Köşe Yazıları

Gözenekler

 

Cildimizin orta katmanında ter bezleri adı verilen küçük yapılar bulunur. Bu bezler, gözenek adı verilen küçük deliklerden çıkan ter üretir. Gözenekler, vücudumuzun serin kalmasında ve vücudun ihtiyaç duymadığı toksik maddelerin dışarı atılmasında önemli bir rol oynar. Gözenekler tıkandığında çatlamalara ve şiddetli sivilceye neden olabilir. Deri, sık sık bir dökülme ve yeni deri hücreleri oluşturma döngüsünden geçer. Cildimizin yüzeyinde biriken ölü deri hücreleri nedeniyle gözeneklerimiz tıkanabilir. Üstelik cildiniz yaşlandıkça ölü deri hücrelerini cilt yüzeyinden atma yeteneği yavaşlar. Bu neden ile düzenli olarak peeling yapmanızı öneririm. Cildinizde, cildi besleyen doğal yağlar (diğer adıyla sebum) oluşturan yağ bezleri vardır. Sebum, cildi yumuşak ve nemli tutar. Ancak yağ bezlerinin aşırı aktif hale gelip fazla miktarda yağ oluşmasına neden olabileceği zamanlar vardır. Bu daha sonra ölü deri hücrelerinin dökülmek yerine birbirine yapışmasına, gözenek tıkanıklıkları ve sivilcelere neden olabilir. Bu esnada yapabileceğimiz en doğru şey uzman ellerden cildimizin temizliği için yardım almaktır. Çok fazla ürün kullanmaktan kaçınmalı, cildimizin dengesini bozmamalıyız. Çünkü ne yazık ki en sevdiğiniz güzellik ürünlerinden bazıları tıkalı gözeneklerinizin asıl nedeni olabilir. Günlük yaptığımız makyaj uygulamaları, ter, kir gibi etkenlere maruz kalan, iyi temizlenmeyen gözenekler daha da genişliyor. Yaşlanma da cilt gevşekliğini artırdığı için gözenekler büyüyor. Gözenekler ilerlemeden, bahane bulmadan yüzü düzenli şekilde temizlemek ve gözenekleri açık tutmak gerekiyor.

Peki neler yapabiliriz?

1-Buhar banyosu da bir yöntem;

Düzenli cilt bakımına gidemiyorsanız evde buhar banyosu yaparak gözeneklerinizi açabilir, böylece temizliği kolaylaştırabilirsiniz. Ancak bunu sık yapmak gözeneklerin fazla açılmasına da sebep olabilir. Arada bir yapmak yeterli.

2-Sıcak sudan uzak durmak;

Arada buhar banyosu evet, ama genel olarak sıcak su gözenekleri açar ve genişletir. Yüzünüzü soğuk veya ılık suyla yıkayıp, gözenekli bölgelere sık sık buz uygulaması yapabilirsiniz.

3-Peeling uygulaması;

Ölü deriyi uzaklaştırdığınızda altından taze ve nefes alan gözenekler gelecektir. Cilt tipinize uygun bir peeling alıp nazikçe uygulayarak cildinizi taze tutmalısınız.

4-Güneş koruyucu kullanmak;

Güneş cildi tahrip ederken elastikiyetini de kaybettiriyor. Bazı güneş koruyucuların gözenekleri tıkayacak kadar ağır olduğunu da kabullenmek lazım, bu yüzden cilde uygun hafif fakat yüksek faktörlü ürünlere yönelmek gerekiyor.

5-Ürünleri markalarına veya vaatlerine göre değil, içeriklerine göre satın almak;

C vitamini, hyalüronik asit gibi maddeler cildin genç kalmasına yardımcı olurken gözenek görüntüsünü de hafifletir.

6-Kil maskesi uygulayın;

Cildi kurutup gerseler de, onlar kadar gözenek temizleyip sıkılaştıran başka bir şey daha yok. Bu yüzden tüm yüzünüzde sevmiyorsanız bile sadece gözeneklerin belirgin olduğu bölgelere haftada bir kil maskesi uygulayın.

Bunların hiçbirinin işe yaramadığı noktada problem daha fazla büyümeden bir dermatoloğa danışın. Herkesin pürüzsüz, gözeneksiz bir cilde kavuşması dileğiyle!

Haftaya görüşmek üzere, sağlıkla, güzellikle hoşça kalın…