Zararı kadar faydası da oldu

 

Bir yıldır devam eden salgın hastalık dönemi her ne kadar sosyal ve ekonomik hayatı olumsuz etkilese de etkileyemediği, aksine olumlu anlamda desteklediği noktalar da oldu. Özellikle yerel hizmetler bağlamında pozitif anlamda birçok etkisini gördük diyebilirim. Şundan bir yıl öncesine kadar normal şartlar altında birkaç ayda hatta belki de birkaç yılda bitirilemeyecek işlerin çok kısa zamanda bitirildiğini gördük. Açık konuşmak gerekirse pandemi nedeniyle insanların uzun sürelerde evlere kapanması yerel idarelerin sahadaki işlerini ciddi anlamda hızlandırdı. İlçe bazında bakacak olursak tamamlanan altyapı eksiklerini, yüzlerce kilometre tutarındaki yol çalışmalarını, kamusal anlamda ihtiyacı giderecek yatırımları ve bunlarla bağlantılı olarak yapılan ve devam eden çevre düzenleme çalışmalarını sayabiliriz. Bu arada, aslında zararlı olmasına rağmen bu tür işlere etki eden bir faktör daha var ki o da mevsimsel şatlar. Koskoca 2020 yılı bitti, 2021’in Ocak ayını da yarılamaya doğru gidiyoruz ve halen bırakın kış mevsimini daha doğru dürüst rüzgar, yağmur bile görmedik. Meyve ağaçları yalancı bahara kandı, tomurcuk vermeye döndü. Tabi hava şartları doğa için uygun olmasa da saha çalışmaları için mümkün olan en güzel zemini hazırladı. Kış şartları yaşanıyor olsa bütün yerel idare yatırımları neredeyse durur, teknik ekipman ve personellerin yarıdan fazlası kar küreme işlerine gider eldeki mali kaynak da yol açma işlerine, heyelan bölgesi onarma işlerine, tamirat tadilat işlerine harcanır heba olur giderdi. Gelmeyen kış, bir taraftan doğaya zarar verse de diğer yandan işlerin duraksamadan devam etmesine yardımcı oldu. Öte yandan inşaat sektörüne ve ona bağlı diğer alt sektörlere de katkısı olduğunu söyleyebiliriz.

Yine dikkatimi çeken bir nokta daha var ki yazmadan geçmek istemiyorum. Malumunuz hizmet işinin temelinde sorun yatar. Ve sorunlu olan yerlerin her zaman hizmet alma önceliği vardır. Bunun için den en önemli husus vatandaşa birebir dokunmaktır. Belki inanamayacaksınız ama salgın sürecinin buna çok büyük etkisi oldu ve net bir şekilde izleyebiliyoruz. Belki sokakta çok görünmüyor kendimizi korumak adına kalabalığa fazla karışmıyoruz ama teknolojik imkanları olabildiğince kullanmaya çalışıyoruz. Özellikle sosyal medya üzerinden yakın çevredeki hizmet kurumlarını, idareci ve amirleri ciddi bir şekilde takip ediyorum. İnsanları oldukları yerlerde, evdekileri evlerinde, esnafları iş yerlerinde ziyaret edip hal hatır soruyor, bir yandan tehlikeye karşı uyarırken diğer yandan da eksik ve ihtiyaçlarını soruyor gerekli durumlarda da hamle yapılmasını sağlıyorlar. Kısacası geride bıraktığımız bir yıllık salgın süreci beraberinde, vatandaşın sorunlarına birebir dokunmak ve birinci ağızdan talepte bulunmak gibi bir imkanı da beraberinde getirdi. Açık konuşmak gerekirse idareci ve vatandaş, geride bıraktığımız seçim dönemlerinde bile salgın döneminde olduğu kadar yüz yüze gelmedi, temas mesafesinden derdini birebir anlatma imkanı bulamadı diyebilirim. Umarım yakaladığımız bu hassas bağ bundan sonra da aynı şekilde korunmaya devam eder. Tabi hal böyle olunca da çözüm odaklı, nokta atışı işler yapılmaya başlandı.

Son olarak ilçe genelinde yapılan birkaç çalışma ile ilgili çevreden aldığım tepkiler neticesinde oluşan fikirlerimi yazıp konuyu kapatmak istiyorum. Öncelikle Yalı Mahallesi’nde yapılan prestij cadde projesi, birkaç gün önce gidip biraz gezdim. Gerçekten bölgeye yakışır, çevresine değer katan örnek bir proje olmuş. Daha şimdiden sağlı sollu çevresindeki yüzlerce arsa arazi ve konuta yüzde elli değer kazandırdığını söyleyebilirim. Ve bölgedeki şahsi yatırım sayısını ciddi oranda artıracağından eminim. Şu günlerde son rötuşları yapılıyor. Umarım bittiğinde ortaya bundan çok daha güzel bir şey çıkar ve umarım vatandaşımız korumasını sahip çıkmasını bilir. Ayrıca, bizim ölçeğimizdeki ilçeler için elbette hepsini çat diye tek seferde yapmak çok kolay değil ama aynı projenin yavaş yavaş caddeye bağlı diğer sokaklarda uygulanması taraftarıyım. İlçe merkezindeki kavşak çalışmaları da gayet şık ve güzel görünüyor ancak bunların da prestij caddesinde olduğu gibi çevreye doğru yaygınlaştırılması gerektiğini düşünüyorum. Yine yakın geçmişte ulusal basında olabilecek en kötü şekilde reklam olduğumuz bir barınak meselesi vardı. Telaffuz edilen insani vahşet bir yana, barınağın durumu konusunda da kötü tepkiler almıştık. İnşa edilen rehabilitasyon merkezi ile bu sorunumuz çözüldü. Ve orada hayvanlarla temasa geçilebilecek korunaklı bir ortam oluştu. Oranın özellikle eğitim ve çocuk eğitimi anlamında güzel kullanılabilmesi için birkaç fikrim var ama onları ilerleyen dönemde paylaşmayı düşünüyorum. Emimin önerim karşılık bulacaktır. Yine malumunuz son dönemlerin en çok konu edilen çalışması gasilhane projesi. İlçedeki büyük bir eksiği gideriyor. Ancak ben geçtiğimiz hafta çok ilginç bir vatandaş tepkisi ile karşılaştım. Çevresindeki konutlar daha çok yazlık amaçlı olduğu için gasilhanenin yeri konusunda bir tepki oluşmuş. Konu yetkililere de iletilmiş ama bir cevap çıkmamış buna karşın bölgedeki bazı vatandaşlar da kendi aralarında imza toplamış. Ben o vatandaşlardan biri ile görüştüm. İlçedeki eksiğin farkındalar, giderilmesinden dolayı memnunlar ama yeri konusunda pek memnun değiller. Konuşunca, onlar açısından bakıldığında haklı tarafları olduğu fark ettim. Projenin turistik anlamda genişlemeye müsait bir bölgede yapılması biraz tuhaf gibi durdu. Şu ana kadar bunu yetkili biri ile görüşme fırsatım olmadı ilgili vatandaşlar da müracaatta bulundular mı bilmiyorum ama bir araya gelinip enine boyuna koşulursa ortak bir uzlaşı yolu bulunursa çok daha iyi olacağı kanaatindeyim.

Sağlıkla kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.