Köşe Yazıları

Serdar Gül, “Kocaali “bir” den büyüktür.”

Kocaali “Bir” Den Büyüktür.

Sevgili okurlarım, seçim atmosferine tam girmemekle birlikte Ak Parti’nin adayları açıklamasından sonra sahalarda biraz haraketlilik başladı. Ekonomik sorunların başta gelmesi nedeniyle bu seçim farklı olacak gibi gözüküyor. Özellikle vatandaşın seçim, ilk tercihi gibi durmuyor. Vatandaş daha çok geçim derdiyle ilgileniyor. Emekli ve çiftçi kesimi artan hayat pahalılığı nedeniyle adeta ay sonunu getirmeyi düşünmekten başka bir şey düşünemiyor. Artan mutfak masraflarına ek olarak ulaşım, sağlık, eğitim ve barınma giderleri emeklinin belini bükmekte ve hayatı zorlaştırmaktadır. Ekonomik şartların bu kadar zor olduğu bir dönemde seçim arifesindeyiz.
Bazı okuyucularım benim bu kadar ekonomik sıkıntıdan söz etmemi abartılı buluyor olabilir. Bu okuyucularıma bir örnek ile ülkemizin ekonomisinin geçinmek için gerçekten sorun olduğunu belirteyim. Ülkemizde hem emekli hem de milletvekili olanların maaşı 230 bin TL diğer milletvekillerinin maaşı 110 bin TL’dir. Bu kadar maaş ve birçok sosyal ayrıcalıktan yararlanan milletvekillerimiz maaşlarının yetmemesinden şikayet etmektedirler.  Hal böyle iken 10 bin TL maaş ile bir ay geçinecek insanların nasıl geçineceklerini sizlerin takdirine bırakıyorum.
Ak Parti, Kocaali’de mevcut belediye başkanı Ahmet Acar’ı aday göstermedi. Bunda kimin etkisi varsa işlerinin bu seçimde zor olduğunu görecekdir. Ahmet Acar, Kocaali’nin sevdiği ve yönetme tarzına insanların alıştığı bir başkandı.  Halk tarafından ulaşılabilir ve her kesim tarafından sevilen, oy alabilen bir başkan adayıydı. Bu seçim Ak Parti Kocaali’de bir risk aldı. Yeni bir aday ile seçim yarışına başladı.  Bu bakımdan adayını tanıtması ve kabullendirmesi biraz zaman alabilir diye düşünüyorum. Fakat seçime az bir zaman kaldı, bakalım bu zaman dilimi yetecek mi? Ak Parti’nin büyükşehirde problem yaşayacağını düşünmüyorum. Hendek, Kocaali, Ferizli, Taraklı, Kaynarca ve Karasu gibi ilçelerde Cumhur İttifakı’nın problemler yaşayacağını düşünüyorum. Kocaali ilçesi özelinde bakarsak Yeniden Refah Partisi’nin iyi bir rüzgâr yakaladığı sahada hemen kendini belli ediyor. Belediye başkan adayı Recep Erdoğan’la daha öncesinde bir tanışıklığımız yoktu. İlk defa kendisi ile bir dost meclisinde karşılaştık. Konuşmalarından ve hareketlerinden enerjisinin yüksek olduğunu anlıyorsunuz. Birer kere Kocaali’nin köylerini gezdiğini merkezde çalışmalar yaptığını tekrardan köylerde gezmeye başlayacağını belirtti. Sahadaki teveccühün kendisini umutlandırdığını söyledi. Kendisine seçim çalışmalarında başarılar dilerim.
Yeni bir gelişmede İyi Parti’de yaşandı. Mevcut aday Kemal Din sağlık nedenleriyle adaylıktan çekildi. İyi Parti’nin  yeni adayı Kemal Din’in oğlu Yavuz Selim Din oldu. Yavuz Selim Din milli sporcu olmasının yanında, genç ve çevresi tarafından sevilen bir başkan adayı olarak karşımıza çıkıyor. Ak Parti, Kocaali’de bu iki önemli parti ve aday ile zorlu bir yarışın içerisinde olacak gibi gözüküyor. Meclis üyeliği listesi, bu yarıştan kimin galip geleceğini göstermesi açısından bizlere yorum yapma şansını daha iyi verecektir. Bu nedenle meclis üyeliği listeleri geçmiş seçimlerden daha çok bu seçimde fark yaratacaktır. Seçim yarışındaki bütün herkese başarılar diliyorum.