Karasu

Muhtarın köprü isyanı

Karasu Kurudere Mahalle Muhtarı Hasan Emanet, Yayla Deresi ve Bıçkı Deresi’nde yıkılan köprülerin Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından ihalesinin yapıldığını fakat çalışma başlatılmadığını belirtti. Emanet, “Bizlere verilen sözler tutulmadı” dedi.

 

MAL VE CAN GÜVENLİĞİ TEHLİKEDE

2019 Temmuz ayında Karasu Kurudere’de yaşanan AFAD sonucu Yayla Deresi ve Bıçkı Deresi’nde yıkılan köprülerin yenisi yapılması için Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen sözlerin tutulmadığını belirten Mahalle Muhtarı Hasan Emanet, “Yıkılan köprülerin yapımı için Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından incelemeler yapıldı. Köprünün daha iyisi yapılacağı tarafımıza söz verildi. Verilen sözlerin hiç biri tutulmadı. Halkımızın her yağmur yağdığında su yüksekliğinin artması sebebi ile can ve mal güvenliği tehlike altına girmekte ve insanlarımız evlerine gidememekte” ifadelerini kullandı.

VERİLEN SÖZLER TUTULMADI

Yıkılan köprülerin bulunduğu bölgede yaklaşık 33 hane olduğunu ve bu kişilerin her gün düzenli olarak bu köprüleri kullandığını belirten Emanet, “Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı ile görüşmemiz de demirlerin Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacağını, diğer ustalıkların ise Karasu Belediyesi tarafından karşılanacağı belirtildi. Fakat yıllar geçmesine rağmen çalışma başlatılmadı. Yapılan incelemeler sonucu 800 bin TL’ye mal olacağını belirtilen köprünün çalışmalarının biran önce yapılmasını istiyoruz. Geçici yapılan köprüler su taşkınlardan dolayı sürekli yıkılıyor” şeklinde açıklamalarda bulundu. Gülcan Elmalı