Köşe Yazıları

Tek yürek

“İnsan hayatında en değerli ve en güzel şey nedir” diye sorulsa “Yaşamak, hayatta olmak, sağlıklı kalabilmek” gibi üç dört kelime ile sıralama yapabiliriz…

İyi günler, iyi haftalar.

Ülkemiz başta olmak üzere çeşitli ülke ve bölge acil yardım kapsamında çalışmalarda bulundum ve yer aldım. Dünyanın bazı bölgelerine yardım çalışmaları minimal seviyede gittiğine şahit oldum bazı bölgelere siyasi veya farklı sebeplerden ötürü kısıtlı seviyede yardım edildiğini gördük. Ülke olarak en başından beri dünyanın hangi bölgesinde veya ülkesinde olan her ne tür bir felaket veya iç sebepten kaynaklı siyasi istikrarsızlık sonucu açlık dahil olmak üzere ayrım gözetmeden ülkemiz devlet kurumları ve STK’lar yardım götürmüştür.

En zorlu bölgeler de El Şabab’ın hakim olmaya çalıştığı çatışmaların olduğu ülkelerde yardım çalışmalarını arkalıksız sürdürdü.

Yine ülkemiz savaş bölgelerinde esir takası başta olmak üzere bir çok alanda insanı yardım faaliyetlerinde öncülük etti.

“Bunları neden anlatıyorsunuz” sorusu sorabilirsiniz. Ben de oraya gelmek üzere olduğumu söyliyeyim.

Yukarıda bahsettiğim gibi Asya ve Afrika’da faaliyetlerde bulundum ve başka bölge ve ülkelerde herhangi bir sebepten ötürü çok kısa süre içerisinde 100’ün üzeri ülke yardım seferberliği içerisinde olduğunu görmedim.

Yaşadığımız bu depremde dört beş gün içerisinde, evet inanılmaz bir şekilde bu rakamda, bir ülkelerin başka bir ülkeye bu zaman diliminde yardım edildiğini ben şahit olduğumu hatırlamıyorum.

Biz geçmişte yaptığımız iyiliklerin meyvesini topladık bu depremde.

Gelelim vatanımıza…

Milletimize nerede, nasıl olursa olsun bir afet esnasında ilk müdahale sana en yakın olan yapar en değerli ve önemli olan da odur. Depremin ardından kısa bir süre sonra ülke halkı resmen seferber oldu.

İnanılmaz bir dayanışma örneği göstererek en ücra mahallesine, köyüne varana kadar “çorbada tuzum olsun” misali herkes bir katkıda bulundu.

Yaralarımız  sarılıyor. Bu günleri de Allah’ın izni ile atlatacağız. Çalışacağız boş durmayacağız.

Elimizden ne geliyorsa onu yapacağız. Hiç bir şey gelmiyorsa maddi olan maddi yardım olmayan manevi anlamda katkıda bulunacak.

Biz gayret edeceğiz tevfik Allah’tan.

İlçemiz olarak bu yardım çalışmalarında taş üstüne taş koyan kardeşlerimi bölgeye giden kardeşlerimi halen bölgede çalışma yapan her kim varsa saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Bu afette hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza rahmet diliyorum.

Devletimizin milletinizin başı sağ olsun.

Kendinize iyi bakın, hoşça kalın…