Köşe Yazıları

Sokakları denize çıkan kent

Denize kıyı olan yerlerde yaşayan herkes için ortak bir durum söz konusudur ama bu durum deniz havasını solumanız değildir. Deniz birçok bereketi sunar insanoğluna. Yazın serinlemek için girdiğiniz deniz aynı zamanda en değerli besinlerin başında gelir. 247 tür balık Karadeniz’de yaşamaktadır ama bunla beraber teknolojinin ilerlemesi sanayideki yığılmalar ve nüfus patlamasının beraberinde getirdiği deniz kirlenmesi ve bilinçsiz avlanma sebebi ile tüm denizlerde olduğu gibi Karadeniz’de de bazı balıklar yok olma noktasına gelmiştir. Biraz balıktan gidecek olursak bir kaç teknik konu paylaşmak isterim. Protein içeriği zengin besinler oldukları için et grubu besinleri arasında yer alırlar. İçeriğinde şekerin ve nişastanın az olması sebebi ile et ürünlerine göre çok daha hızlı sindirilirler. Balık eti içerdiği protein miktarı ve kalitesi açısından diğer etlere benzerken içerdiği bağ doku miktarı açısından bu etlerden büyük farklılık göstermektedir. Kırmızı et ve kümes hayvanlarının etleri ile balık eti çok daha az miktarda kolojen içerir. Balıklar B grubu B1, B2, B3, B6, B12 ve yağda eriyen A ve vitaminlerinin iyi kaynakları olarak kabul edilirler bu yüzden. 1 Eylül’de sezonu başlayacak olan balık sezonunda, bolca balık tüketebiliriz. Afiyet olsun.

İkinci olarak başka bir konu ile ilerlemek istedim. Yakın zamanda biten halkımızın kullanımına açılan sahil projesi. Karasu Belediyesi Doğu Karadeniz Caddesi sahil projesi ikinci etabı olur mu bilmem ama birinci etabının bu sezon meyvesini verdiğini gördük. Hemen hemen her kesimin beğendiği bu proje her kesiminde uğradığı bir yer olduğuna şahit olduk. Sabah ve akşam saatlerinde özelikle yoğun olduğunu görüyoruz ikinci etap çok yakışır kanısındayım.

Şimdi bir kaç konu hakkında düşüncelerimi paylaşmak isterim. Ülkemizde tatil beldelerine gittiğinizde hemen hemen hepsinde en işlek cadde, sokak, meydanı gibi yerleri vardır ve bu yerlerde çoğunluk olarak sezonluk açılan ağaç yapıdan oluşan mini dükkanlarda hediyelik eşya satılan yerler genel olarak revaçtadır. Benim gördüğüm bu düzenleme yapılan yerde, insanların gezerken bir aktivite eksikliğidir. Oda alışveriş ile tamamlanır. Yine bu bahsettiğim düşünce kiralama yapılarak düzenli, tertipli bir çalışma ile hoş görüntü verir diye düşünüyorum ve bu yerlerde Karasu’ya özgü ürünler yine ilçemize ait isminin taşıdığı hediyelik eşyalar ile zenginleştirilir. Bu benim acizane fikrim… Kendinize iyi bakın, hoşça kalın…