KarasuSiyaset

Yüzde 200 artış olmalı

 

Fındık girdi maliyetlerinin geride kalan yıl üç kata varan oranlarda zamlandığını söyleyen Deva Partisi Karasu İlçe Başkanı Abdullah Çatalbaş, “Bunun yanında en az artış gören ürün yüzde 200 artmış. Biz de fındık taban fiyatının geçen yıla oranla en az yüzde 200 artması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

 

ÜRETİCİ EZİLİR

Türkiye’de enflasyonun çok yüksek seyrettiğini dile getiren Deva Partisi Karasu İlçe Başkanı Abdullah Çatalbaş, “Son bir yılda şekere yüzde 555, doğalgaza yüzde 300, elektriğe yüzde 260, motorine yüzde 312, benzine yüzde 302, ekmeğe yüzde 226, ete, süte yüzde 205, mutfak tüpüne yüzde 200 zam gelmiş. Fındıkçının en az yüzde 200 zam alması durumunda geçen yılki durumunu koruma ihtimali olur. Yoksa üreticisi enflasyon altında ezilmiş olur” dedi.

 

80 LİRA OLMALI

Geride kalan yıl fındık taban fiyatının 26,50 olarak açıklandığını hatırlatan Başkan Çatalbaş, “Fındık üreticisi fiyat talebinde bulunurken mütevazı davranmaya çalışıyor. Fiyatı 60 lira 65 lira civarında telaffuz ederken bile çekingen davranıyor. Ancak enflasyon canavarı fındıkçının cebindeki parayı yutmuş durumda. Kimse kusura bakmasın. En az artan ürün yüzde 200 artmışsa, gübre fiyatı, ilaç fiyatı buralara gelmişse fındık fiyatı da en az 80 lira olmalıdır” ifadelerini kullandı.