Köşe Yazıları

Liyakatsizlik ve atama usulü başkanlık

 

Okuyucularım ve çevremde bulunan eş dost ve arkadaşlarım, beni gördüklerin de “hocam yaza yaza çize çize söyleye söyleye sonun da TFF Başkanı Nihat Özdemir’i de yedin” diye.

Gülüyorum tabi yaptıkları bu espriye.

Diyorum ki onlara bu keşmekeşliğin bu çözümsüzlüğün sürdüğü bu o görevde çok bile kaldı.

Fakat bana göre sevindirici olsa da bu “müteahhit” arkadaşın istifası, yanı sıra üzücü bir düşünceyi de kafama soktu. Ya yerine başka bir meslek erbabından, yani futboldan anlamayan birini getirirlerse yine işimiz yaş diye düşünmedim dersem yalan söylemiş olurum. Çünkü bizim kurum ve kuruluşların başına ne kadar ehliyetsiz ve liyakatsiz insan varsa onları atama usulüne göre getiriyorlar. Yani ehliyet ve liyakat sistemi çöktü çökeli sırtımız minderden kalmıyor hem vallahi hem billahi…

O yüzden ülke olarak futbolda kırkıncı sınıf futbol ülkeleri kategorisine geriledik.

Tüm bilinenlere rağmen yine de Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir’in istifa haberi gündemi sarstı.

Göreve geldiği günden bu yana eleştirilerin hedefinde olan ve ‘atama’ usulüyle TFF Başkanlığı koltuğuna oturduğu söylenen Nihat Özdemir, yayın ihalesi ve hakem krizi çıkmazları nedeniyle istifa etme kararı aldığı herkesin malumu.

Daha şimdiden “ATAMA” usulü göreve getirilecek olan TFF başkanlığına aday muhtemel isimler de kulislerde konuşulmaya başlandı…

Haziran 2019’da Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı “seçilen” Nihat Özdemir, iki yıl başkanlık yaptıktan sonra görevinden istifa etti. Riva’daki TFF tesislerinde ekibiyle bir araya gelen Nihat Özdemir’in, istifa gerekçelerini sıralarken işin iç yüzünü pek açıklamasa da bir kaç kulüp başkanını işaret ederek bu önemli isimleri gösterdi bahane olarak.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç ve Galatasaray Başkanı Burak Elmas başta olmak üzere birçok kulüp yöneticisiyle sorunlar yaşayan Nihat Özdemir, her ne kadar TFF başkanlık seçiminde “179” oy almış olsa da ‘atama’ usulüyle göreve getirildiğini cümle alem iddia ediyordu, bende dahil olmak üzere.

Peki, bazı gerçekler neydi? Özellikle MHK ve yayıncı kuruluşla yaşanan sorunlarda, medya da Nihat Özdemir’in etkisiz kaldığı yönünde eleştiriler çok çok dillendirilmeye başlamıştı, bu eleştirilerin dozu giderek artmıştı son günlerde.

Meselenin ana konusu ise şu idi değerli okuyucular.

Yirmi kulüp başkanının istifa etmesi yönünde baskı kurduğu Nihat Özdemir, kulüplerle görüşmeden önce istifasını yönetim kuruluna açıkladı. beIN Sports’un yayın ihalesi için yaptığı son teklifi kulüplere ileten Özdemir, 3 büyüklerin şampiyonluk haklarını Anadolu takımlarına bırakmasını söylemesinin ardından anlaşmazlık ve tartışma çıkmıştı.

Ve tabi deyim yerinde ise pamuk ipliğine bağlı bu durum sonucunda filim koptu…

Bir B planına göre, acil önlem planın da Özdemir’in yerine, Başkan Vekili Servet Yardımcı’nın vekaleten göreve gelmesi gündemde. TFF’yi Haziran ayındaki seçime kadar Servet Yardımcı idare edecek deniyor.

Kamuoyunda kendisini aday olarak açıklayanlar ya da atama ile gelecek olanların isimler ise şunlar Ahmet Ağaoğlu, Ahmet Nur Çebi, Göksel Gümüşdağ.

Tam bunları kaleme alırken Türkiye Futbol Federasyonu’ndan bir açıkla düştü internet spor haberlerine. Nihat Özdemir’in istifasına ilişkin şu açıklama şu: “Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu’nun bugün yaptığı toplantıda, Başkanımız Sayın Nihat Özdemir görevinden istifa etmiştir. Yönetim Kurulu’nun aldığı kararla, Türkiye Futbol Federasyonu’na Başkan Vekili Sayın Servet Yardımcı vekaleten başkanlık edecektir.”

TFF adaylığında kamuoyu baskısı ile Rıdvan Dilmen, Mustafa Denizli ve tabi ki hep gündem de olan Fatih Terim ismi pompalanıp duruyor. Bekleyip göreceğiz bakalım iktidar “erki” kimi işaret edecek ve yine hangi ehliyetsiz bir isim başkanlığa atanacak “seçimle”…

Selam ve dua ile…