde daha önce illere gönderilen genelge kapsamında alışveriş merkezi klima ve filtreleme sistemlerinin bakımı ve filtre değişimlerinin düzenli olarak yapılıp yapılmadığı hususu özellikle denetlenecek.

Vali ve kaymakamlar tarafından yerel yönetimler, genel kolluk kuvvetleri, kamu kurum ve kuruluşları, köy/mahalle muhtarları ile meslek odaları arasındaki koordinasyon sağlanarak gerekli planlamalar yapılacak ve uygulamada aksaklığa meydan verilmeyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.