Köşe Yazıları

Akılsız başın ayakları

 

Geçtiğimiz hafta TFF tam kapasite seyirci ile oynama hakkında bir açıklama yaptı ve 30 Kasım’dan itibaren tribünlere en az iki aşılı olmak kaydı ile herkesin artık taraftarı oldukları takımlarını hiç bir kısıtlama olmadan izleyebileceklerini açıkladı.

Yaklaşık yirmi aydır maçlar seyircisiz oynatılıyordu kovit-19 salgınından dolayı. Son bir kaç aydır statlardaki koltuk sayısının yarısı kadar seyirci ile oynanmaya başladı.

Bu arada böyle kararlar almasına rağmen arada bir kulüplere gözdağı vermeye de devam ediyor TFF, kendini küçük düşürücü ve gayrı ciddi bazı kararlar alarak.

Hangi birisini yazsam ki? Yazacak olsam listeler olur.

Biz yine en son aldığı, daha doğrusu açıklama yapıp tutmayınca “tornistan” yaptığı bir beyanatından bahsedelim.

Galatasaray’ın kendi evinde oynayacağı Rusya’nın Lokomotif Moskova takımı ile oynayacağı UEFA Avrupa Ligi müsabakasına tam kapasite seyirci ile oynayamayacağını, oynarsa bu işlevin cezasız kalmayacağını basın ve medya kanalı ile kamuoyuna açıkladı.

Buraya kadar normal gibi değil mi her şey?

Ama kazın ayağı öyle değil işte.

Galatasaray’ın oynayacağı bu müsabaka UEFA müsabakası idi ve her türlü alınacak karardan UEFA sorumluydu.

UEFA ise çoktan bu organizasyon da oynanacak olan müsabakaların tam kapasite seyirci alımı ile oynanacağına karar vermişti bile. Ama TFF’nin haberi şundan yok galiba. Ayrıntı burada gizli işte. Seyircili – seyircisiz ya da yarım kapasiteli seyirci ile oynayıp oynayamama kararını ülke federasyonlarına bırakmış durumda.

Peki, TFF’nin almış olduğu kendince bu yaptırım uygulayacağı kararının gerekçesi neydi o zaman. Yetkisiz – yetkili gibi davranmasının altında yatan asıl sebep “Aba altından sopa göstermek” ne oluyordu o zaman? Böyle bir reaksiyon gösterecekse topu niye UEFA’ya attı o zaman.

Valla değerli okuyucular emin olun hiç bir sebebi yok bana göre. Sadece ve sadece iş bilmemezlik ve işgüzarlık. Laf olsun torba dolsun türünden bir açıklamaydı sadece. Daha doğrusu hedef şaşırtıp yarın bir gün UEFA’nın bu konuda para cezası vereceğini bildiğinden, bakın bu cezayı ben vermedim UEFA verdi diyerek kendini aklama davranışıdır o almış olduğu “cezalandırırım” açıklamasından U dönüşü yapmasının sebebi.

Peki, TFF’nin bu işgüzarlığına karşı Galatasaray kulübü ne karar aldı ve ne yaptı dersiniz?

Başkanları çıkıp basının ve medyanın önüne dedi ki; biz kulüp olarak bu müsabakayı tam kapasite seyirci alımı ile oynayacağız. “Sen TFF, sende bildiğini yap ve cezanı ver” diye. Biz vereceğin ya da UEFA’nın vereceği cezayı göze aldık diye açıklamalar peş peşe geldi Galatasaray tarafından…

Peki, Galatasaray’ın hukukçuları bu açıklamayı kulüp başkanlarına yaptırtırken UEFA’nın para cezası vereceğini bilmiyorlar mıydı? Bal gibide biliyorlardı tabi. Başkanlarına o açıklamayı yaptırarak TFF’yi güç durum da bırakma hamlesiydi ve başarılı da oldular.

