Olaylar köpürtülüyor

 

Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, satışa sunulan 142 adet arsa ile ilgili basın açıklamasında bulundu. Bu arsaların Milli Emlak’a devredileceğini ve Karasu Belediyesi için kaçınılmaz bir fırsat olduğunu belirten Sarı, “Bizim Karasu’ya hizmet yapmamızı istemiyorlar. Bazı kişiler işleri ters döneceği için kamuoyu yanıltılmaya çalışılıyor ve olaylar köpürtülüyor” dedi.

 

KAMUOYUNU YANILTMA

Salı günü Sosyal Gelişim Merkezi’nde düzenlenen meclis toplantısında gündeme gelen ve bir anda Sakarya’nın basın gündeminde günlerce il ve ilçe başkanları olarak konuşulan Karasu’daki 142 adet arasa satışı ile ilgili Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı basın açıklamasında bulundu. Başkan Sarı, “Karasu Belediyesi’nin kurtuluşu olan arsa satışları suiistimal ediliyor. Ahlaka uygun uymayacak şekilde siyasete konu yapılıyor. Görüyoruz ki yazılıp çizilenler kamuoyunu yanıltmaya dönük bir çalışma” ifadelerini kullandı.

KİŞİSEL İŞLER

Arsaların Milli Emlak’a devredilmesinin Türkiye’de ilk defa Karasu Belediyesi’nde yapılmış gibi gösterilmesine tepki gösteren Başkan Sarı, “Bu sadece Karasu Belediyesi’nin yapmış olduğu bir eylem değil. Yakın zamanda Kocaali Belediyesi, Akyazı Belediyesi gibi belediyelerin yapmış olduğu ve yapılmaya da devam edecek bir konu. Karasu’da neden bu kadar köpürtülmeye çalışılıyor anlamış değiliz. İşin içerisinde birtakım kişisel işler var. Kişisel hesaplar var” şeklinde konuştu.

MAĞDURİYET OLMAYACAK

Arsaların tahsisi ile ilgili örnek veren Sarı, “Örneğin mahallelerde kahvehane veya mahalle muhtarlığı olarak kullanılan alanlar var. Bu alanları muhtarlıklar veya şahıslar bizlerden ücretsiz olarak üzerlerine almak istiyor. Fakat sadece derneklere tahsis edebiliyoruz ama bu sefer vergi dairelerinden sıkıntı yaşanıyor, kira ödemiyorlar. Karasu Belediyesi devlet teşekkülü, maliyede bir devlet teşekkülü. Şahısların içleri rahat olsun. Mesela Karasu Belediyesi’nden Milli Emlak’a devredilen Sağlık Ocağı’nda sağlıkçılarımız hizmet vermeye devam edecek. Bu sebepten dolayı kimse mağdur olmayacak” dedi.

BORCA KARŞILIK

Belediye’nin 50 milyon borcunun olduğunu ve bu arsaların tahsisi ile 25 milyona yakın faiz indirimi olacağını belirten Sarı, “Milli Emlak bu arsaları alırken arsaları liste halinde istiyor. Cami ise Diyanet İşleri Başkanlığı’na soruyor, okul ise Milli Eğitim’e soruyor ve bu alanlar kullanılıyorsa alıyor ve ilgililerine tahsis ediyor. Bu alanlar alınarak bir yere satılmıyor kullanan kişiler kullanmaya devam ediyor. Halihazırda mevcut kullanılan yerlerinde bir değişim yok. Karasu Belediyesi için bu bir fırsat. Yeter ki bizden kaynaklı bir eksiklik olmasın. Biz bunları borcumuza mahsuben devlete devredelim” ifadelerini kullandı.

450 BİN LİRA

Devrettiğimiz zaman 50 milyon borç yükünden kurtulacağız ve Karasu Belediyesi daha fazla hizmet yapacak” diyen Başkan Sarı, “Borçlardan dolayı İller Bankası tarafından aylık 450 bin lira kesiliyor. Bu borçlar ödendiğinde bu miktar Karasu Belediyesi’ne aktarılacak ve dahi iyi hizmet yapacağız” dedi. Eğer bu yasa çıkmasaydı arsaların Milli Emlak’a devredilmesi için günlerce Bakanlığın önünde yatacağını belirten Sarı, “Sunulan arsaların yol boşluğu, park gibi nitelikleri var. Bu arsaları değerinden fazla bir miktara satıyoruz. Karasu Belediyesi daha güçlü ve güvenceli mi Türkiye Cumhuriyeti’nden. Burada bir soru işareti yok mu?” dedi.

AHLAKA UYGUN DEĞİL

Vatandaşın gözünde devlet daha mı güvensiz” diyen Sarı, “Aslında ortada bir sorun yok. Buraların bir kısmı vatandaş tarafından kullanıyor ve bunlar devletten devlete geçecek ve geçerken de Karasu Belediyesi borçtan kurtulacak” ifadelerini kullandı. Karasu Belediyesi’nin borçların içerisinde boğulması için çaba gösteren kişilerin olduğunu belirten Sarı, “Arazilerin üzerinde hesabı olan kişiler Karasu Belediyesi’nin boğulması için bilerek olayları köpürtmeye çalışıyorlar ve muhtarların bir kısmı bu kişilerin peşine düşüyor. Muhtarlara soruyorum hizmetleri nereden alacaklar. Nereye geliyorlar hizmet almaya. Karasu Belediyesi’ne gökten zembille mi geliyor. Borç sarmalının içinden kurtulmaya çalışıyoruz. Piyasa borcunu kapattık, devlet borcunda takılı kaldık ve bu bizim için büyük bir fırsat. Daha fazla yatırıma para harcayacağız. Bu işi köpürtenlerin zerre miktarı ne Karasu’yu nede Karasu Belediyesi’ni düşündüklerini düşünmüyorum. Eğer düşünselerdi önümüzü açmaya ve bizlere yardımcı olmaya çalışırlardı. Ben bu konunun ahlaka uygun olduğunu düşünmüyorum” dedi.