Doğal cilt bakımı

 

Merhabalar bugün yine cilt bakımıyla alakalı yazmak istiyorum. Biliyoruz ki çevresel faktörler aslında cildimizin erken yaşlanmasına sebep olabilir. Gerek çevre kirliliği gerek ise de dışarıda yediğimiz yiyecekler, kullandığımız kimyasal ürünler, kötü alışkanlıklar hepsi cildimizin düşmanı aslında. Bu bakımdan cilt bakımı için bir şeyler bulmaya çalışırız. Aslına bakarsanız piyasada bulunan cilt bakım ürünlerinin de sağlıklı olduğunu söyleyemiyoruz. Güvendiğimiz markalara sadece yöneliyoruz ama onlarında nasıl yapıldığını pek bilmediğimiz için sürekli bir şüphe halinde yaşıyoruz. O halde cilt bakımı için en doğru yöntem nedir, sorusu kafamızı kurcalıyor. Elbette doğal yöntemler aklımıza geliyor, ev yapımı bitkisel cilt bakım ürünlerinden bahsedelim.

Yüz maskeleri

Cilt bakımının olmazsa olmazı peeling maske: Bal cilt temizliğinde ve aynı zamanda cilt yenilenmesinde oldukça önemli bir görevi üstlenmektedir ve bir de yanına badem eklenince gerçekten iyi sonuçlar alabileceğimizi umuyorum. Bir çorba kaşığı bala ihtiyacınız olacaktır ve 2 adet bademe. Bademleri toz haline gelene kadar robottan geçirmeliyiz. Unutmayın yüzünüze süreceksiniz bu maskeyi o yüzden neredeyse yok etmeniz gerekecektir. Bademleri iyice parçaladıktan sonra bal ile karıştırarak bu karışıma da 1 çay kaşığı limon suyu ekleyin. Dairesel hareketler sayesinde cildinizi yedirin ve 15 dakika bekledikten sonra ılık su sayesinde durulamayı gerçekleştirin. Sanki yeni bir cildiniz olmuş gibi hissedeceksiniz.

İkinci sırada nemlendirici sakinleştirici maske: Salatalığın cilde faydalarını aslında azda olsa biliyoruz. Filmlerde bile herkesin yüzünde bir salatalık maskesi görürüz. Cildi hem nemlendirmede hem de yenilenmede çok büyük bir etkiye sahiptir. Bir adet salatayı soyduktan sonra iyice ezmelisiniz, tabi gözleriniz için 2 dilim ayırdıktan sonra. Daha sonra yüzünüze iyice yedirerek 15-20 dakika keyfinize bakın. Ardından bol soğuk su ile cildinizi durulayın, taze ve nemlenmiş cildinize kavuşun.

23 yaş üstü için göz kenarları kırışıklık maskesi: Gül kadınlar için birçok anlam ifade eder. Hem dalında güzeldir hem de başucumuzda durduğu zaman. Gülün eski zamanlardan beri ne kadar mucizevi bir etkisi olduğu biliniyor. Özellikle de güzelleşmek için birçok yerde kullanılan gül elbette cildimiz için de güzel sonuçları içerecek. 5 tane taze gül yaprağını bir kaba koyarak, içerisine yarım çay kaşığı kadar bal ekleyip ezip macun haline getirmelisiniz. Daha sonra yüzünüze bir maske gibi uygulayın. Soğuk su ile duruladıktan sonra farkı sizlerde göreceksiniz.

Sivilce ve akneler için maske: Sivilceler canımızı oldukça sıkıyor. Ama bunların bir çaresi olduğunu ve bu çarelerin de doğal yöntemler sağlandığını unutmayalım. Limon her bakımdan yararlı bir meyvedir ve cilt üzerinde de yararı vardır. Bir çorba kaşığı limon suyu ile bir çorba kaşığı balı iyice karıştırın ve bir pamuk yardımı ile cildinize uygulayın. Yaklaşık olarak 20 dakika bekleteceğiniz bu maskeyi bir pamuk yardımı ve maden suyu ile temizleyin. Limon güneşe çıkıldığı zaman oldukça zarar verecektir bu bakımdan iyice temizlediğinizden emin olun.

Uyarıcı canlandırıcı maske: Yüzümüzün kimi zaman kuru olduğunu hissederiz. Özellikle de banyodan çıktıktan sonra ya da kışın dış etkenler bizleri çok rahatsız eder. Bal ve çilek karışımı bu maske, oldukça yararlı olacaktır. Birkaç çileği ezerek bal ile birlikte karıştırın ardından yüzünüze maske olarak uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra soğuk su ile durulayın ve yenilenmiş enerji dolu bir cilde kavuşun.

Tariflerimi deneyip sizlerin de güzel sonuçlar almanızı diliyorum. Haftaya bir sonraki konumuzda görüşmek, güzelleşmek üzere. Sağlıkla, mutlulukla, güzel kalın, hoşça kalın