Köşe Yazıları

Münir Ali Kara, “Kimsenin fikri yok sanırım”

Kimsenin fikri yok sanırım

Bir düşünürün dediği gibi, “Karasu, Karasululara bırakılmayacak kadar kıymetli bir şehir…” Zaten Karasu, Karasuluların da pek umrunda değil.

İki ayı aşkın bir süredir yazıyorum, bir kez daha yazacağım. Karasu Devlet Hastanesi’nde başhekim yok. Bu hastane kışın minimum 100 bin, yazın ise 1 milyonu aşkın hastaya hitap ediyor.

Bu hastanedeki eksik doktorları saysanız inanın ki utanırsınız. Bir de Karasu’yu düşündüğünü söyleyen isimleri alt alta yazsanız bu sayfalara sığdıramazsınız.

Karasu Devlet Hastanesi’nde 182 Merkezi Hasta Randevu Sistemi dışında neredeyse muayene olmanıza imkan yok. MHRS de size ne zaman sıra verirse o.

Pek çok malzeme yetersiz olduğundan doktorlar verimli çalışamıyor. Özellikle ameliyat yapamayan doktorlar da kısa süre ilçede kaldıktan sonra tayinlerini istiyor. Et beninizi aldıracak olsanız genel cerrah yok ilçede. Gerisini siz düşünün.

Apandisitten ölme ihtimalimiz var ve kimsenin umrunda değil…

Yıllarca Karasu’nun, Karasulunun fikri alınmadan buraya başhekimler atandı. Adapazarı’nda evleri bulunan bu hekim arkadaşlar buradaki görev sürelerini tamamlayıp, özgeçmişlerine başhekimlik yazdırdı. Konu kapandı. Karasu Devlet Hastanesi yeni binaya kavuştu ama hekim sayısı gün geçtikçe azaldı.

Şimdi yine bir hekim buraya iki yıllığına başhekim olarak atanıyor. Karasu’dan çıt yok. Kabullenilmiş çaresizlik içinde, kaderini bekliyor, Karasulu.

Oysa Karasu’da kalmayı ümit eden, Karasu’nun çocuğu başhekim olsa, en azından evi Karasu’da olsa da acil bir durumda dakikalar içinde müdahale edebilse ne güzel olmaz mı…

Okurken evet diyorsunuz muhtemelen de, sessiz kalarak “Ne gerek var” demiş oluyorsunuz.

Ve siz sustukça Karasu Karasululara bırakılmayacak kadar önemli bir şehir oluyor. Bizim kaderimizi başkaları çiziyor. Biz de kendi hayatımızda figüran oluyoruz.

İnceden kazan kaynıyor

Seçimler geride kaldı. Seçimlerin ardından partiler de özlerine dönmeye başladı. İyi Parti’nin yıllarca ilçe başkanlığını yapan Hasan Sarıoğlu bu görevini Şenol Aşık’a devretti. Zafer Partisi İlçe Başkanı Fatih Demirci de görevinden ayrılarak Hasan Sarıoğlu’nun listesinden seçime girdi. Benzer şekilde Saadet Partisi İlçe Başkanlığı’ndan ayrılan Oğuzhan Coşkun da görevini Murat Ali Aksoy’a bıraktı. Gelecek Partisi İlçe Başkanı Salim Direk de Saadet Partisi listesinden seçime girdi. Yine benzer şekilde Deva Partisi’ndeki görevinden ayrılıp milletvekili adayı olan Abdullah Çatalbaş görevi Barış Sarı’ya devretti. İyi Parti İlçe Başkanlığı’nı devralan Şenol Aşık’ın görevinden ayrıldığı iddia edildi. Zafer Partisi’ne atama yapılıp yapılmadığına ilişkin bir bilgi yok. Benzer şekilde Gelecek Partisi’nin de ilçe başkanlığına kimin atandığı ya da bir atama yapılıp yapılmadığını bilen yok. Bu süreçte Cumhuriyet Halk Partisi’nde de bir görev değişikliği yaşandı. Bu değişikliğin ardından kongre yapılıp yapılmayacağını da bilmiyoruz.

Saadet Partisi Genel Kurul yapacak. Genel Başkan değişikliği kesin görünüyor. Bunun ardından da ilçe kongreleri yapılacaktır. Ben Karasu’daki uyumun bozulacağını düşünmüyorum.

İyi Parti’de de kongre sürecinin işletileceğini söylemek yanlış olmaz. Teşkilatlar baştan aşağı yenilenebilir. Karasu teşkilatında Hasan Sarıoğlu’nun gücünde bir değişiklik olmaz.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin de kongreye gideceğini öngörüyorum. Seçimde izlenen yolun bazı yol ayrılıklarına neden olacağını da şimdiden söylemeliyim.

Ancak bu arada gözden kaçırılmaması gereken bir de iktidar partisi var. Ak Parti’de Hasan Yavuzyiğit’in görevden ayrılmasından sonra Recep Aksu göreve geldi. Seçim sürecinde de Başkan İshak Sarı ve ekibi ile uyum içinde çalışıldı. Sonuçta da pek çok ilçede alınamayan bir seçim neticesi alındı. Ancak… İshak Başkan’ın seçimden hemen sonraki görev dağılımı bazı kişilerde rahatsızlığa neden oldu. İşten çıkarmaların neticesinde de bazı isimlerin rahatsızlıklarını yüksek sesle dile getirdiğini biliyoruz. Bu sürecin kongre aşamasına nasıl etki edeceğini de bilmiyoruz. Ancak bu süreçte İlçe Başkanı Recep Aksu’nun İshak Sarı ile uyumlu çalışması bazılarının hoşuna gitmiyor.

Yerel seçim geride kaldı ama sular henüz durulmadı. Önümüzdeki günler ilçe teşkilatları açısından büyük önem taşıyor. Bakalım ne günler göreceğiz.

Muhtarlar Derneği

Diğer yandan Karasu Muhtarlar Derneği’nde de seçim konusu gündeme gelmedi henüz. Dernek Başkanı bir önceki dönem seçildi. Ancak bu seçimden sonra yerel seçim gerçekleşti. Yerel seçimde muhtarların yarısından fazlası değişti. Demek ki aslında dernek başkanının da güven tazelemesi gerekir. Bir de daha önceki dönemde iki muhtar dernek üyeliğine kabul edilmemişti. Bunlardan biri bu dönemde de muhtar seçildi. Kabakoz Mahallesi Muhtarı Mustafa Öztürk.

Öztürk’ün derneğe üyelik yönünde bir talebi var mı bilmiyoruz. Ancak muhtarlar arasında birliğin sağlanması adına küslüğün sonlandırılması gerektiğini düşünüyoruz. Yani Mustafa Öztürk de dernek üyesi yapılmalı.

Yine şahsi fikrimi belirtmem gerekirse, muhtarlar derneğinde uzlaşı içinde seçime gidilmeli (illa başkan değişikliğinden söz etmiyorum burada) yeni oluşacak yönetim de tüm muhtarları temsil etmeli.

HECATİ: Benzin pahalı değil arkadaşlar sizin paranız az…