Siyaset

Uyanıklık yapanlar var

 

Fındık işçisinde yaşanan sıkıntıyı fırsata çevirmek isteyenlerin yevmiye fiyatlarını yükseltmeye çalıştığını söyleyen MHP Karasu İlçe Başkanı Münir Ali Kara “Kimse uyanıklık yapmaya kalkmasın. Kurt kışı geçirir ama yediği ayazı unutmaz” dedi.

 

KRİZİ FIRSATA ÇEVİRENLER

Okul sezonunun başlamasının ardından fındık işçilerinden bir kısmı memleketine dönmek durumunda kaldığını dile getiren MHP Karasu İlçe Başkanı Münir Ali Kara, “Halen pek çok bahçede işçi sıkıntısından dolayı milli servet niteliğinde ürün toplanmayı beklemektedir. Tüm bu tablo içinde krizi fırsata çevirmek isteyerek gabinde bulunmaya çalışan fırsatçılar da gözden kaçırılmamalıdır. Zorda kalmış bahçe sahiplerine yevmiye farkı alarak gitmeyi öneren yerli ve doğulu işçiler olduğu duyumları can sıkıcı boyutlara ulaşmıştır. Fındık işçisinin yevmiyesi sene başında belirlenmiştir ve herkes de bu fiyata razı gelmiştir. Şimdi yaşanan işçi sıkıntısından ötürü fiyatları yükseltme yoluna gitmek uyanıklık girişiminden başka bir şey değildir. Kurt kışı geçirir ama yediği ayazı unutmaz. Fındık üreticisine unutamayacağı ayazlar yaşatılmamalıdır” dedi.

GAZİ AYRIMCILIĞI OLMAZ

Pazar günü kutlanan gaziler gününe de değinen Başkan Kara, gaziler arasında derecelendirme yapılmasının toplum vicdanını yaraladığını söyledi. Kara açıklamasında, “Lider Devlet Bahçeli’nin dile getirdiği mesajların dikkatle takip edilmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatıyoruz. Bu vatan ve mukaddesat uğruna canını tehlikeye atan ve yara alan her gazimiz eşit şartlarda değerlendirilmelidir. Güneydoğu’daki çatışmalarda yaralanan ancak gazilikleri tescillenmeyen gazilerimizin de bu unvanları onaylanmalı ve hakları teslim edilmelidir. Bu vatan uğruna canı pahasına mücadele eden herkes eşit değerlendirilmeli ve gaziler arasındaki onur kırıcı ayrımcılığa son verilmelidir” ifadelerini kullandı.

İSTİŞARE TOPLANTISI

MHP’nin parti içi faaliyetlere ağırlık verdiği bir dönemden geçtiğini söyleyen Başkan Kara, “Milliyetçi Hareket Partisi pandemi yasaklarının sona ermesinin ardından teşkilat faaliyetlerine ağırlık vermeye devam etmektedir. Bu kapsamda bölge istişare toplantıları organize edilmekte ve bu organizasyonlar neticesinde teşkilat kaynaşması sağlanmakta, yerelde yaşanan sorunlar en etkili şekilde değerlendirilmektedir. Bu hafta da Bolu, Sakarya, Kocaeli ve İstanbul’u kapsayan bölge istişare toplantısı gerçekleşecektir. Toplantıya il ve ilçe yönetim kurulu üyeleri eksiksiz katılım sağlayacak, teşkilat bilinç ve kaynaşması en üstü düzeyde sağlanmış olacaktır. Burada yapacağımız istişarelerin ve edineceğimiz deneyimlerin kamuoyu ile paylaşılmasına müsaade eden kısımlarını haftaya gerçekleştireceğimiz basın açıklamamızda değerlendireceğiz” dedi.

OKULAR ÖNCELİĞİMİZ

İş-Kur tarafından düzenlenen ve kısa adı TYP olan Toplum Yararına Programlar kapsamında okullarımızın yardımcı temizlik personeli alımı yapılıyordu” hatırlatmasında bulunan Münir Ali Kara, “Geçtiğimiz yıllarda 60 olan bu sayı bu yıl 18’e indirilmiş görünüyor. Tüm ülke genelinde bu şekilde bir kısıtlamaya gidilmiş olmakla birlikte temelde herkes kendi ilçesinden mesul olmak durumundadır. İş-Kur tarafından düzenlenen bu program bir yandan okullarımızın temizlik ihtiyacını giderirken diğer yandan da çalışmaya ihtiyacı olan vatandaşlarımıza iş imkanı sağlamaktadır. İki açıdan da bakıldığında, hem kurumlarımızın temizlikçiye ihtiyacı vardır hem de insanlarımızı işe. Devletin bu noktada yapması gereken ihtiyaç sahibini iş sahibi yaparken pandemide bir kat daha değeri artan okul temizliğini sağlamaktır. Bu konuda gerekli hassasiyetin gösterilmesi önceliklerimiz arasında yer alacaktır. Bu konudaki takiplerimiz de devam edecektir” diye konuştu.

HEPİMİZ VEBAL ALTINDAYIZ

İlçemizde son bir ay içinde Karasuspor ile ilgili ciddi bir kriz yaşanmış ve inatlaşma da içeren bu kriz şehrin en büyük markası olan Karasuspor’un lig düşmesi ile sonuçlanmıştır. Sorumlusu, sebebi, gelişmesi ne olursa olsun bu sonuç Karasu’ya yakışmamıştır” diyen Başkan Kara, “Karasuspor kimsenin babasının malı olmadığı gibi herkesin de ortak markası konumundadır. Bu markanın bu hale düşmesinin vebali şahsım da dahil olmak üzere hepimizin üzerindedir. Bu zamana kadar olanların tamamını bir kenara koyarak bundan sonrası için sağlıklı ve temelleri olan, amatör ruhla demlenen bir yapıya ihtiyaç vardır. Karasuspor kendi öz evlatları ile, gerçek manada amatör bir duruş ile, kimsenin sırtına yük olmadan kendi ayakları üzerinde durabilecek bir maddi yapıya ve profesyonel yönetime kavuşturulmalıdır. Her yıkım yeni ve güçlü bir yapının temelini oluşturur. Şimdi önümüzde iki seçenek vardır. Ya geçmişle hesaplaşacağız, suçlu ya da suçlular arayıp birbirimize saldıracağız ya da önümüze bakıp sıfırdan güçlü bir takım oluşturacağız. Bizim temennimiz bir an önce birlik oluşturulması ve Karasuspor’un düşman sevindiren tablodan kurtulmasıdır. Dileriz bu şekilde bir konsorsiyum kurulur ve Karasuspor adına yaraşır, tarihi sorumluluğuna layık yere geri döner” ifadelerini kullandı.