Ekoturizmin merkezi olacak

 

Bölge turizminin cazibe merkezi olarak gösterilen ve nitelikli doğal koruma alanı olarak tescillenen Maden Deresi’nde yapılacak çalışmalara ilişkin projenin değerlendirilmesi amacıyla toplantı düzenlendi. Sakarya Büyükşehir Belediyesi AKOM’da gerçekleşen toplantıda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce “Maden Deresi ekoturizmin merkez konumu olacak” dedi.

 

DETAYLAR GÖRÜŞÜLDÜ

Kocaali ve Karasu’nun doğa turizmi açısından en önemli noktalarından olan ve geçtiğimiz yıl nitelikli doğal koruma alanı olarak tescillenen Maden Deresi için Sakarya Valiliği, Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Kocaali Kaymakamlığı ve Kocaali Belediyesi iş birliği ile yürütülen Ekoturizm Proje çalışması hız kazandı. Çalışmaya ilişkin detayların görüşülmesi amacıyla geçtiğimiz hafta içi toplantı düzenlendi. Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi toplantı salonunda Başkan Ekrem Yüce’nin başkanlığında gerçekleşen toplantıya Kocaali Kaymakamı Doktor Emre Nebioğlu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bedrullah Erçin, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Sungur Mehmet Yeni, Kocaali Belediye Başkan Yardımcısı Halil Esen’in yanı sıra projede görev alan idari ve teknik personeller katıldı.

BÜYÜK KAZANIM

Projeye ilişkin yapılan çalışmanın bölgeye turizm anlamında olumlu katkı sağlayacağını vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce “Büyükşehir Belediyesi olarak şehrimizin turizm potansiyeline Maden Deresi bölgesinde hayata geçireceğimiz ekoturizm projesiyle canlılık katacağız. Mesire alanını dönüştürecek, yürüyüş yolları, piknik alanları ile ekoturizmin merkez konumu Maden Deresi olacak. Hayırlı olsun” dedi. Çalışmanın Kocaali ve Karasu’ya olduğu kadar Sakarya’nın turizm potansiyelinin de zenginleştirilmesi açısından önemli olduğunu belirten Yüce  “Şehrimizin kuzey ucu Kocaali, Karadeniz’in maviliği, doğanın yeşilliği ile adeta cennet köşelerimizden. Doğal güzelliklerinin yanı sıra turizm potansiyeli de hem bölgenin hem de şehrimiz için büyük bir kazanım. Şimdi biz bu değerleri hem korumak hem de ekoturizm ile canlandırmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

DOKUYA UYGUN

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Sungur Mehmet Yeni’den bilgiler de alan Başkan Ekrem Yüce, çalışmaların bölgenin doğal dokusuna zarar vermeyecek şekilde yürütüleceğini de sözlerine ekledi. Başkan Ekrem Yüce “Önemli turistik noktalarımızdan olan Maden Deresi ve çevresinde gerçekleştireceğimiz mesire ve ekoturizm projemizle beraber bölgede turizm canlanacak. Proje kapsamında atıl vaziyette olan mesire alanını doğaya uygun bir şekilde yenileyecek, bölgeye ekoturizm projemiz kapsamında yürüyüş parkurları, çeşmeler ve dinlenme yerleri inşa edeceğiz. Piknik ve rekreasyon alanları yenilenecek. Doğa yürüyüş parkurunun bulunduğu ve doğal mağaralara sahip önemli turistik noktalarımızdan olan Maden Deresi’nde hayata geçireceğimiz projemiz hayırlı olsun” ifadelerine yer verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.