Sarı’dan dev proje

 

Karasu deniz sahilindeki arsalar ve üzerindeki tapulu yapıların takas yoluyla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na devredilmesi planlanıyor. Sarı, “50 yıllık sorunu çözmek için çalışıyoruz” dedi.

 

TAKAS PLANLANIYOR

Küçük Karasu – Yenimahalle sınırları deniz sahili üzerinde yaklaşık 10 kilometreyi bulan lokasyonda “3621 sayılı Kıyı Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği” uyarınca, yasak olmasına rağmen tapulu arsalar üzerinde tesis ve yapılaşmanın bulunması sürekli çatışma yaratıyordu. Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı sorunun kökten çözümü için bir süreden beri sürdürdüğü görüşmelerde önemli mesafe kaydedildiğini belirtti. Buna göre Denizköy Mahallesi’nde Hazine adına tescilli 650 dönüm civarında arsaların imar düzenlemesi yapılarak tapu sahipleri arasında takas şeklinde bakanlık düzeyinde bir çalışma başlatıldığını açıkladı.

50 YILLIK SORUN

1956-1960 yılları arasında Hazine adına satışı yapılan ve şu anda yaklaşık 850 adet olduğu belirlenen 675 metrekarelik arsalar ile üzerindeki tapulu yapıların takasının önemine değinen Sarı, “Bu şekilde hem halkın mağduriyetinin giderilmesi, hem de devletin kamulaştırma veya dava yükü ile çok önemli miktarlarda tazminat ödeme sorumluluğundan kurtulması sağlanacaktır. 50 yıldır kangren olan bu sorunu çözmekte kararlıyız. Sorunun çözümü her iki taraf açısından yararlı olacaktır. Bu sayede Karasu sahilini de Türkiye’de marka haline getirmeyi amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.