EğitimGündemKarasuKocaaliSakarya

Kadına şiddete “HAYIR”

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle etkinlik toplantısı yapılarak KADES, Karasulu kadınlara tek tek anlatıldı. Karasu Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından Atatürk Bulvarı’nda stant açıldı ve kadınlara broşürlerde dağıtıldı.
Toplantı yapıldı

Karasu Kaymakamlığı’nda Kaymakam Dr. Ahmet Naci Helvacı başkanlığında 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle toplantı düzenlendi. Gerçekleşen toplantıya İlçe Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, İlçe Sağlık Müdürlüğü, Yazı İşleri Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe Müftülüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri katıldı. Sakarya Valiliği nezdinde canlı bağlantı kurulan toplantıda Sakarya Aile Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından kaymakamlıklara çalışmalar hakkında bilgi verildi.

KADES uygulaması
Yaklaşık bir saat süren toplantının ardından İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığı’nda kadına hizmet birimleri ziyaret edildi ve bilgi alındı. Sonrasında ise Atatürk Bulvarı’nda Karasu Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından stant açılarak vatandaşlara broşürler verildi. Ekipler, kadınlara Kadın Acil Destek Uygulaması’nı (KADES) telefonlarına indirerek şiddet gibi durumlarla karşılaştıklarında uygulama sayesinden daha kolay destek alabileceklerini belirtti. Kaymakam Helvacı, “Amacımız kadına şiddete yönelik çalışmaları sıklaştırarak farkındalığı arttırmak” dedi.

Şiddeti reddediyoruz

Karasu Kaymakamı Dr. Ahmet Naci Helvacı, “Ulusal düzeyde kadına yönelik şiddetin azaltılması noktasında devletimizin ön görmüş olduğu önlemlerin hayatiyete geçmesini sağlamak için buradayız. Faydalı olacağını düşünüyorum. Amacımız kadınlarımızın ne tür haklarının olduğu konusunda bilgilendirip bilinçlendirmek” ifadelerini kullandı. Karasu Sosyal Hizmetler Müdürü Metin Yıldırım ise, “Kadına şiddeti kesinlikle reddediyoruz. Kadınlar için elimizden gelen tüm hizmetin en iyisini müdürlüğümüz ve bakanlık olarak vereye çalışıyoruz” diye konuştu.

Tek tek anlatıldı

Karasu Sosyal Hizmetler Müdürü Metin Yıldırım açıklamasının devamında, “Kadınlarımızı davet ediyoruz. Olumlu yaklaşımlar da alıyoruz. Bazıları tepki de gösteriyor. Tam olarak istediğimiz noktada değiliz. Zamanla daha iyi yere gelecek, inşallah. Biz de bu konuda tüm desteğimizi vereceğiz. Zamanla kadınları ve erkekleri bilgilendirerek, kamu kurum ve kuruluşların çalışmalarıyla sayının asgari seviyeye ineceğine inanıyorum” açıklamasında bulundu. Atatürk Bulvarı’nda kurulan standı ziyaret eden kadınları konu ile ilgili ekipler detaylı anlatımda da bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir