Hayırlı işler o zaman

Perşembe’nin gelişi çarşambadan bellidir. İnsanoğlunun sürekli olmasa da çeşitli zaman dilimlerinde zamana bırakacağı bir sürü mevzular olabiliyor. Zaman ile ilgili tüm toplumlarda özlü sözler var…
İyi haftalar, mutlu haftalar.
Ülkemiz tam bir deprem coğrafyası üzerinde toplum olarak acil yardım ve arama kurtarma konusunda STK’ların ve tüm duyarlı duyarsız vatandaşların bu hususlarda adımlar atması veya atılması gerekiyor.
Özellikle büyük çaplı depremlerde yurt dışı arama kurtarma gelene kadar tüm ilçelerde hatta mahallelerde öncesinden aldığı eğilimler ile katkı sağlıya biliriz. Şüphesiz doksan dokuz depreminden sonra arama kurtarma konusunda ülke olarak iyi bir noktadayız. Hemen hemen tüm illerde ilçelerde ekip çeşitli donanımlarla mevcut.
Bizim ilçede her zamanki gibi güzel başladık ama devamını getirmedik. Bunun sebepleri belli başlı tabi ki geriye dönüp tek tek konuşacak değiliz.
Biz bundan sonrasını konuşmamız lazım bundan sonrasını toparlamak lazım hali hazırda ilçemizde Cihan Emre’nin başkanlığını yaptığı arama kurtarma derneği faal. Sağ olsun tek başına bir mücadele içerisinde ama önümüzdeki dönem bu derneği eleman ve materyal bakımından kurumsal bir yapıya kavuşması sağlayarak katkı vermemiz gerekir. Böyle bir oluşumun tüm paydaşlara katkı vereceğini düşünüyorum. Hatta biraz daha ileri giderek bu çalışmayı ikiye bölerek hem arama kurtarma hem de acil yardım olarak iki alanda ihtisas edecek ekibe ulaşabiliriz.
Deprem gibi felaket harici çalışmalarda arama kurtarmanın yanı sıra acil yardım ekibi çok işler yapar iyi bir eğitim güzel bir ekip neden olmasın.13 Mayıs 2014’te soma maden faciasına buradan ilçemizden 4 arkadaş gittik. Bir hafta kadar başta acil yardım olmak üzere çeşitli yardımlara katkı sağladık. Orada acil yardımın önemini görmüş olduk güzel çalışmalar oldu, iyi çalışmalar oldu. Her bir arkadaşımdan Allah razı olsun. İlçemiz olarak bu ekipleri oluşturacak potansiyele ve güce sahibiz yani şekerimiz var, unumuz var, yağımız var sadece helva yapacak biri lazım.

Kendinize iyi bakın, hoşça kalın.