Gündem

Mayıs böceği mücadelesine başlanmalı

Karasu Ziraat Odası Ziraat Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, mayıs böceği hakkında bilgi verdi. Ersoy, “Fındıkta ekonomik zarar eşiğinin üzerinde zarar yapan mayıs böceği larva mücadelesine başlanmalı” dedi.

 

KURUMAYA NEDEN OLUR

Karasu Ziraat Odası Ziraat Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, mayıs böceği hakkında bilgi verdi. Ersoy, “Fındıkta ekonomik zarar eşiğinin üzerinde zarar yapan mayıs böceği larva mücadelesine başlanmalı. Mayıs böceği erginleri mayıs ayı içinde ergin böcekler topraktan çıkmaya başlayarak ağaçlar üzerine konar, yaprak ve çiçeklerle beslenirler. Yapraklarda yoğun beslenme sonucu bitkiyi yapraksız bırakabilirler. Ancak asıl zararı larvalar köklerde beslenerek yapmaktadır. Larvalar kılcal kökleri kolayca koparıp fındıkta uç kurumalarına daha sonra da ana dallara kadar varan kurumalara neden olur” diye konuştu.

 

YUMURTA BIRAKIR

Kültürel mücadelede ergin böcek görüldüğünde toplanıp imha edilmelidir” diyen Ersoy, “Bahçelerin işlenmesi sırasında toprakta görülen larvalar toplanarak imha edilebilir. Fındık bahçelerinde kullanılacak hayvan gübresi ve zuruf artıkları ile zararlıyı bahçeye bulaştırmamak için bu gibi artıkların bahçe içerisinde uygunsuz ve açık şekilde bekletilmemesi gerekir. Mayıs böceğinin bahçelere bulaşmasının en önemli nedenlerinden birisi de farkında olmadan zararlı ile bulaşık gübrelerin bahçelerde kullanılmasıdır. Mayıs böceği korunaklı olması nedeniyle gübre yığınlarının içine yumurtalarını bırakır” dedi.

 

TOPRAK TAHLİLİ

Ziraat Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, “Üreticiler de bu yumurtaların farkında olmadan bahçe de gübreleme yaptığında kendi eliyle zararlıyı bahçeye bulaştırmış olacaktır. Bir ocakta üç ve daha fazla mayıs böceği larvası görülür ise kimyasal mücadeleye başlanabilir. İlaçlı mücadelesinde en ideal zaman Eylül-Ekim aylarıdır. Zararlı larvaları toprak altında olduğu için ilaçlı mücadele de ocak içine en az on litre ilaçlı su uygulaması yapılmalıdır. Fındıkta hasat, harman ve depolama işlemlerine devam edilir. Bu işlemler sırasında gerekli özen gösterilmez ise tanede kalite sorunu ile ve ekonomik kayıplar yaşanabilmektedir” dedi. Ersoy, “Fındık ocakları kontrol edilerek fındık teke böceğine karşı mekanik mücadeleye devam edilebilir. Zarara maruz kalmış tüm uç sürgünleri, yaprak dökümüne kadar budanarak bahçeden uzaklaştırılmalıdır. Toprak tahlili için toprak numunesi alınmaya başlanabilir” açıklamasında bulundu.