Karasu

Kin ve nefretin göstergesi

 

BBP Karasu Belediyesi Meclis Üyesi Mehmet Çatalbaş, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Başkan İshak Sarı’yı hedef alan Çatalbaş, 2019 yılı mahalli seçimleri sonrası yapılan ilk meclis toplantısında Organize Sanayisi Müteşebbis heyeti görevinin düşürüldüğünü belirtti. Çatalbaş, “Bana bu yapılan Başkan Sarı’nın, kendisine seçimlerde karşı olan kişilere kin ve nefretini fiilen göstergesidir” dedi.

 

OTOBÜS TERMİNALİ

Çeşitli açıklamalarda bulunan BBP Karasu Belediyesi Meclis Üyesi Mehmet Çatalbaş, Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı’yı hedef aldı. Çatalbaş, “Karasu Belediyesi’nin 2020 yılı faaliyet raporunun 42. sayfasında projesi hazır olan 2021- 2022 yılı yapımı tamamlanması planlanan projeler içerisinde Karasu Şehirlerarası Otobüs Terminali bulunuyor. Şehirlerarası otobüs terminali ile ilgili yapım işleri Büyükşehir Belediyesi yetkisinde olmasına rağmen, Karasu Belediyesi 2016 yılının Nisan ayı meclisinin 11. maddesinde gündeme gelmiş olup o tarihte Milliyetçi Hareket Partisi Karasu Belediye Meclis Üyesi ve Grup Başkanı olmam münasebeti ile 11. madde üzerinde bir takım araştırmalar yapmıştım” ifadelerini kullandı.

İLK DEFA GÖRDÜM

Mehmet Çatalbaş, “Toplantıda o dönem MHP Grup Başkanı olmam nedeniyle söz alarak terminal alanı ile ilgili yerin önceki projede gösterdiğiniz terminal alanının hemen kuzeyi ve batısı karayolu, terminal alanının sağ tarafı park alanı, sol tarafı otopark alanı, tam ortasında yani terminal alanının göbeğinde kalan 3.397 metrekare arsanın Karasu Belediyesi’ne ait olduğunu söyledim. İlk defa Karasu Belediyesi’nde ve Karasu geleninde 1581 nolu ada 1 nolu parsel gördüm. Başka bir ada da Karasu’da yok. Demek ki bu yeri yeni imal etmişler.1581 nolu ada bu yeri imal edilmiş bir ada. Adasından belli çünkü ikinci bir parsel adası yok” şeklinde açıklamada bulundu.

KARŞI ÇIKMIŞTIM

Karasu’da ne hikmetse 29.03.2016’da terminalin genişleme alanı, gözbebeğindeki yeri Karasu Belediyesi’nin meclis üyelerinin haberdarı olmadan ihale ile satılmış” diyen Çatalbaş, “Karasu Belediyesi tarafından şehirlerarası terminali kurulacak olan ilçenin göbeğindeki yerin satılmasına karşı çıkıyorum. MHP grubu adına gerekiyorsa bu ihalenin iptalini buradan talep ediyorum. Bu ihaleyi alan şahısta Mehmet Fetih Kahyaoğlu. Bu konuyu biraz daha araştırdım böyle bir yerin satılmasına uygun olmadığını düşünüyorum ve içime sindiremiyorum. İzmir’de ikametgahı olan Kahyaoğlu’na 3.397 metrekare arsanın metrekaresi 181 Türk Lirası karşılığında toplam 615.000 Türk Lirası’na satılmış olup, çok kısa bir süre sonra herkesin yakinen tanıdığı Karasulu bir fındık tüccarına tapudan devir işlemleri yapılmıştır” dedi.

10 ÜYEDEN RET ÇIKMIŞTI

Çatalbaş, “Hukuki hakkımız saklı olmak kaydı ile ihaleyi iptal ettirme şansımız var ise Karasu’nun menfaatleri nedeniyle şehirlerarası terminalin daha büyük bir alanda olması için herhangi bir şahsiyete Karasu Belediyesi adına bu milletin vergileri ile rant sağlanmaması için 11. maddeyi reddedeceğimizi şimdiden beyan ederim diyerek 11. madde oylamaya geçilmişti. Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nden yetki istenmesine dair talep, meclis üyeleri Mehmet Çatalbaş, Fatih Şentürk, Muharrem Kara, Hakan Özmen, Ferhat Ekşi, Selver Özdemir olmak üzere 6 kişi MHP grubundan, Raşit Eryılmaz, Adem Filizfidanoğlu, Leman Yanmaz, Yakup Ayar olmak üzere 4 kişi Ak Parti grubundan, toplam 10 belediye meclis üyesi ret oyu vermişti” diye belirtti.

