Karasu

Uygulamada kolaylık ve ekonomi

 

“Toprak tahlili sonucunda bitkinin ihtiyacı doğrultusunda toprakta fosfor ve potasyum noksanlığı varsa kompoze gübre kullanılabilir” diyen Karasu Ziraat Odası Ziraat Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, “Kompoze gübreler içerisinde birkaç besin maddesi bulunduğundan dolayı uygulamada kolaylık ve ekonomi sağlar” dedi.  

 

KOMPOZE GÜBRE

Karasu Ziraat Odası Ziraat Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, fındık bakımı hakkında bilgilendirme yapmaya devam ediyor. Ersoy, “Toprak tahlili sonucunda bitkinin ihtiyacı doğrultusunda toprakta fosfor ve potasyum noksanlığı varsa kompoze gübre kullanımı yapılabilir. Kompoze gübreler birden fazla besin maddesini bünyesinde barındıran karışım olarak adlandırılır. Kompoze gübreler sırasıyla azot (N), fosfor (P) ve potasyum (K) olarak sıralanırlar. Ayrıca azot, fosfor ve potasyum dışında mikro besin elementi (demir, bakır, bor, çinko, mangan) gibi katkılı kompoze gübrelerde bulunmaktadır” dedi. Ersoy, “Fındık için ilçemizde en çok kullanılan kompoze gübrelerin başında, 15-15-15 (üç on beş), 20-20, 25-5-10 gibi içeriklere sahip gübreler gelmektedir. Kompoze gübreler içerisinde birkaç besin maddesi bulunduğundan uygulamada kolaylık ve ekonomi sağlar” ifadelerini kullandı.

 

TOPRAK ÖZELLİĞİ

Bu sayede üreticiler gübreleri ayrı ayrı alma, taşıma yükünden bir nebze kurtulmuş olurlar” diyen Yüksek Mühendis Serap Ersoy, “Tek tek gübrelemeye göre daha az zaman ve emekle toprağa birden fazla bitki besin maddesi verilebilir. Fındıkta kompoze kullanımında önemli olan bitki ve toprağın ihtiyacına cevap verebilmesidir. Besin maddeleri toprak özelliğine göre farklı zamanlarda ve miktarlarda verilmesi gerekiyorsa kompoze gübre kullanılması tercih edilmemelidir. Aksi halde bitki kompoze gübreden fayda elde edemez. Kompoze gübreler bitki taç izdüşümüne (ocak dal ucuna) 15-20 cm derinliğe gömülerek uygulama yapılmalıdır. Hava sıcaklığı durumun göre Şubat ayı sonu ve Mart ayı ilk haftası bitkinin ihtiyacı doğrultusunda kompoze gübre kullanılabilir” ifadelerini kullandı.

 

BAKTERİYEL YANIKLIK

Karasu Ziraat Odası Ziraat Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, “Kompoze gübreler azot besini içerdikleri için, kompoze gübre ile azotlu gübreyi aynı anda kullanmaya gerek yoktur. Yani 15-15-15 gübresi kullanacak ise beraberinde 26’lık (kalsiyum amonyum nitrat), 21’lik amonyum sülfat(şeker gübresi) veya üre gübresi kullanmama kış sonu, ilkbahar başı gerek kalmayacaktır. Fındıkta organik, fosforlu ve potasyumlu gübre uygulaması yapılabilir. Fındık bakteriyel yanıklık hastalığına karşı bordo bulamacı uygulaması yapılabilir. Fındık hasadından sonra başlanan kök ve dip sürgün temizliğine devam edilebilir. Filiz alma ve kökten dal kesimleri yapılabilir. Sonbahar döneminde kesilen dallar bahçe içerisinden çıkarılarak bahçe temizliği yapılabilir” diyerek açıklamasına son verdi.