Köşe Yazıları

Terlemeye botoksla çözüm

 

Merhabalar… Bugün belki de birçoğunuzun derdi olan terlemekten bahsetmek istiyorum. Ter vücudun ısıdan kurtulmak için kendini soğutma yöntemi. Her vücudun maruz kaldığı bu terleme durumu aslında oldukça normaldir ve herhangi bir zararı yoktur. Bazı insanlar aşırı terleme ve bu aşırı terlemeye bağlı olarak özel hayatında bazı sıkıntı ve rahatsızlık gibi durumlar yaşıyor olabilir. Bu durum sinirlerle alakalı bir cilt durumu olarak tıbben de yerini bulmuştur. Siz de aşırı terleme yaşıyor ve bu durum sizi rahatsız ediyorsa, çoğu insanın sıklıkla tercih ettiği botoks işlemini bir düşünebilirsiniz. Tabii tüm detayları öğrendikten sonra.

Terleme için botoks nedir?

20 yıldan fazla zamandır kullanılan terleme için botoks işleminde ilaç, doğrudan koltuk altları veya avuç içleri gibi terlemeye neden olan bölgelere enjekte edilir. Bu enjeksiyon ile aşırı aktif sinirler etkisiz hale gelir ve ter bezlerinizdeki sinirlerin ateşlenmesi için sinyal veremez dolayısıyla vücuttaki ter salınımını da engellenmiş olur. Yapılan araştırmalar sonucu botoksun terlemeye oldukça etkili olduğu ve terlemeyi önlediği tespit edilmiş. Koltuk altına enjekte edilen botoks, beş aya kadar terlemeden kurtulma sağlayabilir. Ayrıca bu işlem sadece koltuk altları için değil, avuç içleri, ayak tabanları ve hatta alın terlemeleri için bile tercih ediliyor.

Tedavi öncesi ve sonrası yapmanız gerekenler;

İlk olarak, botoks tedavisi yaptırmaya karar verdikten sonra uzmanların ne gibi konulara dikkat edilmesini söylediklerinden bahsedelim. Botoks sonrası morarmaları en aza indirmek için enjeksiyonlardan bir hafta kadar önce kan sulandırıcı özellikleriyle bilinen ilaçları bırakmanız gerekir. Botoksun en iyi tıraşlı bölgelerde işe yaradığı belirtiliyor, bu nedenle koltuk altı tedavisinden önce onları tıraş etmeniz söyleniyor. Fakat dikkat etmeniz gereken bir diğer konu bu tıraş işlemini 48 saat önce yapmak. 2 gün içinde lazer, jilet ya da ağdadan kaçınmanız gerekir.

Tedavi sırasında ne olacağına geçersek; doktorunuz aşırı aktif ter bezlerinin yerini belirleyerek botoksun tedavi bölgesine enjekte edilmesi için ince bir iğne kullanır. Ardından topikal bir antiseptik uygulanıyor. Terleme gerçekleşmesi için hastadan koltuk altlarını vücuduna bastırması istenebilir. Bu ter bezlerinin yerlerinin netleşmesi için yapılan bir işlemdir. 10 dakika kadar sonra hedefler belirleniyor ve iğne ile botoks işlemi gerçekleştiriliyor.

İşlem sonrasında ise; enjeksiyon bölgesinde kızarıklık veya morarma olabilir. Ufak acılar hissedebilirsiniz. Bunlar geçici kızarıklıklar ve ağrılar. Birkaç gün içinde iyileşeceklerdir. İşlem sonrası sıcak küvetler, buhar odaları ve saunalar dahil olmak üzere yaklaşık 48 saat boyunca şiddetli egzersizlerden ve aşırı sıcaktan kaçınılmalı. Sonuçlar birkaç gün içinde kendini göstermeye başlayacak. Tabii etkili bir sonuç ve terlemenin tamamen geçmesi için iki haftaya kadar da bekleyebilirsiniz. Sonrasında 5-6 ay aşırı terleme sorunundan kurtulmuş olacaksınız.

Herhangi bir risk var mı?

Bu tedavinin az önce bahsettiğimiz kızarıklık ve morarma gibi çok az yan etkisi var. Genellikle herkes için uygun olan bu işlem; hamile ve emziren kişiler, alerjik durumlara sahip kişiler için önerilmiyor.

Haftaya bir sonraki konumuzda görüşmek güzelleşmek üzere hoşça kalın…