Karasu

TMO’nun şartları ağır

 

Karasu Çatalbaş Kardeşler Fındık Ticareti Yetkilisi Semih Çatalbaş, fındık sezonunun başlamasıyla üreticilere önerilerde bulunarak TMO ile tüccar arasında ki fındık fiyatı farkının sebebini açıkladı. Çatalbaş, “TMO çok ağır şartlarda üreticiden fındık alıyor” dedi.

 

ÜRETİCİ ZORLANIYOR

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) alım şartlarının üreticiyi zorladığını belirten Karasu Çatalbaş Kardeşler Fındık Ticareti Yetkilisi Semih Çatalbaş, “Toprak Mahsulleri Ofisi levant kalite fındık fiyatını 26.50 kuruş olarak açıkladı. Tüccarlarda ise fındık fiyatı 24.00 – 24.50 TL arasında. TMO’nun açıkladığı fındık fiyatı 26.50 TL fakat yüzde 2’si stopaj ve SGK prim kesintisiyle beraber TMO’nun net fiyatı 25.60 TL’ye geliyor. TMO’nun fındık alım şartları üreticiyi zorlamaktadır. TMO’nun ağır alım şartlarından dolayı üreticiler tüccarlara yönelmekte” ifadelerini kullandı.

ÜRETİCİNİN LEHİNE

TMO ile tüccar arasında ki fındık fiyatı farkının sebebini açıklayan Çatalbaş, “Tüccar ile TMO arasında ortalama 2 TL gibi bir fiyat farkı var. Bunun sebebi TMO fındık alırken fındıktaki buruşuk, rutubet, çürük, bozuk iç fındık oranı, kırık ve çatlak fındık gibi kriterlerin tamamını değerlendirerek fiyat belirlemesidir. TMO’nun alım şartlarından dolayı 25.60 TL olan fındık fiyatı daha da düşmektedir. Bu şartlara rağmen TMO’nun piyasada alım yapması üreticimizin lehinedir. Piyasa fiyatının aşağıya düşmesini engellemektedir” dedi.

ÜRETİCİ MEMNUN DEĞİL

Açıklanan fındık fiyatlarından üreticinin memnun olmadığını belirten Çatalbaş, “Bir yıl içerisinde defalarca yapılan zamlardan dolayı üreticinin fındıkta fiyat beklentisi de yüksekti. Gübre, ilaç, mazot, benzin ve tarım ekipmanları gibi birçok tarım ürününe yapılan zamlar üreticilerin maliyetinin en az yüzde 50 artmasına sebep olmuştur. Hayatın her alanında yaşanan artıştan fındık üreticisi de yararlanmak istiyor. Üretici fındık fiyatının 30-35 TL arasında olmasını bekliyordu. Çünkü tarım ürünlerine gelen zamlardan dolayı üreticiler fındığın neredeyse büyük bir kısmını giderlere vermek zorunda kalıyor” diye konuştu.

ÇATALBAŞ ÜRETİCİLERİ UYARDI

Üreticilerimize fındık mahsullerini tam olgunlaşmadan toplamamaları, iyice kurutmadan teslim etmemeleri ve bilmedikleri kişilere fındık vermemeleri konusunda uyarılarda bulunan Çatalbaş, “Üreticilerimiz bilmedikleri, tanımadıkları tüccarlara kesinlikle fındık vermemeliler. Verdikleri takdirde kesinlikle kantarlarını kontrol etmeliler. Sadece fındık sezonunda ortaya çıkan, kim oldukları belli olmayan kişilerin vermiş olduğu yüksek fiyata aldanmamalılar. Üreticilerimizin mağdur olmamaları için Karasu ve Kocaali’de tanıdıkları ve güvendikleri tüccarlarla çalışmalarını tavsiye ediyorum” şeklinde açıklamalarda bulundu. Gülcan Elmalı