Kocaali

Kocaali’den dünyaya

 

Av sezonu 1 Eylül tarihinde açılan kum midyesi Kocaali’nin marka değerlerinden bir olma yolunda hızla ilerliyor. Karadeniz’in Kocaali açıklarında balıkçılar ve midyeciler tarafından çıkarılan kum midyesi İtalya üzerinden dünyanın çeşitli ülkelerine kadar ulaşıyor.

 

ZORLU MESAİ

Karadeniz’in Kocaali mera alanından çıkarılan kum midyesi bölgenin marka değeri olma yolunda hızla ilerliyor. Zonguldak, İstanbul, Düzce ve Sakarya’nın diğer ilçelerinden Kocaali’ye gelen midyeciler, halk arasında “cik cik” olarak bilinen kum midyesini toplamak için günün ilk ışıklarıyla birlikte denize açılıyor. Av sezonu öncesi kurulan eleklerle denizin dibi taranarak balıkçılar tarafından yoğun çabayla çıkarılan kum midyesi, teknelere boşaltılıyor. Belirlenen kriterlere göre ayrıştırılan kum midyesinden istenen seviyede olanlar çuvallara konuluyor, küçük olanlar yeniden denize bırakılıyor.

 

8500 TON

Yaklaşık 6 saat süren avın ardından limana getirilerek kontrolleri yapılan çuvallar, kamyonlara yüklenerek işlenmek üzere Çanakkale, İstanbul ve Balıkesir’deki fabrikalara gönderiliyor. Hava şartlarına bağlı olarak denize çıkılan zamanlarda, tekne başına günlük 10 ton avlanan kum midyesi, fabrikadaki işlemlerden sonra genellikle makarna ve salatalarda kullanılmak üzere konserve şeklinde İtalya ve bu ülke üzerinden İspanya, Japonya, Norveç gibi ülkelere gönderiliyor. Kum midyesi avcılığının, denizlerde av sezonunun sona ereceği 15 Nisan 2023’e kadar devam edeceği bölgede Kocaali’deki balıkçılar tarafından toplanan 8 bin 500 ton kum midyesinin yurt dışına yollanması planlanıyor. Çevre illerden balıkçıların Karadeniz’de yapacağı kum midyesi avcılığıyla bu miktarın 30 bin ton olarak gerçekleşmesi hedefleniyor.

 

TAMAMI İHRAÇ

Melenağzı Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Bayram Ali Kaya, kum midyesi avcılığının 1 Eylül itibarıyla başladıklarını söyledi. Kum midyesi avcılığının hava şartlarından etkilendiğini dile getiren Kaya, denizden tekne başına günlük 10 ton kum midyesi çıkarıldığını kaydetti. Kaya, kum midyesi avcılığının bölgenin geçim kaynakları arasında yer aldığını belirterek, “Günlük olarak 10 ton kum midyesi çıkartıyoruz. Şu anda bir kısmımız Melen Ağzında bir kısmımız ise Sakarya’da.  Biz Melen Ağzı ile Kocaali arasında çalışıyoruz. Burada herkes ekmeğinin peşinde. Ailelerin geçim kaynaklarından biri olduğuna değinen Kaya; Şu anda her teknede. Beş adet personel var. Bunların ailesi var, dışarıda gemiyi boşaltan işçiler var. Fabrikada çalışan işçiler var. Toplanan kum midyesinin tamamı ihraç ediliyor, iç pazarda tüketim yok. En önemli ihracat İtalya’ya yapılıyor” diye konuştu.

 

GECE GÜNDÜZ

25 yıldır gemi kaptanlığı ve kum midyesi avcılığı yapan Salih Özden Kaya ise zorlu bir işle uğraştıklarını dile getirdi. Kaya, “Kum Midyesi çok farklı.  Bir tanesi 20 ila 25 bin arasında havyar dökebiliyor. Kum seviyesinin bir metre altına kadar inebiliyor. Havadan, doğadan çok çabuk etkileniyor. Bizim arkada bulunan dirençlerimizin, ağ açıklıkları gibi elek açıklıklarımız var.  Uygun olanlar çuvala giriyor.  Uygun görülmeyenler ise tekrar doğaya gider” dedi. İl ve ilçe tarım müdürlüklerinin verdiği koordinatlar doğrultusunda avcılık yaptıklarını belirten Kaya, “Biz hayata erken başlıyoruz. Gecemiz gündüzümüz yok ama işimizi severek yapıyoruz. İnsanlara hizmet vermeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.