Karasu

Yüce: Şehrin en büyük yatırımı olacak

 

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin ‘şehrin en büyük projelerinden biri olacak’ sözleriyle müjdesini paylaştığı Darıçayırı Barajı için OSB Birliği arasında protokol imzalandı. Yüce, “İnşa edeceğimiz; baraj gövde ve yardımcı yapıları, içmesuyu arıtma tesisi, HES,  içmesuyu isale hattı, içmesuyu depoları, terfi merkezleri, göl rezervuar alanı ve isale hattı güzergahları kamulaştırma bedelleri ile toplam maliyeti 3 milyar TL’dir “dedi.

 

İMZALAR ATILDI

Darıçayırı Barajı için Büyükşehir Belediyesi ile OSB Birliği arasında protokol imzalandı. Büyükşehir Belediyesi ile OSB’ler birliği arasında gerçekleştirilen protokol töreninde imzaları Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin yanı sıra SATSO Başkanı Akgün Altuğ, Doğu Marmara Makine İmalatçıları İhtisas OSB Başkanı Turgay Çelik, Sakarya Otomotiv ve Metal İhtisas OSB Başkanı Talip Kuriş, Teknoloji Sanayicileri Derneği Başkanı Şamil Tahmaz, Lojistik Bilişim Teknoloji ve Üretim Sanayicileri Derneği Başkanı Tuncay Engel, Söğütlü 2. OSB Sanayici İş Adamları Derneği Başkanı Fevzi Poyraz, Yapı Sanayicileri Derneği Başkanı Adem Ceylan, Enerji Teknolojileri Derneği Başkanı Şenol Telli attı. Düzenlenen imza törenine de geniş katılım sağlandı.

 

PROJELER ÜRETİYORUZ

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Sakarya’nın doğası, kültürü, sanayisi ve tarım potansiyeli ile ülkenin en yaşanabilir şehirlerinden birisi olduğunu söyleyerek sözlerine başladı. Başkan Yüce, “Artan nüfus sebebiyle bu gelişime ve büyümeye hazırlıklı olmak için, üstyapı çalışmaları, kültürel çalışmalar, altyapı projeleri ve çevre koruma çalışmaları gibi konularda ciddi çalışmalar yapmak zorundayız. Büyükşehir Belediyesi olarak göreve geldiğimiz günden bu yana hizmet aşkı ile şehrimizin potansiyeli arttıracak projeler üretiyoruz. Hemşerilerimizin bugünkü ihtiyaçlarını karşılamak için proje ürettiğimiz gibi, ilerleyen yıllarda ortaya çıkabilecek ihtiyaçları da bugünden düşünüyor ve projeleri hayata geçiriyoruz” ifadelerini kullandı.

 

BARAJ PROJESİ

Dünyada enerjinin çok önemli bir yer tuttuğunu, ülkelerin kalkınmasından enerjinin en önemli unsurlardan biri olduğuna ifade eden Yüce, “Bu sebeple, yenilenebilir enerji kaynağı olarak güneş enerjisi, jeotermal enerji, hidroelektrik enerji, rüzgar enerjisi ve biyolojik atıklardan üretilen enerjiye olan rağbet her geçen gün artıyor. Dünyada özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde gördüğümüz üzere farklı organizasyonlarla, çevrenin ve kaynakların korunması için projeler geliştiriliyor” dedi. Sakarya’da su geleceği için çok önemli bir projeyi hayata geçireceklerini ifade eden Yüce, “Sakarya’mızın kuzey bölgesinde sürdürülebilir su yönetimi sağlamak için Karasu’da yer alan Darıçayırı deresinden içme ve kullanma suyu temin edileceği baraj projemizi gerçekleştiriyoruz” dedi.

 

SUYUN GÜCÜ

Darıçayırı deresi üzerine temelden 70 metre yüksekliğinde planlanan baraj sayesinde saniyede 1200 litre su temin edeceğiz” diyen Yüce, “Temin edilen bu suyun hemşerilerimize ve sanayi tesislerine uluslararası içmesuyu standartlarında arıtılarak iletilmesini sağlayacak olan İçmesuyu Arıtma Tesisi inşa edeceğiz” dedi. Darıçayırı Barajı ile suyun gücünden faydalanarak enerji üreteceklerini de paylaşan Yüce, “Projemiz kapsamında yılda 6 milyon kilovat enerji üretecek Hidroelektrik Enerji Santrali de kuracağız. Karasu, Ferizli, Söğütlü ve Kaynarca ilçe sınırları içerisinden geçen toplam 62 kilometre uzunluğunda inşa edeceğimiz isale hatları sayesinde bölgedeki yerleşimler ile mevcut ve kurulması planlanan sanayi yatırımlarının içme ve kullanma suyu ihtiyaçlarını karşılayacağız” diye konuştu.

 

3 MİLYAR TL’LİK YATIRIM

Darıçayırı Barajı’nın maliyetini 4 yılda amorti edeceğini söyleyen Yüce, “İnşa edeceğimiz, baraj gövde ve yardımcı yapıları, içmesuyu arıtma tesisi, HES, içmesuyu isale hattı, içmesuyu depoları, terfi merkezleri, göl rezervuar alanı ve isale hattı güzergahları kamulaştırma bedelleri ile projenin toplam maliyeti 3 Milyar TL’dir. Toplam maliyetini 4 yılda amorti edecek olan bu büyük yatırım ile hemşerilerimize ve sanayi tesislerine sürdürülebilir, kesintisiz ve kaliteli içme suyu ve kullanma suyu temin etmenin yanı sıra amortisman süresi sonrasında Büyükşehir Belediyemize yıllık 750 milyon TL gelir sağlayacağız” dedi. Projenin paydaşlarına teşekkür eden, tesis edilen iş birliğinin Sakarya için çok büyük bir kazanım olduğunu belirten Yüce, “İmzaladığımız protokol ile Sakarya’mızın, içmesuyu ihtiyacını, sanayi için gerekli suyun düzenli olarak teminini, enerji üretimini ve taşkın riski yüksek olan Havzada meydana gelebilecek afetlerin önlenmesini sağlayacağız. Projemizde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sakarya tarihinin devasa bir projesi olan Darıçayırı Barajı Projesinin şehrimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

 

BÜYÜK ONUR

İmza töreninde SATSO Başkanı Akgün Altuğ’da konuşma yaptı. Altuğ, “Sakarya üretimi, ticareti, tarımı ve konumu açısından ender yerleşim alanlarından biridir. Bu durum birçok avantajı da beraberinde getiriyor. Şehrimiz yatırımcılar için de gözde bir şehir. Bu durum büyüyen kentleşme ve artan nüfusa da en iyi şekilde hazırlanmamızı gerektiriyor. Tarım dışı alanları OSB’ler ile değerlendirmeyi planladık ve Büyükşehir ile başarılı bir şekilde ilerledik. 7 OSB’miz, SATSO ve Büyükşehir ile birlikte tesis ettiğimiz ortak akıl Sakarya’ya büyük değer katacak. Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu projede olmak bizim için büyük bir onur. Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’ye teşekkür ediyor, şehrimize hayırlı olmasını diliyorum” sözlerini kullandı.