Köşe Yazıları

Münir Ali Kara, “Sürecin uzaması kime yarar”

Sürecin uzaması kime yarar

Ak Parti’de aday belirleme süreci sürekli öteleniyor. Bu yıl adayların erken belirlenmesi ve saha hakimiyetinin sağlanması bekleniyordu. Aday adaylık süreci de erken başladı. Ancak Ak Parti başvuruları aldıktan sonra yine bilindik şekilde aday adaylarını bekletmeyi sürdürdü.

Seçimlere 90 günden az bir süre kalmış. Bu kadar sürede belediye meclis listelerinin bile belli olması lazım.

Mahallelerde muhtar adayları aza listesini tamamlamış durumda, koskoca ilde büyükşehir belediye başkan adayı bile belli değil.

100 seçmeni olan köyde adam azalarını belirlemiş, milyon seçmeni olan şehirde belediye başkan adayları belli değil. Nerde kaldı belediye meclis üyesi.

Adam 100 seçmene kendini anlatmak için aylar öncesinden yola çıkıyor, biz on binlerce seçmene kendimizi anlatmak için 90 gün yeter diyoruz.

Muhalefete de hayret etmemek mümkün değil. Karasu özelinde konuşmak gerekirse… Hadi Ak Parti’nin adayı belli değil de çalışmıyor. Peki sizin bahaneniz ne?

Ak Parti sahaya çıkana kadar, iktidar partisine avantaj mı tanıyorsunuz? Bu neyin centilmenliği?

Seçim zamanı birbirine kurşun atmadığı kalan siyesiler, seçim sahasına çıkma konusunda neden bu kadar geride duruyor?

Kocaali’ye bakın. Yeniden Refah Partisi ve İyi Parti adaylarını belirledi. Geçmiş seçimlerden deneyim sahibi olan Kemal Din eski bağlantılarına güveniyor.

Yeniden Refah’tan aday olan Recep Erdoğan ise seçim sahasını doldurdu. Kendi ifadesi ile mahallelerdeki birinci turunu tamamladı.

Ak Parti’nin aday açıklamasını geciktirdiği için güçlük çekeceği seçim bölgelerinden birinin Kocaali olacağını söyleyebiliriz.

Şimdi de Ak Parti’nin adaylarını açıklamayı biraz daha erteleyebileceği iddia ediliyor. Biz bu hafta sonuna kadar ilçelerin belediye başkan adaylarının netlik kazanacağını tahmin ediyoruz. Ama bu gecikmenin kime yarayacağını seçim sahasında göreceğiz.

Dünün güneşi ile bugünün çamaşırı kurur mu

Ak Parti ile MHP, bir aksilik olmazsa bizim bölgemizde seçime ittifak halinde girecek. Başkan adayının Ak Parti’den olmasına kesin gözü ile bakılıyor da… Meclis nasıl şekillenecek?

2019 Yerel Seçimlerinde durum nasıl olmuştu, dilerseniz önce onu bir hatırlayalım. 2014 Yerel Seçimlerinde, partilerin aldıkları oyların D’hont Sistemi’ne girilmesi neticesinde meclis üyelikleri sıralanmış ve değerlendirme buna göre yapılmıştı.

Peki şimdi nasıl olacak? 2024 yılında seçilip, 2029 yılına kadar ilçe meclisinde görev yapacak isimler 2014 yılındaki seçimde alınan oylara göre mi belirlenecek?

Bu şekilde bir belirleme ne kadar sağlıklı sonuç verebilir?

Bu yöntemin yerine fermuar sisteminin benimsenmesi Cumhur İttifakı’nın güçlenmesine neden olabilir. Veya farklı bir değerlendirme kriteri getirilebilir. Ancak 2014’ün seçimi ile 2029’a gidilmesi mantıklı mı? Onu da büyükler bilir.

Meclis’te samimi sohbet

Karasu Belediye Meclisi Ocak ayı oturumu bizim beklediğimiz gibi geçti. Riskli ya da önemli bir konu yok. Tatil ne zaman olsun, denetim komisyonu hangi üyelerden oluşsun falan…

Mehmet Çatalbaş ile İshak Sarı arasındaki diyalog da meclis üyelerini ve izleyicileri güldürdü.

Çatalbaş gündem dışı söz aldı ve “Şunu şunu şunu sormayacağım. Başkana dayı gösterileceğinizi düşünüyor musunuz” diye sordu.

Sarı söze “Öncelikle teşekkür ederim” diye başlayınca Çatalbaş, “Beş yıla yakın süredir ilk kez bana teşekkür ediyorsunuz” dedi. Bunun üzerine Sarı, “İlk defa teşekkürü hak etmişsindir de ondan” diye konuşmayı sürdürdü. Hatta Meclis sonrasında Çatalbaş’ı çay içmeye davet etti.

55 aydır neredeydiniz?

Karasu Belediye Başkanı ile Bağımsız Belediye Meclis Üyesi Mehmet Çatalbaş meclis sonrasında bir araya geldi.

Konuştukları konuya gelince…

Öğrendiğimize göre Çatalbaş ile Sarı, mevcut sanayinin imarı konusunda görüştü. İkilinin görüşmesinden çıkan sonuç da olumlu oldu. Karasu’daki Küçük Sanayi Sitesi’nin imar durumu ve yeni sanayi sitesi ihtiyacına ilişkin de ortak hareket etme kararı alındı.

Peki ne zaman?

Meclis’in kapanmasına iki ay kala…

Hayırlısı olsun da…

“58 aydır neredeydiniz” demezler mi adama?

Yeni bir ittifak daha

Millet İttifakı’nın kurduğu yedili masadan umut kesilmiş gibi. CHP kendi adayı ile seçime gitmeye hazır gibi. Adayı henüz belli değil ama yol haritası bu şekilde olacak gibi.

Ancak Millet İttifakı içinde yer alan İyi Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi ve Zafer Partisi birlikte hareket etmeyi sürdürüyor. Bu partilerin ortak bir isim üzerinde uzlaşmak üzere olduğunu duyuyoruz. İsmin kim olduğuna ilişkin de duyum ve tahminlerimiz var ama bunu paylaşmak şimdilik doğru olmaz.

Yeniden Refah’ın Recep Özdemir ile seçime gireceği neredeyse kesin gibi. Büyük Birlik Partisi ise Ak Parti’nin adayına göre tavır sergilemeye hazırlanıyor.

Seçime 90 günden az bir süre kala ilçedeki durum bu.

HECATİ: İnsanları değiştirmeye çalışmayın. Onları olduğu gibi reddedin…