KarasuSiyaset

Yaralar bir an önce sarılmalı

Yaralar bir an önce sarılmalı

Kahramanmaraş’ta yaşanan ve yıkıcı etkiye neden olan depremin ardından herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini söyleyen MHP Karasu İlçe Başkanı Münir Ali Kara, yardımların sürekliliğinin de önemli olduğunu dile getirdi.

 

Hassasiyet gösterildi

Deprem felaketinin ardından Karasu’ya çok sayıda ailenin geldiğini ve bunların ihtiyaçlarının karşılanması noktasında sivil toplum kuruluşları, şahıslar ve devlet imkanlarının seferber edildiğini söyleyen Milliyetçi Hareket Partisi Karasu İlçe Başkanı Münir Ali Kara, “1999’da deprem felaketi yaşamı olan Karasu halkı, Kahramanmaraş’ta meydana gelen asrın felaketinin ardından da gerekli hassasiyeti göstermiştir. Bu noktada emeği geçen herkesten Allah razı olsun” dedi.

Barınma ihtiyacı

Bölgeden Karasu’ya gelen depremzedelerin öncelikle barınma ihtiyaçlarının temin edildiğini de sözlerine ekleyen Başkan Kara, “Bu noktada ilçemizin önde gelen müteahhitleri elini taşın altına koydu. Depremzedelerimize evlerini açan vatandaşlarımızın sayısı da az değildir. Karasu’ya gelen hiçbir depremzede sokakta bırakılmamış, her biri müteahhitlerimizin ve yardımseverlerimizin kiraladıkları evlerde misafir edilmeye başlanmıştır. Bu süreç için de herkes elini taşın altına koymuştur” ifadelerini kullandı.

Güvenilir yere yapılmalı

Depremlerin ardından yapılan yardımların devlet eli ile yapılmasının önemli olduğunu da söyleyen Kara, “İnsanların özel kurumlara yardımda bulunurken devlet tarafından denetlenen AFAD ve Kızılay’ı kötülemesi akıl alır gibi değildir. Yardımda bulunurken bile ayrışmak, enkaz kaldırırken bile çatışma çıkarma gayreti içinde olmak, hayır işlerken devletin itibarına dil uzatmak hangi akılla, hangi vicdanla, hangi izanla açıklanacaktır? İş ararken devletin güvenilir olduğunu düşünüp KPSS’ye girenler, maaşının zamanında yatacağını, polisin kendisini koruyacağından emin olanlar sıra bağış yapmaya geldiğinde mi devlete güvenmemektedir” şeklinde konuştu.

Sürekli olmalı

Depremzedelere yapılan yardımların saman alevi gibi kalmaması gerektiğini de sözlerine ekleyen Kara, “İlçemize yerleşen misafirlerimizin ihtiyaçlarının karşılanması noktasında devletimiz gerekli hassasiyeti göstermektedir. Vatandaşlarımız ve hayırseverlerimiz de tüm özverisi ile depremzedelerimizin yanında yer almaktadır. Depremzedelerimizin ihtiyaçları sürekli haldedir. Onun için yardımların sürmesi ve depremzedelerimiz ile irtibatın sürekli hale gelmesi büyük önem taşımaktadır” ifadelerini kullandı.

Ciddiyetten uzaklaşılmamalı

Karasu Kaymakamı Ahmet Naci Helvacı’nın basına yansıyan odun kesme görüntüleri ile ilgili olarak da açıklamada bulunan Kara, “Kaymakam Bey’in odun kesme videosunda kullandığı ifade devlet ciddiyeti ile bağdaşmamıştır. Her ne olursa olsun yapılan yardımlar ciddiyet içinde gerçekleştirilmeli, devletin samimi yüzü vatandaşlara gösterilmelidir. Enkaz altında insanlar varken gülüşmelerde bulunmak, kahkahalar eşliğinde görüntü vermek şık olmamıştır. Bunun değerlendirmesinin yapılması ve kamuoyunu ikna edici bir açıklamanın yapılması elzem hale gelmiştir” ifadelerini kullandı.

Kara: Depremzedelerin ihtiyacının sürekli olduğunu söyledi.