Karasu

Tarihimiz kahramanlık destanlarıyla dolu

 

Karasu Merkez Camii’nde 18 Mart Çanakkale ve tüm şehitler için okunan 18 hatim duası ve anma programı düzenlendi. Diyanetin 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler ile ilgili hutbesini Karasu Merkez Camii İmam Hatibi Ali Sarımert okudu. Sarımert, “Şanlı tarihimiz kahramanlık destanlarıyla doludur” dedi.

 

KAFİRLERİN CEZASI

Cuma namazı öncesinde Karasu Merkez Camisi’nde Karasu İlçe Müftülüğü koordinesinde şehitlerin aziz ruhları için Mevlit ve Kuran-ı Kerim okunması gerçekleştirildi. Karasu Merkez Camii’nde 18 Mart Çanakkale ve tüm şehitler için okunan 18 hatim duası ve anma programında Diyanetin, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler ile ilgili hutbesini Karasu Merkez Camii İmam Hatibi Ali Sarımert okudu. Sarımert, “Allah, Resulü’nün ve müminlerin üzerine iç huzuru ve güven duygusu veren rahmetini indirdi, ayrıca göremediğiniz ordular gönderdi ve o inkarcıları ağır bir yenilgiye uğrattı. Kafirlerin cezası işte budur” dedi. Sarımert, “Cennete giren hiçbir kimse, yeryüzündeki her şey kendisinin olsa bile dünyaya geri dönmeyi arzu etmez. Sadece şehit, gördüğü itibar ve ikram sebebiyle tekrar dünyaya dönmeyi ve onlarca kez yeniden şehit olmayı ister. Şanlı tarihimiz kahramanlık destanlarıyla doludur. Ecdadımız, i’la-yi kelimetullah için nice beldeleri ve gönülleri fethetmiştir. İslam’ın izzetini, Müslümanların haysiyetini ve mukaddes değerlerini müdafaa etmek için canından, cananından, bütün varından vazgeçmiştir” ifadelerini kullandı.

 

ZULME BOYUN EĞMEMİŞ

“Ancak tarihin hiçbir döneminde özgürlüğünden ve bağımsızlığından ödün vermemiştir” diye belirten Sarımert, “Zulme rıza göstermemiş, zalime boyun eğmemiştir. İşte, bundan tam 107 yıl önce kazandığımız Çanakkale Zaferi’de, Rabbimizin lütuf ve inayeti, milletimizin iman, cesaret ve fedakarlığıyla verdiği eşsiz bir imtihanın, çetin bir mücadelenin adıdır. Annelerin dualarıyla cepheye koşan, vatanı uğruna canından geçmeyi canına minnet sayan kınalı kuzuların, dünya durdukça unutulmayacak destanıdır. Çanakkale, zulmün ve küfrün her türlü imkan ve silahına karşın, iman dolu yüreklerin kıyam ettiği, yerin ve göğün ‘Allah-u Ekber’ nidalarıyla inlediği bir şahlanıştır” ifadelerini kullandı.

 

SAVAŞ HUKUKU

Sarımert, “Çanakkale, ‘Vurulup tertemiz alnından uzanmış yatıyor; Bir hilal uğruna, ya Rab, ne güneşler batıyor’ dizelerinin vücut bulmuş hali, Allah yolunda cihad ve şehadet ruhudur. Çanakkale, Anadolu’nun her evinden, Rumeli’nin her bölgesinden, İslam coğrafyasının her beldesinden imanı, gayesi ve duygusu bir olan müminlerin sıradağlar gibi omuz omuza vererek gösterdiği ümmet olma şuurudur” dedi. Sarımert, “Çanakkale, düşman askerinin yarasını gömleğiyle saran, kendi yarasına ise toprak basan, kırbasındaki suyu düşmanıyla paylaşan kahraman Mehmetçiğin dünyaya öğrettiği İslam’ın savaş hukukudur. Bugün bize düşen, Çanakkale’de şahlanan bu muazzam ruhu diri tutmaktır. Birliğimizi, beraberliğimizi ve kardeşliğimizi korumaktır. Milli ve manevi değerlerimize sımsıkı sarılmaktır” dedi.

 

EMANETİNE SAHİP ÇIKMAK

Ecdadımızın aziz hatırasına, şehit ve gazilerimizin emanetine sahip çıkmaktır” diye belirten Sarımert, “Çanakkale Zaferi’nin ardındaki diriliş ruhunu gelecek nesillerimize aktarmaktır. Bu vesileyle tarih boyunca hak ve hakikat uğruna canından geçen aziz şehitlerimizi, İstiklal ve istikbalimiz için mücadele eden kahraman gazilerimizi, hürmet, rahmet ve şükranla yad ediyorum. Hutbemi Çanakkale şehitlerine ithaf edilen şu dizelerle bitiriyorum. Asım’ın nesli, diyordum ya, nesilmiş gerçek. İşte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek. Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş, asker. Gökten ecdat inerek öpse o pak alnı değer. Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor Tevhidi. Bedr’in arslanları ancak, bu kadar şanlı idi. Ey şehit oğlu şehit, isteme benden makber, Sana aguşunu açmış duruyor Peygamber” ifadelerini kullandı. Cuma namazı sonrasında lokumda dağıtıldı. Hakkı Rahman Tutkun