UEFA’nın organizasyonlarında vereceği izin dışın da üye ülkelerin federasyonlarının aldığı ya da alacağı hiç bir kararın geçerliliği yok.

Peki, bunu bir kulübün hukukçuları bilirde koskoca TFF’nin hukukçuları bilmez mi? Tabi ki bilirler ama sırf topu taca atıp verilecek cezayı UEFA’ya yüklemekti gayeleri.

Ortaya çıkan gerçek şu. Demek ki TFF’nin başta hukukçuları olmak üzere başkan ve yönetimi bir şey bilmiyorlar, daha doğrusu hiç bir şey bilmiyorlar. Ya da suya sabuna dokunmamak asıl amaçları. Karşılarında Galatasaray gibi bir kulüp olunca darlanmaya başladılar. Anadolu kulüplerinden birisi olsaydı siz o zaman seyretseydiniz TFF’nin şovunu.

Üzerlerine vazife addedip açıklama yapıp daha sonra tornistan yapışlarının bu kaçıncısı biz yazmaktan usandık ama TFF pot kırmaktan usanmadı vesselam. Daha sonra TFF yetkilileri işin farkına varınca apar topar basına medyaya aşağıdaki yazılı metni açıkladılar. TFF’nin sözcüsünü aradı gözlerimiz ama göremedik. Merak ediyorduk acaba yüzleri kızarmış mıdır diye ama olmadı. Fakat yüzlerinin kızarmış olduğunu aşağıdaki açıklama zaten ortaya koyuyor sözcüsüne gerek kalmadı. Umarız bir kez daha böyle yetkisiz yetkili davranış biçimleri sergilemezler diyeceğim ama dilim varmıyor. Çünkü sergileyecekler ve ben bundan eminim.

TFF’den açıklama

Kamuoyu bilgilendirme

“UEFA Avrupa Ligi’nde bugün oynanacak Galatasaray-Lokomotiv Moskova karşılaşması öncesinde, Federasyonumuzun Galatasaray Spor Kulübü’ne seyirci alımı ile ilgili ceza vereceğine dair kamuoyunda yapılan bazı yanlış değerlendirmeler üzerine bilgilendirme zorunluluğu doğmuştur.

Öncelikle; söz konusu maç UEFA’nın düzenlediği uluslararası bir müsabaka olup tüm sorumluluk da organizasyonun düzenleyicisi UEFA’dadır.

Bu nedenle, Türkiye Futbol Federasyonu’nun herhangi bir şekilde bu maça müdahil olması ve Galatasaray Spor Kulübü’ne ceza vermesi mümkün değildir.

Bilindiği üzere, Galatasaray Spor Kulübü 01.11.2021 tarihinde, 9 Kasım’dan itibaren uygulanacak stadyumlara tam kapasite ile seyirci alınmasına ilişkin kararın 5 Kasım tarihine çekilmesi için başvuruda bulunmuştur.

Başvuruyu hemen gündemine alan TFF Sağlık Kurulu; yaptığı görüşmeler ve değerlendirmeler çerçevesinde, Bilim Kurulu’nun çalışmaları, bilimsel veriler, T.C. Sağlık Bakanlığı’nın uygulamaları ve onayı ile talimatla belirlenen 12-17 yaş grubunun aşı takviminin sona erme süresi de göz önünde bulundurularak, belirlenen 9 Kasım tarihinin değiştirilemeyeceğine dair Galatasaray Spor Kulübü’nü bilgilendirmiştir.

Bu kapsamda, TFF’nin ceza vereceğine dair değerlendirme ve açıklamalar gerçeği yansıtmamaktadır.

Kamuoyunun bilgilerine saygıyla sunarız.

Türkiye Futbol Federasyonu

***

Cezayı verip de UEFA verdi demenin yazılı şekli işte bu. Karar sizlerin!

Ve tabi ki son söz “Akılsız başın ahını ayaklar çekermiş.”

Selam ve dua ile…