Karasu

Öğrencilerin barınma sorunu yok

 

Türkiye’de genelinde yaşanan yurt sıkıntısı Karasu’da yaşanmıyor. Karasu Gençlik ve Spor İlçe Müdürü aynı zamanda KYK Karasu Yurt Müdür Vekili Kemal Ataç, barınma sorunu yaşan hiçbir öğrencinin olmadığını belirterek, “Bundan sonra bize başvuran tüm öğrencilerimizi yurdumuza kabul edeceğiz” dedi.

 

KARASU’DA SORUN YOK

Pandemi’nin ardından bu yıl okulların açılmasıyla birlikte Türkiye genelinde yurt sıkıntısı yaşanmaya başladı. Karasu’da ise bu sorunun yaşanmaması dikkat çekti. Konu ile ilgili bilgi veren Karasu Gençlik ve Spor İlçe Müdürü aynı zamanda KYK Karasu Yurt Müdür Vekili Kemal Ataç, “KYK Karasu Öğrenci Yurdu ilimizdeki üniversitelerin açılması ile öğrenci kabulüne başladı. 200 kız ve 200 erkek öğrenci kapasiteli yurtlarda özellikle erkek kısmında kontenjan fazlalığı vardı. 27 Eylül’de okulların açılması ile yurtlara yerleşen öğrencilerin dışında yedek öğrencilere de yer temini konusunda yardımcı olduk” diye belirtti. Ataç, Sakarya Valisinin talimatları doğrultusunda Karasu Kaymakamlığının çalışmaları sonucu Karasu Orman İşletme Müdürlüğü misafirhanesinde ve bazı pansiyonlarda öğrencilerin misafir edildiğini belirtti.

YOĞUN TALEP

Ataç, “Karasu Belediyesi de yer temini konusunda öğrencilerimize yardımcı olarak otellerde misafir edilmesini sağladı” dedi. Ataç, “Yurdumuza yerleşen öğrencilerin dışında özellikle erkek kısmında yedekte bekleyen öğrenciler vardı. Önceki yıllarda talep azlığı nedeniyle kapanma noktasına gelen yurdumuza hem pandemi nedeniyle okullara ara verilmesi hem de Kocaali ilçemizde yeni açılan Denizcilik Meslek Yüksekokulu’nun faaliyete geçmesi ile bu yıl yoğun talep oldu” dedi. Ataç, yurtlara kesin kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kabulü ile birlikte yedekte kalan öğrencilere de hem Kaymakamlık hem de Belediye çalışmaları ile kalacak yer temin edildiğini sözlerine ekledi.

BAŞVURULARI KABUL EDECEĞİZ

Kapasite artırımına giderek misafir olarak dışarıda kalan öğrencilerimizi de yurdumuza kabul ettik” diyen Kemal Ataç, “Geçici olarak öğrencilerimizi misafir eden işletme sahibi ve kuruluşlara teşekkür ederiz. Şu an barınma sorunu yaşayan hiç bir öğrencimiz yok. Bundan sonra bize başvuran tüm öğrencilerimizi de yurdumuza kabul edeceğiz. Yurdumuz tüm personeli ile sıcak ortamı, sabah kahvaltısı ve akşam yemeği imkanları ile öğrencilerimizin rahatı için çaba göstermekteyiz. Ayrıca yurdumuzda öğrencilerimize yönelik sosyal, kültürel, sportif çalışmalara da başladık. Bunun yanı sıra Halk Eğitimi Merkezi destekli çeşitli kurslar ile öğrencilerimizin bilgi ve becerilerini geliştirmeyi amaçlıyoruz” diye belirtti.