Tüccarın kucağına atmayın

 

TMO’nun ay sonunda alımı sonlandıracağını açıklamasının ardından fındık üreticisinin mahsulünü alelacele satmak zorunda kaldığını söyleyen MHP Karasu İlçe Başkanı Münir Ali Kara, “Fındıkçıyı tüccarın kucağına atmayın” dedi.

 

APAÇIK TEHDİT

MHP Karasu İlçe Başkanı Münir Ali Kara, pazartesi günü basın açıklamasında bulundu. Başkan Kara, “TMO’nun Mayıs ayı sonunda fındık almayacağını açıklamasının ardından tüccar da 2020 mahsulü fındık alımını sonlandıracağını açıklamıştır. Dahası mahsulünü satmayan çiftçilerin ürünlerinin önümüzdeki yılbaşına kadar satın alınmayacağı, satın alınsa bile en az 2 lira altına fiyatlandırılacağı ifade edilmektedir. Bu apaçık bir tehdittir. Üreticinin, tüccar kucağına itilmesidir. Her fırsatta ihtiyacı kadar ürünü pazara indirmesi salık verilen çiftçinin mağdur edilmemesi gerekir” ifadelerini kullandı.

HAKKINIZ YOK

Başkan Kara, “Bu noktada TMO’nun fındık sezonunu kapatsa bile yeni dönemde değerinden alım yapmaya devam edeceğini net bir şekilde ifade etmeli, olası bir mağduriyeti önlemelidir. Fındık fiyatlarının artan döviz karşısında eridiği, girdi maliyetlerinin yükseldiği bu dönemde fındık üreticisini tüccarın kucağına atmaya kimsenin hakkı yoktur. Devletimizin bu konuda fındık alanında uzman olan Fiskobirlik’i yeniden değerlendirmesi ve piyasanın ana aktörü konumuna getirmesi ana temennimizdir. Ancak bu olmuyorsa bile en azından fındık üreticimizin tüccarın kucağına atılmasının önüne geçilmelidir” diye konuştu.

YARGIYA TAŞINDI

Bir süreden bu yana basında malzeme edilen Akçakoca Müftüsü Şaban Soytekinoğlu’nun Karasu’daki İsmail Sadi Camii’nde verdiği vaazın ardından başlatılan tartışma yargıya taşındı” diyen Kara, “Her konuda sansasyon peşinde koşan medya bu konuda da boş durmadı ve olayı olabildiğince gündemde tutmaya gayret etmiştir. Olay kısa süre içinde bölgesel olmaktan çıkmış ulusal bir boyut kazanmıştır. İmkan olsa uluslararası boyuta da taşınacaktır. Yargıya taşınmış konular hakkında görüş belirtmek adabımıza aykırıdır. Ancak şunu da söylemeden edemeyeceğiz. Düşüncenizin doğru olup olmadığını anlamak için yanınızdakilere ve karşınızdakilere bakmanız çoğunca yeterli olur” şeklinde konuştu.

PAYLAŞIMLAR SİLİNDİ

Basın açıklamasına Filistin ile devam eden Başkan Kara, “Burada yaşanan İsrail terörünü yansıtan sosyal medya paylaşımları, popüler sosyal medya uygulamaları Twitter, Facebook ve İnstagram tarafından silinmiştir. Bununla da kalınmamış pek çok hesap kilitlenmiş, bazı hesaplar da kalıcı olarak kapatılmıştır. Sosyal medya şirketleri konunun kasıt dışı olduğunu, yapay zekanın sık ve benzer paylaşımları spam olarak algılanan paylaşımların silindiği ifade edilmiştir. Bu açıklama sizi ikna ettiyse bize de inandırıcı gelmiştir. Nasıl olsa kimse pkk lehine yapılan paylaşımların neden hiçbir zaman silinmediğini, şiddet içeren pek çok paylaşımın halen varlığını koruduğu düşünüldüğünde bu tavrın tesadüfen olduğuna ikna olmak kolay değildir. Cevapsız ve ümitsiz bir çağrı olmasına rağmen yine de sizi samimi olmaya, güçlüden değil haklıdan yana olmaya davet ediyoruz” dedi.

BAKIŞIMIZ NET

“Bilindiği gibi bir süreden bu yana Sedat Peker tarafından sosyal medya üzerinden video paylaşımları yapılmakta bu paylaşımlar da pek çok kişi tarafından takip edilmektedir” diyerek sözlerine devam eden Kara, “Bu paylaşımlara Milliyetçi Hareket Partisi’nin bakışı nettir. Bir Ülkücü her olaya Ülkücü olarak bakar. Bunu anlamak istemeyenler MHP’yi hiç tanımamış olanlardır” dedi. Başkan Kara, “Geride kalan hafta Sakaryaspor’umuzun final müsabakasında kaybederek PTT 1. Lig’e yükselme şansını kaybetmesi içimizi acıtmıştır. Ancak bu şehri tribünden sevenler başarıda da mağlubiyette de takımının yanında yer alacaktır” diyerek basın açıklamasını sonlandırdı.