Kararından vazgeçmeli

 

Bağımsız Siyasetçi Ender Serbes, Karasu Belediyesi’nin köy konağı, cami alanı, mezarlık, muhtarlık gibi taşınmazları devretmesinin kabul edilemeyeceğini belirtti. Serbes, “Bu karar ilçe halkı tarafından büyük tepkiyle karşılandı” ifadesini kullandı.

 

İNCİTİCİ DURUM
Bağımsız Siyasetçi Ender Serbes, Karasu Belediyesi Ekim ayı Meclis Toplantısında gündeme gelen köy konağı, cami alanı, mezarlık, muhtarlık gibi taşınmazları devretmesine ilişkin basın açıklamasında bulundu. Serbes, Karasu Belediye Meclisi’nin belediyenin borçlarını ödemek için oy çokluğu ile aldığı bu kararın kabul edilemez olduğunu kaydetti. Büyükşehir yasası ile köyden mahalleye çevrilen köylülerin taşınmazların belediyeye devredildiğini hatırlatan Serbes, “Yasa ile önceden köy tüzel kişiliğine ait olan köy konağı, cami alanı, mezarlık ve diğer taşınmazlar yasayla belediyelere devredildi. Yani bu taşınmazlar köy ve mahallelere ait. Büyük zorluklara rağmen köylülerin kendi alın terleriyle, kendi kazançlarıyla yaptırdıkları bu taşınmazların devrini gündeme getirmek bile gerçekten incitici. Köyün ortak yaptırdığı, köy ve mahalleler için önemli değeri olan bu taşınmazları satmak ya da devretmek çok üzücü. Bu akıl tutulması gibi bir şey” dedi.
BÜYÜK ŞOK
Serbes, Karasu Belediyesi’nin aldığı bu kararın ilçe halkı ve mahalle muhtarları tarafından büyük tepki ile karşılandığını belirtti. Ender Serbes, “Böyle bir karar alınacağından ne halkın ne de muhtarların haberi oldu. Gerçekten ilçe halkı ve mahalle muhtarlarımız büyük bir şok içindeler. Bu kadarını da beklemiyorlardı. Mahallelere ait olan köy konağı, cami alanı, köy yararına ortak ekilen ağaçlıkları, okul, mezarlığın devri nasıl düşünülebilir. Belediyeler halka hizmet için vardır. Halka rağmen bir şey olmaz. Halkın istemediği hiçbir icraatı belediyeler yapamaz. Hele hele mahallelere ait taşınmazları kendilerinde hak görerek bunu satmaya, devretmeye çalışmak gerçekten inanılır gibi değil. Devir belki kanuna uygun olabilir ancak vicdana da ahlaka da uygun olması gerekir” diye konuştu.
KİMSEYE SORULMADI
Mahalleleri yakından ilgilendiren bir konu olduğunda, mahalleleri en iyi tanıyan muhtarlardan görüş alınması gerektiğini belirten Serbes, aslında bunun yerel yönetimlerinde menfaatine olduğunu ifade etti. Serbes, “Resmi kurulların bir iş yapacağı zaman en azından muhtarlarla bir araya gelip onların fikrini alması iki taraf içinde çok önemli. Böyle yapılırsa hem halk memnun olur hem de belediye güzel ve yararlı bir icraat sebebiyle takdir toplar. O zaman gerçekten milletin belediyesi olur. Ancak hiç kimseye bir şey sormadan, yangından mal kaçırır gibi, üstelik mahallenin cami yerini, okulu, muhtarlık binasını, mezarlığını, köy konağını devretmek, yani satmak sözün bittiği yer olsa gerek” diye belirtti.
VAZGEÇİLMELİ
Ender Serbes, ilçe halkının ve muhtarların büyük tepkisine sebep olan bu karardan bir an önce vazgeçilmesi çağrısında bulunarak, “Belediyelerin borç ödeme yöntemi halka rağmen böyle olmamalı” ifadelerini kullandı. Serbes, “Bunun gibi önemli konuları oldubittiye getirmek, ben yaptım oldudemek doğru değil. Bırakın işin vicdani, ahlak tarafını, böyle bir devir piyasa gerçeklerine de aykırı. Acele devredilen, satılan taşınmaz ve mülkler gerçek değeri üzerinden işlem görmüyor. Her şeyin şeffaf yapılması önemli. Borçların ödenmesi için başka bir çözüm bulunabilir. Özellikle mahallelerin kendi yaptırdığı taşınmazların devrinden derhal vazgeçilmelidir” diyerek açıklamasını sonlandırdı.