Emek hırsızlığı

 

TFF Birinci Türkiye Ligi’ne son bir bilet kalmıştı ve o bilet MHK’nın atadığı hakem sayesinde kesildi!

Play-Off’a kalan son iki takım olan Sakaryaspor ve Kocaelispor, İstanbul Olimpiyat Stadı’nda karşı karşıya geldi. Saha ve zemin futbola son derece uygun bir atmosfer de oynadılar. Tabi pandemi nedeni ile seyircisiz bir ortam vardı. Buna rağmen çekişmeli bir müsabaka oldu ama başa baş geçmedi ve müsabakayı Kocaelispor 4-1 kazanarak Birinci Türkiye Ligi’ne yükseldi.

Türk futbolunun bu iki güzide takımı ve iki ezeli rakip olan takımlarımız çok uzun yıllar Süper Lig’de yer almışlar ve Türk futboluna adeta futbolcu fabrikası konumun da hizmet etmişler, daha sonra kategoriler de çok çok gerileyerek nere de ise yok olma noktasına kadar sınıra dayanmışlardır. Kocaelispor, Amatör Lige kadar düşmüştür. Daha sonra tekrar toparlanarak merdiven basamaklarını tek tek çıkarak çıtayı yükseltmişler ve bu konuma gelmişlerdir. Sakaryaspor kulübümüz ise tüm maddi olanaksızlıklara rağmen pes etmemiş ve şanlı tarihine yakışır bir şekilde bulunduğu kategorilerde mücadelesine onurlu bir şekil devam etmiştir. Peki, nereye kadar? Tabi ki bu güne kadar.

Geçtiğimiz Cuma günü oynanan müsabaka gelmeden önce Sakaryaspor Kulübü’nün Başkan ve yönetiminin verdiği mücadeleyi ve ortaya koydukları performansı belirtmekte fayda görüyorum. Sayın Başkan Cevat Ekşi ve ekibi bir yıl boyunca inanılmaz zorlukları aşarak, transfer yasağını kaldırmışlar ve başa güreşecek bir futbol ekibi oluşturmuşlardır. Kulübün yaklaşık olarak 10 milyon TL civarın da borçları ödenmiş ve diğer sorunları arka arkaya çözmüşlerdir. Rakam da yanılabilirim ama fazlası yok eksiği var bu rakamın emin olun.

Lige pek de güzel bakamamalarına rağmen daha sonra çok iyi bir çıkış yakalamışlar ve şansız bir kaç müsabakayı kaybederek gurubu liderlikle bitirme şanslarını kaybetmişler ve sıralamada yerlerini alarak Play-Off şanslarını final maçına kadar taşımışlardır.

Ve final de malum şahıs, müsabakanın hakeminin Sakaryaspor’un aleyhine, deyim yerin de ise çaldığı düdüklerle ince ince altını oyarak müsabakayı kaybetmesinde çok büyük etken oluşturmuştur.

Sakaryaspor çok çok iyi oynamadı elbette ama dört tane gol yiyecek kadar da kötü oynamadı. Bir duran toptan yedikleri erken gol, takımın bütün planlarını bir an da alt-üst etti. Biz TV başında müsabakayı izleyen teknik adam olarak, kenar yönetimin de çok tecrübeli isimler olmasına rağmen bu oyuna müdahale etmesini beklerken, henüz toparlanamadan ikinci gol geldi. Gelmesine geldi de golden önceki Kocaelispor’un oyuncusunun yaptığı bariz ve kasıtlı faulü görmemesi ve oyunu devam ettirmesi sonucun da Sakaryaspor ikinci golü yedikten sonra gardı düştü. Oysaki çok kaliteli oyuncuların bu kadar çabuk oyundan düşmelerine bir anlam veremedik. Daha sonra yapılan oyuncu değişiklikleri de istenilen verimi üretemeyince kaçınılmaz son geldi.

Müsabakanın hakeminin topu Sakaryaspor’un ceza sahasına ince ince faullerle taşıması ve Kocaelispor’u gol pozisyonlarına sokması gerçekten takdire şayandı!

Efendim hiç kimse maçın hakemine iftira attığımızı falan düşünmesin. Çünkü bende 12 yıl klasman hakemliği ve klasman gözlemciliği yaptım. O yüzden bu müsabaka da yapılan o “İnce hakemin düdük çalma” işlemini çok iyi bilirim. Sıradan seyirciler daha doğrusu hakemlik yapmayanlar ne demek istediğimi bilemezler ama spor ve futbol adamları ve hakem yorumcuları benim ne demek istediğimi çok iyi anlayacaklardır. Velhasıl zaten iyi oynayan bir Kocaelispor’un 12. adama zaten ihtiyacı yoktu derim. Ama şunu da derim. Bir yıllık mücadelenin sonun da yirmi – yirmi beş kişilik bir yönetimin insanüstü gayretlerini, özellikle Sakaryaspor Kulüp Başkanı Cevat Ekşi ve Genel Kaptan Hasan Özkan kardeşlerimizin bir sezon boyunca verdikleri geceli – gündüzlü çabalarını, aynı zaman da 25 kişilik futbolcu gurubunun alın terlerini, çaldığı haksız düdüklerle çalan bu hakem arkadaşımı MHK’ya TFF değil Allah’a havale ediyorum. Bir takımın bir yıllık emeklerini, paralarını, çabalarını, özlemlerini ve hayallerini bir kaç yanlış düdük çalan bir kişi çaldı, yok etti, umutları erteledi. Merak ettiğim konu şu! Bu hakem arkadaşa gözlemciler yüz üzerinden kaç puan verecekler. Emin olun bunun takipçisi olacağım.

Dünyanın sonu değil elbette ama bir ton emekte bir kaç haksız düdüğe heba ettirilmemeli. Sadece umutlar ertelendi ama Sakaryaspor’u hedefinden kimse bir milim saptıramayacaktır. Bu takım geçmişte çok zorları başarmış bir maziye sahiptir. Yönetimin ve bu hocaları ile birlikte teknik ekibin başarısına gölge etmek isteyenler utansın. Bir de final maçının hakemi utansın… Maçlar kazanılır ya da kaybedilir. Yeter ki kirli futbolun için de tertemiz onurlu bir mücadele vermektir asıl olan. Sakaryaspor bunu başkanından malzemecisine kadar başarmıştır. Canınız sağ olsun. Selam ve dua ile…