Köşe Yazıları

Yolgeçen hanı

 

İlçemizde müteahhitliğin hızlandığı yıllardan sonra dereceli olarak yıl yıl nüfus artışı yaşandığını görüyoruz. Bu artışın avantaj ve dezavantajları oluyor muhakkak. İyi günler iyi haftalar.

Bu yoğunluğun fındık dönemine denk gelmesi ile birlikte ekseri doğu illerinden gelen fındık işçileri ile yoğunluk bir derece daha artmış oluyor. Her yıl satılan daire, hane sayısı olarak nüfusa eklenmiş oluyor haliyle. 300, 400 binlik planlar yapmamız lazım ileriye dönük yatırım planlamamızda. Orta seviyede il gibi düşünmeliyiz ve o şekilde kafamızda kurgulayıp cümle kurmalıyız diye düşünüyorum, bilmiyorum siz ne düşünüyorsunuz.

Yenimahalle girişini biliyorsunuz ve onun karşı tarafı yeni otogar alanı. Bu alanda her yıl fındık dönemi dışarıdan gelen kişiler düzensiz bir şeklide çadır kuruyor. Başka fındık mahsulü olan ilçelerde bu tarz durum mevcut mudur bilmiyorum gerçekten. Ama bu normal mi sizce. Eğer gelişleri engellenemeyecek bir yasal durum söz konusu var ise bir düzen bir oto kontrol mekanizması devreye sokulabilir mi ne dersiniz? Kuzuluk Mahallesi’nde baba toprağında müstakil bir evim var. Doğma büyüme aynı yerde ikamet ediyorum. Her yıl olduğu gibi bu yılda bahçemize mısır, domates, biber, salatalık, kabak gibi ekim yaptık. Bu bahsettiğim mahsul aynı anda verim vermeye başlar. Verimin başladığı Temmuz ilk veya ikinci haftası itibarı ile pazarda markete bu mahsullerin fiyatları ciddi oranda düşerdi. Geçtiğimiz hafta pazartesi günü sabah pazara oradan ise markete gittim. Pazardaki domates, salata fiyatı biraz dikkatimi çekti açıkçası. Geçtiğimiz yıllarda mahsulün çıktığı dönemlerde ciddi oranda düşüş olurdu şimdi domates  6.50 – 7.00 TL arası salata ise 5.00 – 7.00 TL civarında. Yani yeri olup eken bir kaç ay daha mahsulü toplar sonra sonbahar ve kışın gelmesi ile fiyatlar ne olur bilmiyorum. Fiyat yükselişi yangınlara bağlayamam çünkü domates şu an her yerde olan bir şey. Kesinlikle tarıma değer vermeliyiz. Bu dünyada tarım olmadan hiçbir şey olmaz. Bütün illerimizde güneşten istifade eden, termalden istifade eden, termal sudan olacak şekilde seracılık geliştirilip her ilde yapılabilecek potansiyele kavuşturulmalı. Çünkü coğrafik olarak bu potansiyel, bu doğal zenginlik bu topraklarda var. Bizlere sadece bu zenginliği kullanmak kalıyor. Görüşmek üzere, mutlu kalın…