Gündem

Fısıltı Gazetesi

Kahkaha eksik olmadı

Karasu Belediyesi Ekim Ayı Meclisi neşeli anlara sahne oldu. Mehmet Çatalbaş ile İshak Sarı arasındaki atışmalar sıklıkla kahkahalara neden oldu. Neredeyse her gündem maddesinde Çatalbaş ile İshak Sarı arasında bir diyalog geçti. “Gülmez” unvanı ile bilinen İshak Sarı’nın meclis kürsüsünden fıkra anlatması ve fıkra sonunda kahkaha attığı da görüldü. Meclis uzun sürmesine rağmen eğlenceli oldu bile denebilir.

 

CHP’liler oy verdi

Belediye Meclisi’ne Kırşehir’in Akçakent Belediyesi tarafından talep edilen 5 ton demir gündeme geldi. Demir ihtiyacının Millet Bahçesi yapımında kullanılacağı ifade edildi. Toplamda ciddi bir maliyet tutmayan demir ihtiyacı için CHP’li üyelerden bazıları olumlu bazıları ise olumsuz oy kullandı. Bu durumda CHP’nin daha önce grup toplantısı yapmadığı izlenimi verdi.

 

MHP çekimser

Milliyetçi Hareket Partili üyeler Karasu Belediye Meclisi’nde gündem maddelerine genel olarak olumlu oy kullanıyor. Ancak bu ayki Meclis’te SGK ve vergi borçları ile ilgili arsa devirlerinde MHP çekimser oy kullandı. MHP’li Fatih Şentürk kibarca, “Bize danışsaydınız” mesajı verdi. Hatırlanacağı gibi seçim sonrası MHP’liler ile Ak Partililer bir araya geliyor ve gündem öncesinde istişarede bulunuyordu. Uzunca bir süreden bu yana bu iki ekip bir araya gelmiyor.

 

Şantiyeyi değil şefi

Karsaş’ın kullanacağı kredi ile ilgili Karasu Belediyesi’nin arsa ipoteği vermesi gündeme geldi. İpotek verilecek yerlerden birinin Karasu Belediyesi’ne ait olan şantiye olduğu ortaya çıkınca, BBP’li Mehmet Çatalbaş, Ahmet Parlak’ı kast ederek, “Şantiyeyi ipotek vereceğinize şantiye şefini ipotek verin, hem siz kurtulun hem de biz” dedi. Bu cümle salonda gülüşmelere neden oldu.

 

Bu borcun neresindesin

Karasu Belediye Meclisi’nin Ekim Ayı oturumu açık kaldı. Plan Bütçe Komisyonu çalışmasını tamamladıktan sonra bütçe önümüzdeki pazartesi günü bağlanmış olacak. Bütçenin sunumunu yapan Hilmi Erbatan sunum sonunda soruları aldı. BBP’li Mehmet Çatalbaş, Erbatan’ın eski borçlardan yakındığını hatırlatarak, “Siz yirmi yıla yakındır belediye başkan yardımcısısınız. Bu oluşan borçlardan kendinizi ne kadar sorumlu hissediyorsunuz” diye sordu. Erbatan soruyu şahsi bulduğunu ve yanıt vermek istemediğini söyledi.

 

Kimi kast etti

Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, Ekim Ayı Meclis Toplantısı’nda Mehmet Çatalbaş’ın gündem dışı söz talebine yanıt verirken kablo meselesi ve kişilerle ilgili eleştirilere de yanıt verdi. İshak Sarı, konuşmasında isim vermeden, dürüstlük adına pek çok tedbir aldıklarını ve cezalar da verdiklerini ifade ettikten sonra, bazı kişilerin hukuka uygun olsa da ahlaka ve siyasete uygun olmayan davranışlar sergilediğini söyledi. Sarı, bu kişilerim kamuoyuna özür borcu olduğunu da ifade etti. Bu kişilerin kimler olduğunu ise önümüzdeki günlerde göreceğiz.