Burası mahallenin namusu

 

Karasu Hürriyet Mahallesi Muhtarı Abdurrahman Denizhan’ın vefatının ardından vekaleten muhtarlık yapan Cumhur Özkan, ara seçimler öncesi mahallesinde yaptığı çalışmaları dile getirdi. 6 ay gibi kısa bir sürede birçok çalışma yaptığını belirten Özkan, her noktasında alın teri olduğunu ve projelerinin devam ettiğini belirtti.

 

BÖLGEYE GİRİŞ YASAKLANDI

Karasu Hürriyet Mahallesi’nde 1. Aza olan ve Abdurrahman Denizhan’ın vefatının ardından Karasu Kaymakamlığı tarafından muhtar olarak vekaleten görev verilen Cumhur Özkan ara seçimler öncesi 6 aylık süreç içerisinde Hürriyet Mahallesi’nde yapmış olduğu çalışmaları açıkladı. Muhtarlığın gönül işi olduğunu ve mahallesine hizmet etmek için birçok kuruma müracaatlarda bulunduğunu belirten Özkan, “Muhtar olduğumda ilk hedefim mahalle sakinlerimizin hayali olan taşocağının açılmaması oldu. İlk olarak Karasu Kaymakamlığı, Karasu Belediyesi ve Sakarya Valiliği’ne giderek cet raporu iptal edildi. Fakat taşocağını açmak isteyen kişiler yalan beyanlarla valiliğin raporunu hiçe saymaya çalıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gerekli yazıları yazarak sonuç bekliyoruz. Ocağın mahallemize kurulmaması için elimizden geleni yaptık Karasu Kaymakamlığı tarafından alınan karar ile yabancı kişilerin bölgeye girilmesi yasaklandı” dedi.

NEFESİMİZ KESİLMESİN

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ruhsat iptali beklediklerini ifade eden Özkan, “Sakarya Valisi ve Karasu Belediyesi ile görüşmelerimiz devam ediyor. Mahalle sakinlerimizle zorlu bir süreç atlattık. Mahallemizin bayanları taşocağı kurulmaması için günlerce mücadele verdi, günlerce nöbet tuttu. Taşocağı kurulmak istenen mevkiinin mahallenin namusu olduğunu belirten kadınlarımız alın terlerini sildikleri tülbentleri ağaçlara astılar. Hep ön safta duran kadınlarımızın sembolü o tülbentler. Bu toprakların her köşesinde emeğimiz var, her köşesinde alın terimiz var, buraya asla kimsenin girmesine izin vermeyeceğiz. Taşocağı yapılabilmesi için en yakın eve 1.500 metre mesafede en yakın tarım alanına 500 metre mesafede olması gerekiyor. Burada her yer iç içe kesinlikle olması imkansız. En önemlisi ise burası mesire alanı. Çocuklarımızın toplandığı alan, cıvıl cıvıl kuş seslerinin yok olmasını, ağaçlarımızın katledilmesini, nefesimizin kesilmesini istemiyoruz”  ifadelerini kullandı.

SÖZÜMÜZÜ ALDIK

Karasu Hürriyet Mahallesi Tömek Sokak’ta yol bakım onarım çalışması yapılması için söz aldıklarını belirten Özkan, “Mahallemizi güzelleştirmek için mahalle çevresinde bakım onarım çalışmalarımız başladı. Tömek Sokak’ta yollarımız kötü durumda. Konu ile ilgili Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Karasu Belediyesi ve gerekli tüm kurumlarla ilgili müracaatlarımızı gerçekleştirdik. Ayrıca mahallemizdeki mera alanında düzenleme yaparak kötü görüntüyü kaldırmak için müracaatlarda bulunduk. Ayrıca mahallemizdeki tüm anons sistemlerini yeniledik. Mahalle sakinlerimiz duyuruları ve ezan seslerini rahatlıkla duyabilecek. Yol kenarlarında da bakım çalışması başlattık. Mahallemizin gençlerine katkı sağlamak amacı ile top sahanın olduğu alanda da çalışma başlattık” dedi. Gülcan Elmalı