DAVAMIZ REDDEDİLDİ

Yine de bu madde Ak Parti’nin oy çokluğu ile meclisten geçti” diyen Çatalbaş, “MHP grubu olarak 6 meclis üyesi dönemin MHP İlçe Başkanı Recep Ali Küçük, dönemin İl Başkan yardımcısı ve bu günün Sakarya MHP İl Başkan’ı olan Av. Ahmet Ziya Akar ile birlikte 8 kişi Sakarya Bölge İdare Mahkemesi’ne terminal alanında kalan arsanın iptali için Karasu Belediye Başkanlığı’na dava açtık. Açtığımız dava süre açısından reddedildi. Anladık ki AKP Belediyesine açılan davaları hukuken kazanmak hayal oldu” dedi. Çatalbaş, 2016 yılında Büyükşehir Belediyesi’nden şehirlerarası terminal yapılmasıyla ilgili istenilen yetkinin Karasu Belediyesi Meclisi tarafından oy çokluğu ile alınmış olmasına rağmen o tarihten bu güne kadar üzerinden bir mahalli seçim geçtiğini, Belediye Başkanı ve meclis üyelerinin büyük bir bölümünün değiştiğini de sözlerine ekledi.

DÖRT YILLIĞINA SEÇİLMİŞTİM

BBP’li Meclis Üyesi Mehmet Çatalbaş, “Büyükşehir Belediyesi’nden istenilen yetkinin 2019 mahalli seçiminden sonra hükümsüz olduğunu düşünmekteyim. Şehirlerarası otobüs terminali yapılmasıyla ilgili yetkinin ilçe belediyesi tarafından yeniden istenmesi gerektiğini düşünüyorum. Eğer 2016 yılı Nisan ayının meclis gündeminin 11. maddesindeki talep geçerli ise 2018 yılının 8. ayında Karasu Belediyesi Meclis toplantısında Karasu Organize Sanayisi müteşebbis heyetine 4 yıllığına seçilmiş oldum. O dönemin Valisinin başkanlık yaptığı ilk Organize Sanayi Müteşebbis Heyeti toplantısında Türkiye genelindeki 311 tane organize sanayilerinin üst kuruluşu olan OSBÜK kurultay delegeliğine seçildim. Ankara’da OSBÜK’ün ilk genel kurul toplantısında Karasu Organize Sanayisini temsilen toplantıya katıldım” ifadelerini kullandı.

ÇALIŞMA YAPTIM

Çatalbaş, “O toplantıda dönemin Sanayi Bakanı Faruk Özlü, bürokratlarıyla birlikte ve o tarihte İskenderun Kaymakamı olan İskenderun Organize Sanayi Bölgesi’nin OSBÜK Delegesi Recep Soytürk’ün de bulunduğu toplantıda söz aldım. Karasu Organize Sanayisi’nin sorunlarını, özellikle istimlak bedellerinden ve bedel artırımı davalarından dolayı tahminen 20 milyon civarında Karasulu arsa sahiplerine ödenmesi gerektiğini söyledim. Hedefimde OSBÜK’ün ilk genel seçiminde siyaseten de alt yapısını da hazırlamış olduğum 11 kişilik Ankara’daki OSBÜK’ün yönetim kuruluna girerek Karasu’daki Organize Sanayi sorunlarını kökten çözüme kavuşma noktasında ve ikinci bir Organize Sanayisi’nin Karasu’ya kurulmasına dahi çalışmalar yaptım” dedi.

SARI ENGEL OLDU

2019 yılı mahalli seçim sonrası yapılan ilk meclis toplantısında Belediye Başkanı İshak Sarı’nın ihtirasları sonucu Organize Sanayisi Müteşebbis Heyeti olan 4 yıllık süremin bitmemiş olmasına rağmen düşürüldü” diyen Çatalbaş, “2016 yılı Nisan ayında şehirlerarası terminal ile ilgili alınan karar halan daha geçerli ise 2018 yılındaki Organize Sanayi Müteşebbis Heyetine seçildiğim 4 yıllık süremin bitmemiş olmasına rağmen bu müteşebbis heyetinin de geçerli olması gerekir” dedi. Çatalbaş, “2019 yılı Nisan ayındaki Organize Sanayi Müteşebbis Heyeti seçiminin haksız yere değiştirildiğini düşünerek idare mahkemesine dava açtım ve bu dava da reddedildi. Bundan da anlaşılacağı üzere Ak Parti belediyelerine karşı açılan davanın bir sefer daha reddedildiğini görmüş oldum” diye belirtti.

FAZLASIYLA ÖDEDİM

Mehmet Çatalbaş, “Bu dava reddedildiği için belediye tarafından şahsıma avukatlık ücreti çıkacağını bildiğimden belediye avukatına böyle bir ret kararı geldiği taktirde şahsıma haber verilmesini, avukatlık ücretini ödeyeceğimi söylememe rağmen, davanın reddi bana tebliğ edilmeden Karasu Belediyesi tarafından avukatlık ücreti Belediye Başkanı İshak Sarı tarafından icraya gönderilerek, icra masrafları ile birlikte avukatlık ücretlerini iki kat daha fazla ödemiş bulunmaktayım. Bu da Belediye Başkanı İshak Sarı’nın kendisine seçimlere karşı olanın kin ve nefretini fiilen göstergesidir” açıklamalarında bulundu.