Gün geçtikçe kıymetleniyor

 

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan projenin ardından Türkiye’nin en önemli tıbbi ve aromatik bitki üretim alanları arasına giren Melen Botanik Vadisi, sağlık ve gıda ekonomisine adeta altın değerinde katkı sağlıyor. Vadiye şimdiye dek ekilen milyonlarca kök tıbbı ve aromatik bitkinin ardından geçtiğimiz hafta içi 31 Bin 300 adet kuşburnu tohumu daha ekildi.

 

VADİYE YENİ ÜRÜN

Kocaali’den başlayıp Karasu ve Kaynarca ilçelerinden geçtikten sonra İstanbul’a ulaşan ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin girişimleri ile Türkiye’nin en önemli tıbbi ve aromatik bitki üretim sahaları arasına giren Melen Botanik Vadisi çeşitlenmeye devam ediyor. Arı üreticilerine sağladığı katkının yanı sıra şimdiye dek vadiye ekilen milyonlarca kök adaçayı, ıhlamur, biberiye, lavanta, kekik, akasya ve defne bitkisinin ardından yeni bir ürünün daha ekimi gerçekleşti. Geçtiğimiz hafta içi bölgeye 31 Bin 300 adet kuşburnu tohumu ekilerek ürün yelpazesine yeni bir kalem daha eklendi. Ekime bizzat katılan Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce “Tıbbi ve aromatik bitkilerle üretim alanına dönüştürdüğümüz vadide adaçayı, ıhlamur ve biberiye bitkilerinin hasadını gerçekleştirmiş, lavanta, kekik, akasya, defne gibi bitkilerin de ekimini tamamlamıştık. Şimdi de şifa kaynağı olan kuşburnu tohumunu toprakla buluşturduk” dedi.

BEREKETLİ OLSUN

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Kocaali, Karasu ve Kaynarca sınırları içerisinde yer alan ve Melen İsale Hattı üzerinde bulunan vadide gerçekleştirilen kuşburnu tohumu ekimine katıldı. Atıl durumda bulunan güzergahın, Botanik Vadisi Projesi ile değerlenip ekonomiye katkı sağlayan bir saha haline getirdiğini belirten Başkan Yüce “Atıl vaziyette bulunan vadiyi tıbbi ve aromatik bitkilerle üretim alanına dönüştürüyor, şehrimizin yakaladığı tarımsal ivmeyi daha da yukarılara çıkartıyoruz. Şimdiye kadar toprakla buluşturduğumuz ve hasadını gerçekleştirdiğimiz milyonlarca kök tıbbi ve aromatik bitkinin ardından bugün de kuşburnu tohumunu toprakla buluşturduk 4 kilometrelik alanda yaklaşık 31 bin 300 kuşburnu ektik. Tarım ve Orman Bakanlığımızın da destekleriyle inşallah Sakarya’nın tarımsal verimliliğini maksimum noktaya ulaştıracağız” dedi.

GELECEĞE YATIRIM

Tarımdan ve doğadan bağımsız bir yaşamın düşünülemeyeceğinin altını çizen Başkan Ekrem Yüce, “Doğa insansız yaşar fakat insan doğa olmadan, topraktan faydalanmadan yaşamını idame ettiremez. Bizde mümbit topraklara sahip Sakarya’da yaşıyoruz ve bu potansiyeli en iyi şekilde değerlendirme kararlılığıyla hareket ediyoruz. Tarıma yaptığımız her yatırımı şehrimizin, hemşehrilerimizin, evlatlarımızın geleceğine yapılan bir yatırım olarak görüyoruz. Hamdolsun göreve geldiğimiz günden bu yana da tarımda güzel bir mesafe kat ettik. İnşallah bu alanda yapacağımız çalışmalarla tarımsal iddiamızı güçlü kılmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.