KarasuSakarya

Yüce’den baraj müjdesi

 

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Darıçayırı için müjdeyi verdi. Yüce, “Devasa yatırım bölge için tehdit olan sel felaketlerini önleyecek ve doğal su kaynakların teminatı olacak” dedi.

 

DEVASA YATIRIM

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Darıçayırı Barajı için Nisan Ayı Meclis Toplantısı’nda müjdeyi verdi. Yüce, “Sakarya tarihinin en büyük projelerinden biri olacak olan Darıçayırı Barajı, 1.5 milyar TL maliyetle yapılacak ve yılda 40 milyon metreküp içme suyuyla Kuzey’e nefes olacak proje her yıl 400 milyon TL gelirle 4 yılda kendisini amorti edecek. Devasa yatırım bölge için tehdit olan sel felaketlerini önleyecek ve doğal su kaynaklarının teminatı olacak. Ayrıca 40 milyon metreküp içme suyu üreterek Söğütlü, Ferizli ve Kaynarca’nın içme suyu geleceğini garanti altına alarak civardaki tüm sanayi tesislerinin içme suyu ile kullanım suyunu karşılayacak ” diye belirtti.

 

FELAKETLERİ ÖNLEYECEK

Başkan Yüce, “Tesis içinde Hidroelektrik Santrali (HES) kurulacak. Santral üzerinden yılda 6 gigawatt, yani 6 milyon kilowatt enerji üretilerek Sakarya’ya enerji alanında ciddi bir katma değer sağlanacak. Yap-işlet-devret modeli ile hayata geçirilecek projenin içinde isale hatları, arıtma tesisleri ve HES yer alacak” dedi. Başkan Ekrem Yüce, gelecekte kıymeti çok daha iyi anlaşılacak projelerinden bir tanesi olduğuna dikkat çekerek, “Darıçayırı Barajı, bölge için tehdit olan sel ve taşkınları önleyecek. Ayrıca su kapasitesiyle kentin doğal içme suyu kaynaklarının geleceğe aktarılmasını sağlayacak. Proje, hizmete alındığında Sakarya’nın ekonomisine birçok gelir kaleminden daha fazla katkı sunacak” ifadelerini kullandı.