Gündem

Yap evini kap indirimi

 

Taşınmaz maliklerinin müteahhitlere arsa payı vermeden dönüşüm projelerini aynı alanda doğrudan kendileri yaptırması ve müteahhitlerden inşaat taahhüt hizmeti almaları halinde uygulanan KDV oranı yüzde 18’den yüzde 1’e düşürüldü.

 

KDV DÜŞÜRÜLDÜ

Kentsel Dönüşüme büyük yarar sağlayacak olan Mal ve Hizmetlerde Uygulanacak KDV Oranlarının Tespitine İlişkin Karar’da değişiklik yapılmasına dair Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kararla, 6306 sayılı Kanun kapsamında riskli yapıların bulunduğu yerlerde dönüşüm projeleri çerçevesinde taşınmaz maliklerine ait mevcut inşaat alanının 1,5 katına kadar olan yeni inşaat alanında yapılacak olan konutlara ilişkin taahhüt işlerine yönelik KDV oranı yüzde 1’e düşürüldü.

KOLAYLIK SAĞLANDI

Taşınmaz maliklerinin müteahhitlere arsa payı vermeden dönüşüm projelerini doğrudan kendileri yaptırarak aynı alanda konut inşa etmek istemeleri ve bunun için müteahhitlerden inşaat taahhüt hizmeti almaları halinde bu hizmetlere genel oranda yüzde 18 KDV hesaplanıyordu. Ancak bu durum müteahhitlerle malikler arasında uyuşmazlık konusu oluyor ve kentsel dönüşüm ya gecikiyor ya da yapılamıyordu. KDV’nin yüzde 1’e indirilmesiyle birlikte afet risklerine karşı yenilenmesi gerekli görülen konutlarla ilgili işlemlerin hızlanması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir