Karasu

Sorunları bir kez daha anlattı

 

Meslek Komiteleri Başkanları, Zoom üzerinden gerçekleştirilen toplantıda bir araya geldi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı ve SATSO Başkanı’nın da iştirak ettiği toplantıya SATSO 17’inci Meslek Komitesi Başkanı Mehmet Çatalbaş da katıldı. Çatalbaş, Karasu’nun sorunlarını katıldığı toplantıda bir kez daha dile getirdi.

 

YETERSİZ VE KOMİK

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı ve SATSO Başkanı’nın da iştirak ettiği Meslek Komiteleri Başkanları toplantısına SATSO 17’inci Meslek Komitesi Başkanı Mehmet Çatalbaş da katıldı. Zoom üzerinden gerçekleşen toplantıda Çatalbaş, Karasu’nun sorunlarını dile getirdi. Esnaf ve tüccarın pandemi nedeniyle zor dönemden geçtiğini belirten Çatalbaş, “Devlet tarafından esnaf ve tüccara kira yardımı 750 – bin TL yardım yapıldı. Bu tamamen yetersiz ve komiktir. Esnafa 30-50 bin TL arası geri ödemesiz veya uzun vadeli faizsiz yardım yapılmalı” ifadelerini kullandı.

ESNAFA DESTEK OLUNMALI

Çatalbaş, “Küçük esnaf ve sanatkarlar, Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOP) ve Türkiye Esnaf Sanatkarları Konfederasyonu’na, tüccar, büyük esnaf ve işadamları da Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) ve Türkiye Odalar Birliği’ne (TOB) yıllık aidat ödüyor. Bu esnafın isteği ise ödedikleri aidatların bir kısmının kendilerine hibe edilmesi veya faizsiz uzun vadeli kredi verilmesidir” dedi. Sanayi Kooperatiflerinin tek gelir kaynağının stopaj ve kira olduğunu da belirten Çatalbaş, “Stopajlar 20’lerden 10’a indi, KDV de 18’den 8’e indi. Pandemi sürecinde bu kesintiler sıfırlanmalı. Aidatlarsa zaten alınamıyor” dedi.

BOR VE KENEVİR

Koronavirüs testleri pozitif çıkanların evlerinde değil yurtlarda karantina altına alınması gerektiğini de toplantıda ifade eden Çatalbaş, “Bu şekilde bulaşın önüne geçmiş oluruz. Uzmanların sürekli dile getirdiği her alanda bor ve kenevir kullanılması gerektiği açıklamaları da kulak arkası edilmemeli. İlçemizde günlük vaka sayıları 90 ila 100 arasında haftalık vefat sayısı ise 25-30 oluyor. Kovid kontrol çıkma noktasına geldi” şeklinde konuştu. Çatalbaş ayrıca, salgın ile mücadele eden sağlık personeline çalıştıkları 1 yılın karşılığının emeklilikte üç yıl olarak sayılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

YEMEKLERE DİKKAT EDİLMELİ

Sağlık çalışanlarının emeklerinin göz ardı edilmemesi gerektiğini bir kez daha sözleriyle yineleyen Çatalbaş, “Hastanelerde çıkan yemekler daha kalorili ve proteinli olmalı. Bu konu da büyün hastane çalışanlarının şikayeti var. Bu durum ulusal basına kadar yansıdı. Bu konuda gerekli tüm mücadele verilmeli” şeklinde konuştu. Çatalbaş, pandemiden dolayı artan tablet ve internet konusunu da ele aldı. Komite Başkanı Çatalbaş, “Sağlıkçılara, öğretmen ve öğrencilere ücretsiz internet verilmeli. Sakarya’da tableti ve internet altyapısı olmayan binlerce öğrenci var. Bu konu da gözden kaçmamalı” diye belirtti.

SUBÜ’YÜ GÜNDEME GETİRDİ

Bölge ekonomisini de ele alan Çatalbaş, “TMO fındık alımlarını 30 Nisan 2021’e kadar uzatması olumlu bir karar. Serbest piyasada fındık 24-25 TL’ye kadar çıktı. Şimdi ise 21-22 TL arası. TMP fiyatı 25 TL olduğunda güncellemiş olsaydı serbest piyasa bu fiyatları düşürmezdi” dedi. Çatalbaş’ın konularının arasında SUBÜ’nün Karasu’ya kurulması da yer aldı. Çatalbaş, “Bu konuda SATSO’nun desteğinin olmasını kesinlikle istiyoruz” dedi. Çatalbaş, Karasu’da göreve başlayan bekçilerin Karasu Sanayi Sitesi’nde de yer almalarını istediklerini sözlerine ekledi.

BORÇLAR FAİZSİZ ERTELENMELİ

İlçe belediyelerinin aldıkları kredilerden dolayı İller Bankası’na borçlarını ödeyemez duruma geldiklerini belirten Çatalbaş, “Pandemi süreci bitinceye kadar bu borçlara da faizsiz erteleme yapılmalı” dedi. Karasu Liman kavşağı yani ölüm yolu olarak bilinen mevkiyede değinen Çatalbaş, “500 metrelik yolun yapılması maddi ve ölümlü kazaların da önüne geçecektir. Müteahhit firmalar bir an önce buradan başlamalı” diye konuştu. Son zamanda gündemde yer alan Karasu demiryolu konusu da ele alan Çatalbaş, “2021’de faaliyete gidileceği söylenmiş ama henüz bir çalışma yapılamamıştır. Bu konu da son zamanlarda iddialarda gündeme gelmiş Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası suç duyurunda bulunmuştur” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir