KocaaliSiyaset

Üreticimizi ezdirmeyeceğiz

 

Saadet Partisi Kocaali İlçe Başkanı Azem Emanet uygulanan fındık alım politikasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Konuya ilişkin basın açıklaması yapan Emanet fındık üreticisinin mağdur edildiğini söyledi. Emanet “Üreticimizin yanındayız, ezdirmeyeceğiz” dedi.

 

ÜRETİCİ ZARARDA

Saadet Partisi Kocaali İlçe Başkanı Azem Emanet 2021 yılı fındık alımı, fiyatlarda oluşan dalgalanma ve fındık üreticisinin durumu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Konuya ilişkin basın açıklaması yapan Başkan Emanet üreticinin ürününü düşük fiyattan elinden çıkarmak zorunda bırakıldığını söyledi. Özelleştirmenin fındıkçıya zarar verdiğini belirten Emanet “Özelleştirmenin en büyük zararını yine fındık üreticisi gördü. 2021 yılı fındık rekoltesi 616 bin tondur. Bunun 80 bin tonunu TMO, bir kısmını Fiskobirlik, büyük çoğunluğu da serbest piyasada tüccarın alımıyla sonuçlandı. 2021 yılı fındığı için TMO 26.5 TL. olarak fiyat açıklayıp kotalı alım yaptı. Alıma kota koyunca serbest piyasa da fiyatın yükselmesine engel olmuş olduğunu görüyoruz. Üretilen bütün fındığa talibim dese idi piyasa TMO üstünde fiyat verip alım yapmak zorunda kalacaktı. 80 bin ton fındık alımı demek 436 bin ton fındığı ithalatçı firmanın inisiyatifine bırakmak anlamına geldi. Bu gün elinde bulundurduğu 50 randıman fındığı KDV hariç 39 TL den satışa çıkaran TMO bu fiyata alıcı bulurken üreticiyi fındığını 23.5 TL den elden çıkarmaya mecbur ettiğini görüyoruz” dedi

 

FİSKOBİRLİK DESTEKLENMELİ

Üreticinin güçlü olması için Fiskobirlik’in devlet destekli alım yapması gerektiğini belirten Saadet Partisi Kocaali İlçe Başkanı Azem Emanet, TMO’nun yüksek fiyattan sattığı fındık için teslimat yapan üreticiye kar payı verip vermeyeceğini sordu. Emanet “Biz Fiskobirlik’in devlet destekli alım yapmasını ve iç piyasayı kontrol etmesi halinde fındık üreticisinin ithalatçı firma karşısında daha güçlü olacağına inanıyoruz. TMO 26.5 aldığı fındığı 39.5 + KDV ile sattığında TMO ya fındık veren üreticiye kar pay verecek mi?” dedi. Yüksek kur, yüksek fiyat ve oluşan maliyet artışlarından dolayı üreticiye verilen gübre ve mazot desteklerinin yetersiz kaldığını belirten Başkan Emanet “Ayrıca fındık üreticisine verilen gübre ve mazot desteğinin hiç bir faydası kalmadı. 2014 yılından beri 170 TL’den verilen, alan bazlı destek üretim maliyetinin çok altında kalmış oldu. Bizler Saadet Partisi olarak her zaman üreticinin yanında olduk ve hakkını aramasında en gür ses olarak destek verdik. Yine üreticinin yanında olduğumuzu ve ezdirmeyeceğimizi belirtmek istiyorum. Üreten Türkiye Güçlü Türkiye diyerek sözlerime son veriyorum” ifadelerine yer verdi.