Köşe Yazıları

Yarayı kaşıyorlar

 

Malum olduğu üzere şu an neredeyse tüm dünyanın ortak sorunu savaş nedeniyle zorlaşan ekonomik şartlar. Özellikle enerji fiyatlarındaki artış bütün sektörleri derinden etkiliyor ve hem üretim hem de nakliye aşamasında maliyetleri ciddi oranda yükseltiyor. Türkiye’de bu ekonomik dalgalanmadan nasibini alıyor tabi ki. Mesela sadece kendi işimle ilgili söylemem gerekirse ana malzeme fiyatlarımız uçmuş gitmiş durumda. Yakında mübarek Ramazan başlayacak ve bizim yıl içerisinde en güzel çalıştığımız dönemlerden biri bu günler. İmsakiye dönemi bizim için genelde yoğun geçer 25 gün bir ay kadar bolca çalışıp kazandığımız bir dönemdir. Ama bunun için makinelerimizin bakımını yapmış ve sarf malzemelerimizi temin etmiş olmamız lazım. Bu hafta başı itibariyle piyasa açıldı tabi ben de sarf malzeme için firmalarımı aramaya başladım. Ne yalan söyleyeyim fiyatlar geçen yıla göre iki buçuk, katına bazı ürünlerde ise üç katına kadar çıkmış durumda. Bu şartlar altında hangi ürünü nasıl temin edip müşteriye hangi fiyattan vereceğiz açıkçası ben de şaşırmış durumdayım.

 

Tabi bu hemen hemen her sektörde böyle. Ama bazıları provoke edilmeye müsait. Son günlerde de özellikle sosyal medya üzerinden ciddi bir kampanya var. Şu sıvı yağ meselesinde ve akaryakıt meselesinde bazı kesimlerin çok büyük tahrik mücadelesi var. Resmi makamların net verilere dayanarak yaptığı açıklamalara rağmen hem bunları aşağılayıcı hem de vatandaşı galeyana getirmeye çalışan ciddi bir kampanya başlattılar. İşimiz gereği sürekli olarak sosyal medyanın içinde olduğumuz için bazı şeyleri daha net görebiliyoruz. Yıllar bize bu tecrübeyi verdi.  Binlerce sahte hesap üzerinden bir algı çalışması yürütülüyor. Bilinçli olarak köpürtmeye çalışıyorlar. Köpürtmek diyorum çünkü verdikleri tepkiler ve yaptıkları paylaşımlar sıradan muhalif eleştiriler değil. Makul görülebilecek şeyler değil. Açık açık yağmaya, talana ve insanları sokağa dökmeye çalışıyorlar. Yani yarayı kaşıyorlar.

Çözülebilir

Kocaali için bu hafta önem arz eden konulardan biri de malum olduğu üzere şoförler odası seçimleriydi. Süleyman abinin vefatından önce seçimle alakalı görünen şey kendisinin yeniden tek listeli bir seçime doğru gittiği karşısına çıkabilecek ikinci bir listenin de net olmadığı yönündeydi. Süleyman abinin ani vefatı elbette herkesi derinden üzdü ama bunun birkaç gün sonrasında da seçim işinin nasıl şekilleneceği merak edildi. İlk birkaç gün ‘çok liste acaba mı’ denildi ama sonrasında öyle olmadığı ortaya çıktı. Geçtiğimiz Pazar günü de kongre gerçekleşti. Beklendiği üzere tek listeli ve gayet güzel bir kongre oldu. Salondaki kalabalık, meslek odalarının ilgisi, esnafın ilgisi, siyasilerin ve sivil toplum kuruluşlarının ilgisi takdire şayandı. Yıllarını Kocaali’de bu işe adamış ekmeğini yollara bağlamış insanları bir araya getiren benim kanaatimce güçlü bir yönetim listesi gördük. Ve açık konuşmak gerekirse benim 2010 yılından bu yana gördüğüm en iyi kongreydi. Şoförler Odası Kocaali için gerçekten önemli bir kuruluş. Öncelikle en uzak ilçelerden bir olmasından dolayı sorunların en fazla kendini gösterdiği sayılı birkaç ilçeden birisi. Öte yandan ilçe içerisinde de çözülmeyi bekleyen bazı işler var. Mevcut güzergahların durumu açılması muhtemel yeni güzergahların durumu gibi hem tartışmaya hem de potansiyel sorun olarak polemiğe müsait ciddi konular. Yani yeni yönetimin kısa vadede çözmesi gereken işler var. Belki biraz zorlanabilirler ama ben sonuç olarak hem kooperatiflerin isteklerini ve ihtiyaçlarını karşılayacak hem de vatandaşı mağduriyete uğratmayacak ortak akla dayalı bir çözüm yolu bulup uygulamaya geçirebileceklerine inanıyorum. Bu vesile ile Zeki Başkan’a ve yönetimine, Kocaali’nin faydasına olacak her çalışmada başarılar diliyorum.

Tebrik

Son olarak hem bölgemizin hem de komşumuz Karasu’nun geleceği ve Karasu esnafının sonucunu merakla beklediği esnaf odası seçimi ile ilgili küçük de olsa bir dipnot düşüp konuyu noktalamak istiyorum. Biraz sıkıntılı da olsa Karasu için önemli bir sürecin geride kaldığını ve yeni bir dönemin başladığını söylemek mümkün.  Aynı zamanda meslektaşımız da olan Cihan Emre’nin ve yönetiminin göreve getirildiği ve son yılların en çetin kongresiydi diye düşünüyorum. Karasu potansiyeli hasebiyle ekonomisi ve buna bağlı olarak sorunları da bir o kadar büyük bir ilçe ve her geçen gün büyümeye deva ediyor. Elbette buna bağlı olarak yeni yönetimi de eskiye nazaran daha büyük sorunlar bekliyor. Altından el birliği ile kalkabileceklerine inanıyor Cihan Başkan ve yönetimini tebrik ediyor görevlerinde başarılar diliyorum. Sağlıkla kalın….