Manşet

Yücesan’dan yasa tepkisi

Yücesan’dan yasa tepkisi

Sokak hayvanları ile ilgili yeni yasal düzenlemeye tepki gösteren Haykonfed Genel Başkan Yardımcısı Derya Yücesan, sokak hayvanlarının uyutulmasına karşı olduklarını ifade ederek, “Çözüm uyutmak değil, kısırlaştırıp yaşatmak” dedi.

Çözüm uyutmak değil

Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Derya Yücesan, Sokak hayvanları ile ilgili yeni yasal düzenlemeye tepki gösterdi. Yücesan yaptığı açıklamada, “Sahipsiz hayvan sorununun tek çözümü uyutmak değil, kısırlaştırıp yaşatmaktır. Türkiye’deki 1390 belediyenin sadece 237’sinin geçici hayvan bakımevi bulunuyor. 2004 yılında 5199 Hayvan Hakları bildirgesinde 25.000 nüfuslu ilçeleri bakımevi açma ve kısırlaştırma zorunluluğu olmasına rağmen bu yasaya uyulmadı, kısırlaştırma merkezleri açılmadı, bütün iller civar illerin ilçelerine kısırlaştırmadan sürekli hayvan attılar, sonuç popülasyon artışı çözülemez duruma geldi. Bu hayvanların suçu değil, kısırlaştırma yapmayan belediyelerin suçudur” ifadelerini kullandı.

İzin vermeyeceğiz

Merdiven altı hayvan üretimlerinin ve satışlarının yasaklanması gerektiğini ifade eden Yücesan, “Merdiven altı hayvan üretimlerinin ve satışlarının yasaklanması, yapana yüklü cezalar verilmesi öngörülmedikçe sokakta sahipsiz hayvan asla bitmez. Üretimin ve satışın kesinlikle bitirilmesi gerekir. Yasada da yer alan belediyelerin gönüllülerle gönüllü kuruluşlarla ortaklaşa çalışması kısırlaştırmaları hızla yapabilmek için çok önemlidir. Belediyeler kısırlaşmamış hayvan bilgisini gönüllülerden tespit edebilir. Yıllardır birlikte yaşadığımız Allah‘ın dilsiz kulları Sokak hayvanları için kurulan kanlı ölüm planlarına Anadolu halkı ve biz gönüllü kuruluşlar ve gönüllüler olarak karşı çıkıyoruz. Can bulmuş dünyaya gelmiş hiçbir canın öldürülmesine izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

Yücesan, Sokak hayvanları ile ilgili yeni yasal düzenlemeye tepki gösterdi