Köşe Yazıları

Öğretmen Şakir Şen

ÖĞRETMEN ŞAKİR ŞEN

Kimya Mühendisi unvanı ile yedek subay olarak 18 ay askerlik yaptıktan sonra Karasu Lisesinde Kimya öğretmeni olarak 1980 yılında çalışmaya başladım.

Göreve başlamadan önce yaz döneminde, o yıllarda modern Kimya olarak okutulan kitabın bütün konularını inceledim. Sorularını da çözdüm. Yaz mevsimi benim için tam bir hazırlık dönemi olmuştu.

Öğretmenlik yaptığım dönem içerisinde şimdi olduğu gibi kolay sınıf geçme ve mezuniyet yoktu. 6 Mat ve 6Tabii Bilimler sınıflarında haftada 6 saat kimya derslerine girdim. 1985-86 döneminde ise Lise birinci sınıflara da haftada 2 saat Kimya dersi verdim. Ortaokulda fen derslerine girdiğim öğrenciler bu defa liseli olarak karşımdaydılar. Onlarla çok keyifli öğretmenlik yaptım.

Okulumuzda hep matematik olmadan olmaz; Görüşü hâkimdi. Ders Matematik, diğerleri teferruattı.

Kimya öğretmeni olarak, Fizik ve Kimya derslerini de değerli buluyor, öğretmek için elimden geleni yapmaya çalışıyordum. Çalıştığım dönem içerisinde okulun en çok zayıf veren öğretmeni olduğumu düşünüyorum. İlk yarı böyle olmakla beraber, ikinci yarıda öğrenciler daha çok çalışıyorlar ve zayıflar da ortadan kalkıyordu.

1981-82 döneminde Karasu Lisesi çok büyük bir tarih yazdı. Üniversite giriş sınavında Karasu Lisesi kırsal alan birincisi olmuştu. Öğrencilerimden birisi Kimya sorularının tamamını yaparken başka bir öğrencim de sadece bir soruda hata yapmıştı. Sınıf ortalaması ise oldukça iyiydi.

1986 senesinde kendi adıma üniversite sınavına girerken hedefim sadece eczacılık fakültesine yerleşmekti. Soruların puan değerini iyi incelemiştim. Hiçbir Matematik sorusu yapmadan sadece Fizik ve Kimya sorularını çözerek fakülteye yerleşeceğime kesinlikle inanıyordum. Amaçlarımdan birisi, “Matematik olmadan da olur” görüşümü, matematik öğretmenlerine kabul ettirmekti.

İlk tercihim olan İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ne giriş belgemi okulumuzun müdür yardımcısı Şaban Eray hocama özellikle gösterdim. Hem istediğim fakülteye yerleşmiş, hem de matematik dersini yok saymıştım. Kazanma belgesindeki bilgiler şöyleydi.

Matematik işaretlediği soru sayısı  0

Matematik doğru sayısı                  0

Matematik yanlış sayısı                  0

MF Puanı                                        0

Fen Puanı                                        441

Kişi ne yaptığını bilirse doğru sonuç her zaman mümkündür Matematikle de Matematiksiz de iyi sonuç alınabilir. Yeter ki ne yaptığınızı bilin.

Bu konuyu Karasu Lisesi Pilav Günü anısına sizlerle paylaşmak istedim.