Spor

Türkiye şampiyonu destek bekliyor

 

Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde düzenlenen ‘Biathle Triathle Şampiyonası’nda’ yüzme ve koşu branşlarında Türkiye Şampiyonu olan Mili Sporcu Aydan Demiröz, başarıya giden yolda yaşadıklarını anlattı. Demiröz, “Arkamda bir sponsor desteği olsa olimpiyatlarda bile Türkiye’yi en iyi şekilde temsil edeceğime inanıyorum” dedi.

 

40’A YAKIN MADALYAM VAR

15 Ağustos 2007 tarihinde Karasu’da doğan Aydan Demiröz, Türkiye Şampiyonası’na ve yarışmalara katılmak için yaşadıkları zorluklar hakkında açıklamalarda bulundu. Çok küçük yaşta büyük bir zorluklar içerisinde yüzmeye başladığını belirten Demiröz, “9 yaşında Karasu Stil Yüzme Eğitim Merkezi’nde yüzmeye başladım. Ardından Sakarya’da kulübe bağlı yüzmeye başladı. Sakarya Atlantis Su Sporları Kulübü’nde yüzmeye devam ediyorum. 40’a yakın madalya var.  Son olarak 5 Ağustos 2021 Kocaeli Kerpe’de yapılan Biathle Türkiye Şampiyona Milli Takım seçmelerinde birincilik alıp milli takıma seçildim. Türkiye genelinde bir kişi seçildi oda bendim” ifadelerini kullandı.

HEDEF DÜNYA ŞAMPİYONASI

Yüzme ve koşu branşları ile ilgilendiğini belirten Demiröz, “Yüzmeye gittiğim sıralarda koşu da yapıyordum. Usta öğreticim Biathle yapmamı istedi ve yarışmaya girdim. Bunu da birinci bitirdim. Hedefim dünya şampiyonası bunun için kendi çabalarım ile mücadele veriyorum. Eylül ayında İspanya’da yapılacak Avrupa Şampiyonası’nda dereceye girmek için 25-30 Ağustos tarihleri arasında Almanya’ya gideceğim. 22-26 Eylül tarihleri arasında ise İspanya’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’na katılacağım” ifadelerini kullandı.

MADDİ ZORLUKLAR

Sakarya’da eğitim aldığından dolayı sürekli Sakarya’ya gitmek zorunda kaldığını ve bu süreçte çok büyük zorluklar yaşadığını belirten Demiröz, “Şampiyonluk için her seferinde birçok zorluğa göğüs germek zorunda kalıyorum. Karasu’da oturduğumdan dolayı çok fazla zorluk yaşıyorum. Adapazarı’nda çalışmam gerekiyor fakat gidip gelmek çok masraflı ve zor. Birçok kez gidemediğimden dolayı Karasu’da tek başıma çalışıyorum. Yurtdışına gittiğim yarışmalarda federasyon sadece uçak biletlerini ve konaklamayı karşılıyor diğer masrafları bizler karşılıyoruz ve bu sebepten dolayı birçok yarışmaya katılamıyorum” dedi.

SOFUOĞLU ÖRNEĞİ

Yeterli destek bulamadığından dolayı, evini spor salonuna çevirdiklerini ve bu şekilde çalıştığını ifade eden Demiröz, “Karasu’daki Fitness Life (Oxyjen Bay-Bayan Spor Salonu) sahibi Şehnaz Girgin, sponsor olarak salonda çalışma imkanı sağladı. Ayrıca kapılarını bize sonun kadar açan Stil Yüzme Havuzu İşletmecisi Uygar Lahna’ya da bu vesile ile ona teşekkür ediyorum. İlimizde bir dünya markası olan Kenan Sofuoğlu gibi bir gerçek var. Biz sporcular bu şekilde desteklenirsek, dünya çapında başarılar elde etmemiz hiç de zor ihtimaller değil. Antrenman ve yarışmalar için bize sponsor olacak sporseverleri ve yöneticilerimizden de buradan sesleniyorum” diye konuştu.