49 yıl sonra ilk ziyaret

 

Karasu Kaymakamı Ahmet Naci Helvacı ve Karasu İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yutkun Cabak, S.S Limandere Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ni ziyaret etti. Faaliyetler hakkında bilgi veren Kooperatif Müdürü Bayram Erbaş, 1971 yılında kurulan kooperatifi 49 yıl sonra ilk defa Helvacı’nın ziyaret ettiğini ifade etti.

 

HİZMETE DEVAM EDİYOR

Salı günü S.S Limandere Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ni ziyaret eden Karasu Kaymakamı Ahmet Naci Helvacı ve Karasu İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yutkun Cabak, kooperatifte incelemelerde bulunarak faaliyetler hakkında bilgi aldı. Kooperatifin 1971 yılında kurulduğunu ve 1988 yılında süt alımına başladığını belirten S.S Limandere Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Müdürü Bayram Erbaş, “1988 yılında faaliyete başlayan kooperatifimizde ilk etapta 510 üyemiz varken şuan 300 aktif üyemiz bulunmakta. Silaj paketleme tesisimiz, düğün salonumuz ve marketimizle halkımızın yanındayız. Kooperatifimiz bünyesinde hizmet veren marketimiz ulusal ve yerel marketlere istinaden daha hesaplı ve ucuz. Kooperatifimize üye olmayan vatandaşlarımız da bizlerden rahatlıkla alışveriş yapabilirler” şeklinde açıklamada bulundu.

 

HELVACI’DAN CESARET ALDIK

1971 yılında kooperatif açıldıktan sonra 49 senede hiçbir kurum amirinin kooperatifi ziyaret etmediğini ifade eden Erbaş, “Yıllarca sahipsiz kaldık. Birçok projemizi hayata geçiremedik. Bizleri ilk olarak Karasu Kaymakamı Ahmet Naci Helvacı ziyaret etti. Bu ziyaretiyle bizi onurlandıran Karasu Kaymakamımıza sonsuz teşekkür ederiz. Bundan sonraki dönemlerde kaymakamımızdan aldığımız cesaret ile birçok projeyi hayata geçireceğimize inanıyoruz” dedi. Günümüzde hayvancılık faaliyetlerinin azaldığını belirten Erbaş, “2007 ve 2012 yılında verilen büyük baş hibelerle birçok kişi hayvancılığa başladı. Fakat hibe verilen kişiler geri ödeme yapamadığından dolayı hayvancılık sektörü sekteye uğradı. Hayvancılık sektörünün tekrar canlanmasını istiyoruz. Gerçekten hayvancılık yapan kişilerin desteklenmesi için projeler üreteceğiz” ifadelerini kullandı.

 

KÖKLÜ BİR KOOPERATİF

S.S Limandere Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin destekçisi olduğunu belirten Karasu Kaymakamı Ahmet Naci Helvacı, “Kaymakamlık olarak yürütmüş olduğumuz görevlerimizden bir tanesi de var olan sektörlerle alakalı Karasu’ya ve halkımıza nasıl katkı sağlayabileceğimiz sorusuna çözüm bulmaktır. İlçemizin en büyük hayvancılık kooperatifi olan Limandere Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ni ziyaret ederek, tesislerini ve yapmış oldukları çalışmaları yerinde gördük. Ziyaretimizin bir diğer nedeni de kooperatiflerimizin varsa talep ve projelerine destek olmaktır. Limandere’deki kooperatifin geçmişinin 1970’li yıllara dayanması heyecanlandırıcı bir durum. Fakat kooperatifin zamanla daha çok modernleşmesi gerekirken sosyo-ekonomik nedenlerle geri kalmış durumdalar. Biz de çalışmalarından dolayı tebrik ve takdir ettiğimiz bu kooperatifin, bundan sonraki süreçte destekçisi olduğumuzu belirtmek istiyorum” diye konuştu. Gülcan Elmalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.