Karasu

Avrupa’ya açılan yeni kapı

 

Karasu Limanı kuruluşunun 4’üncü yılını tamamladı. Ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam eden Karasu Limanı’nın stratejik coğrafi konumunun önemi de giderek artıyor. Liman yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, Karasu Limanı ile Romanya Köstence Limanı arasında düzenli Ro Ro seferlerinin 2021 yılında başlayacağı ve Avrupa’ya açılan yeni bir taşıma koridorunun oluşacağı belirtildi.

 

DÖRDÜNCÜ YIL

Dördüncü yılını tamamlayan Karasu Limanı, ülke ekonomisine katkı sağlamaya ve stratejik coğrafi konumunda önemini giderek arttırmaya devam ediyor. Karasu Liman yetkililerinden yapılan açıklamada, “2020 yılı ülkemizde ve dünyada kovid-19 salgını etkisi altında geçti ve 2021 yılında da salgın etkisinin devam edeceği öngörülüyor. Salgının oluşturduğu bireysel ve toplumsal kaygıya bağlı olarak, 2020 yılında ülkeler de korumacı tedbirler aldı. En dikkat çeken tedbir temel gıda ham maddelerinin ihracatının kısıtlaması ve yasaklanması uygulamaları oldu. Uygulamaların etkisiyle 2020 yılında genel kargo ve dökme yük hacmimizde bir miktar düşüş gerçekleşti” açıklamasında bulunuldu.

ARTIŞ YAŞANDI

Yapılan açıklamaların devamında ise, “Diğer taraftan Ro Ro yükleri ve yolcu trafiğimizde önemli artış ile karşılaştık. Ro Ro araç trafiğimiz planladığımızdan yüzde 25 daha fazla gerçekleşti. Hem yük taşıyan araçlar hem de şahsi aracı ile seyahat eden turistler limanımızı yoğun şekilde kullandı. Ayrıca 8.000 adetten fazla yolcu da limanımızdan yurda giriş ve çıkış yaptı. 2021 yılında salgına karşı alınan toplumsal ve günlük hayatımızda alınan bireysel tedbirler ile normalleşme sürecinin artarak devam edeceğini öngörüyoruz. Normalleşme sürecinin etkisiyle uluslararası ticaret hareketliliğinin hızlanması limanımıza olan ilgiyi 2021 yılı için daha da artırdı. Karasu Limanı ile Romanya Köstence Limanı arasında düzenli Ro Ro seferleri 2021 yılı içerisinde başlayacak ve bu hat, ülkemizden direkt ve transit olarak Avrupa’ya açılan yeni bir taşıma koridoru olacak” ifadelerini yer aldı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir