Tırnak bakımı

 

Merhabalar bugün kış aylarında kuruyan ve çatlayan tırnaklarımız için bakım önerilerinde bulunmak istiyorum. Evde uygulayabileceğiniz bakım sıralamasını madde madde belirteceğim. Kendi kendinize güzel bir bakım yapıp, bunu bir rutine bağlarsanız tırnaklarınız yakın zamanda çok daha güçlenir.

Tırnak kırılması neden olur?

Tırnak kırılmalarının en yaygın nedeni vitamin eksikliğidir. Kolonya, ıslak mendil gibi kimyasal ürünler aşırı kullanıldığında tırnak derisine zarar verir ve tırnaklar tahriş olur.

Kalıp sabun yerine sıvı sabun kullanmak da tırnak kırılmasına neden olur. Soğuk havalarda deri yüzeyinde çatlamalar görülür. Bu durum tırnaklar için de geçerlidir. Oje tırnağın sertleşmesini sağlasa da, çok sık kullanıldığında tırnak kırılmasına neden olabilir.

Tırnak bakımı nasıl yapılır?

-Tırnak bakımını yapmadan önce bir kabın içerisine ılık su koyun ve tırnaklarınızı bu suda 15 dakika bekleyin.

-Yumuşayan tırnaklar için ikinci adım kesme ve törpüleme işlemidir.

-Tırnaklarınızın kenarlarını çok bastırmadan törpüleyin.

-Tırnak bakımı için törpünün ardından ölü derileri kesme işlemine geçin.

-Tırnak diplerinde bulunan ölü derileri nazikçe çıkartın.

-Tırnaklarınıza nemlendirici krem ile masaj yapın.

-Kış aylarında tırnaklarınızı korumak için eldiven takın.

-Ojeleri 3 günden fazla bekletmemeli ve silmelisiniz. -Sildikten sonra 2 gün bekleyin. -Bu sayede tırnakların hava almasını sağlayabilirsiniz.

-Tırnaklarınıza oje sürdükten sonra bir kat cila uygulayın. Bu sayede daha sert ve güçlü bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Tırnakları güçlendirmek için evde yapılacak yöntemler:

Elma sirkesi:

Tırnakları yumuşatmak, güçlendirmek ve uzamasını hızlandırmak için en etkili yöntemlerin başında elma sirkesi gelir. Bir su bardağı ılık suyun içine bir yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin. Tırnaklarınızı bu suya batırarak hafifçe masaj yapın.

Limon suyu:

Tırnakları güçlendirmesiyle bilinen limon suyu, tırnaklarda oluşan çatlakları ve lekeleri giderir. Özellikle tırnak sararmasına iyi gelmesiyle bilinir. Ilık suyun içerisine yarım limon sıkın. Tırnaklarınızı suyun içinde bekletin. Limon kabukları ile tırnaklarınızı ovalayın sonrasında durulayın.

Badem yağı:

A, B ve E vitamini bakımından zengin olan badem yağı, özellikle vitamin eksikliği nedeniyle kırılan tırnaklar için ideal bir çözümdür. Birkaç damla badem yağını tırnaklarınıza ve çevresine sürerek 3-4 dakika masaj yapın. Haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz.

Karbonat:

Bir su bardağı suyun içerisine bir yemek kaşığı karbonat atın ve erimesi için karıştırın. Ellerinizi bu suda 15 dakika beklettikten sonra temiz suyla durulayın.

Haftaya bir sonraki yazımızda görüşmek güzelleşmek üzere hoşça kalın…