Gündem

Tarımsal üretimde tehlike

 

CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, tarımsal üretim ve gübre fiyatları hakkında açıklamada bulundu. Türkiye’de son yıllarda yaşanan en büyük tehlikenin tarımsal üretimde olduğuna belirten Keleş, “Çiftçilerin sesine kulak tıkayanlar, yakında ekmek yapacak buğday bulamayacak” dedi.

 

EKMEK 5/6 TL

CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, tarımsal üretimin alarm verdiğini belirterek, “Çiftçiler gübre, mazot gibi artan girdiler karşısında üretimden el çekiyor ya da buğday yerine alternatif ürünlere yöneliyor. Buğday üretimi düşecek ve ekmeği 5-6 liraya alacağız” dedi. CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, Türkiye’de son yıllarda yaşanan en büyük tehlikenin tarımsal üretimde olduğuna dikkat çekerek, “Çiftçilerin sesine kulak tıkayanlar, yakında ekmek yapacak buğday bulamayacak” ifadelerini kullandı.

 

DIŞA BAĞIMLIYIZ

Türkiye’nin gübrede dışa bağımlı bir tarım ülkesi olduğunu ifade eden Başkan Keleş, “1,5 yılda tarımsal üretimin olmazsa olmazı gübre fiyatlarına 35 kez zam yapıldı. Gübre üreten fabrikalarımız kapatıldı. Kamuya ait gübre fabrikalarının kapatılıp özelleştirilmesinin yıkıcı sonuçlarını şimdi daha derinden hissediyoruz” şeklinde konuştu. “Şu an tamamen dışa bağımlıyız” diyen Keleş, “Devleti yönetenler gübreyi devlet eliyle üretmeye yönelmeli. Tarımsal alanda sürdürülebilirliği ve çeşitliliği sağlamak için bu önemli bir konu” ifadelerini kullandı.

 

GIDA GÜVENLİĞİ

Toprağın ihtiyacı olan azot, fosfor ve potasyum gibi maddeleri içinde barındıran gübre kullanımının toprak ve ürün isteğinin çok altında olduğunu” belirten Başkan Keleş, “Çiftçilerimiz, yıllardır gübreyi en asgari düzeyde kullanıyor. Topraklarımızda organik madde miktarı ve buna bağlı olarak su tutma kapasitesi çok azaldı. Maliyetler nedeniyle gübre kullanımının azalması ürün kalitesi ve ürün verimini düşürecek. Gıda güvenliğimiz ve gıda egemenliğimiz tehdit altında” ifadelerini kullandı.

 

SIKINTI YAŞAYACAĞIZ

Keleş, “Gübre fiyatının son 1 yılda 4 kat artması nedeniyle çiftçimiz mercimek, nohut gibi daha az gübre ve su isteyen ürünlere yöneldi. Baklagillere yönelmek doğru bir adım. Buğday, arpa, mısır, ayçiçeği, yağlık ve tohumluk ürünlerde sıkıntı yaşayacağız. Yem bitkileri üretimi ise büyük sıkıntı olacaktır” dedi. CHP Sakarya İl Başkanı Keleş, “Ayrıca Ziraat Odalarımızdan aldığımız bilgiye göre de çiftçilerimiz gübre kullanımını yüzde 50 düşürdü” şeklinde konuştu.

 

ARZ TALEP DENGESİ

Çiftçilerin alternatif ürünlere yönelmesi sonucunda ürün çeşitliliğinin azalacağına dikkat çeken Başkan Keleş, “Çiftçimiz buğday yerine farklı ürünlere yöneldi. Bu da arz talep dengesini bozacaktır. Bazı ürünlerde üretim çok fazla olacak bazı ürünlerde ise çok az olacak. Buğday üretiminden vazgeçilmesiyle 11 milyon ton civarında olan ithalatımız daha da artacaktır. Bu da ekmek fiyatlarımızı arttıracak. Güçlü ülkeler gıda stokuna yöneldi. Böyle devam edersek ilerleyen yıllarda ekmek yapacak buğdayı bulmakta zorlanacağız, ekmek fiyatı en az 5 lira olacak” dedi.

 

EKMEK BULAMAYIZ

Gübre fiyatlarında yüzde 400’ü geçen artış yaşandığını dile getiren Keleş, “2021 yılı başında üre gübresi 3,5 – 4 bin TL civarında seyrederken şu anda 13 bin TL. DAP gübre fiyatı 3 bin TL’den 14 bin 600 liraya yükseldi. Amonyum Sülfat 1,800’den 10,100 – CAN 1,480’den – 11,000, Amonyum nitrat 3,000 liradan 14,250 – Kompoze 3,600’den 8,720 liraya yükseldi” dedi. Keleş, “2021 yılında ne bitcoin ne dolar ne borsa, en fazla kazandıran gübre oldu. Ülkeyi yönetenlerin acilen bu konuda çalışma yapması ve çiftçileri desteklemesi gerekiyor. Çiftçi üretimden el çekerse yemeye ekmek bulamayız” ifadelerini kullandı.